Společnost

11. května 2023 08:00

Komerční sdělení

Clam-Gallasův palác v Praze se otevřel veřejnosti! Soutěžte o vstupenky pro celou rodinu

Brány Clam-Gallasova paláce na Starém městě v Praze se otevřely veřejnosti. V průběhu května a června si můžete užít komentovanou prohlídku v režii Muzea města Prahy. Zapojte se do soutěže o vstupenky.

Stavby, které vznikly v 17. a 18. století, patří dodnes ke klenotům zasazeným do naší krajiny. Barokní výtvarný názor se stal součástí našeho estetického cítění, neboť většina sídel, vesnic, měst i krajina sama byly dotvořeny v baroku, které ji zformovalo a vtisklo nezaměnitelnou osobitost i hravost.

Barokní perla

Pomyslným diadémem barokní Čechie se stala Praha, v jejíchž zdech sídlilo nejen arcibiskupství, univerzita, množství prestižních úřadů a téměř tři desítky klášterů i řádových domů, ale v neposlední řadě zde své paláce drželo mnoho šlechtických rodů.

Perlou vsazenou do diadému barokní Prahy je nezpochybnitelně Clam-Gallasův palác vystavěný v první třetině 18. století dle mimořádného projektu dvorského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. V samém srdci Starého Města se skrývá unikátní a velkoryse řešená stavba, která odráží nejen vlastní invenci stavebníka a architekta, ale také um malířů, sochařů a mnohých dalších řemeslníků, kteří se podíleli na její výzdobě. Stavebníkem nebyl nikdo jiný než diplomat, politik, neapolský místokrál a výrazná osobnost nejen Českého království, ale i celé monarchie Jan Václav hrabě z Gallasu.

Nový nádech

Clam-Gallasův palác prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která získala prvenství ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku 2022, ocenila ji veřejnost i odborná porota. Odborné práce vedl architekt Petr Malinský ve spolupráci s Janem Malouškem z Národního památkového ústavu a předními restaurátory – vše s cílem zachovat co největší množství původních prvků. Palác má nyní novou fasádu a část podlah, zrestaurované jsou interiérové malby, ozdoby na stěnách a další. Rekonstrukce trvala 4 roky a vyšla hlavní město zhruba na půl miliardy korun.

Komentované prohlídky v českém i anglickém jazyce pořádá Muzeum města Prahy již od 4. května, a to od čtvrtka do neděle každou hodinu. Prohlídková trasa začíná na impozantním vrcholně barokním schodišti a zahrnuje celé tzv. vznešené patro paláce, ve kterém jsou do budoucna plánovány výstavní projekty Muzea města Prahy. Více na www.clam-gallas.cz

Soutěž o vstupenky byla ukončena!

Soutěžní otázka: Ve kterém roce se stal Clam-Gallasův palác majetkem rodiny Gallasů? Odpovídat můžete přímo ZDE.

(Odpověď najdete v tomto textu)

Výhra:

Vstupenky do Clam-Gallasova paláce na komentované prohlídky vyhrávají: Veronika Černá, Lucie Novotná a Robert Trávníček, Dana Tobiášková a Radomir Zemánek. Gratulujeme a brzy vás budeme ohledně výhry kontaktovat.

Sdílejte článek
Štítky rodina muzeum soutěž architekt palác Národní památkový ústav Praha Stavba roku vstupenka Staré Město pražské Clam-Gallasův palác Johann Bernhard Fischer

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.