Seriály a filmy

10. března 2015 08:00

Iva Kropáčková

Pes (nejen) na dovolené v zahraničí: Jaké jsou možnosti pojištění + Rady na cestu

Plánujete vyrazit na dovolenou k moři nebo potřebujete prostě vycestovat do zahraničí a nechcete nechat svého pejska nebo kočičku u nikoho jiného? Vezměte je s sebou! Pokud ale budete chtít čtyřnohého přítele pojistit, vybírat si moc nemůžete...

Pokud chcete mít jistotu a na cestách po zahraničních krajích neriskovat ani zdraví svého čtyřnohého přítele, respektive výdaje za léčebné výlohy, budete chtít asi zvíře pojistit. Zjišťovali jsme, jaké máte možnosti, ale uhrazení veterinárních výloh při nemoci nebo úrazu zvířecích miláčků v cizině moc pojišťoven nenabízí. "Portfolio těch pojišťoven, které nabízí tento produkt, není veliké", říká odborník na pojištění Prima Rádce Zdeněk Novák. Individuální pojištění psa do zahraničí nabízí pouze jedna pojišťovna. Kočky samostatně do ciziny nepojistíte vůbec. Situace se ale vyřešit dá.

Individuálně lze do ciziny pojistit jen psa

Individuální pojištění veterinárních nákladů za zvíře platné na území celé Evropy má ve své nabídce pouze jedna pojišťovna, a to jen pro psy (v případě zájmu o bližší informace kontaktujte redakci Prima Rádce). Pokud plánujete jet mimo Evropu, tak svého psa nepojistíte. Každopádně si nad rámec případného běžného pojištění připlatíte a musíte počítat s určitými limity. Pojišťovna nepojistí každého psa.

Podmínky k pojištění psů:

  • podmínky vstupu do pojištění: pojistit lze psa ve věku půl roku – 8 let, pojistit lze pouze psa s evidenční známkou
  • pojistnou ochranu lze rozšířit i na výstavy a závody za příplatek 15 %
  • spoluúčast lze volit 500, 1 000, 1 500, 2 000 Kč
  • pojištění lze sjednat s limitem plnění na 10 000 Kč, 20 000 Kč, 30 000 Kč

Součást běžného cestovního pojištění: Pes, kočka i fretka

Pokud tedy jde o samostatné a dlouhodobé pojištění domácích mazlíčků na cesty do zahraničí, nemůžete si příliš vybírat. Existuje ale i druhá možnost: Připojistit zvíře v rámci vašeho běžného a krátkodobého cestovního pojištění. "U cestovního pojištění můžete sjednat (připojištění) pro kočky, dokonce i pro fretky," říká Zdeněk Novák. Připojištění pro domácí mazlíčky nabízí například Česká pojišťovna, Slavia, Česká podnikatelská pojišťovna či EVR Evropská pojišťovna. Základní podmínkou pro při/pojištění zvířete je pak především jednoznačná identifikace. Domácí mazlíček by měl být zdravý, očkovaný, měl by mít čip či evidenční známku, pas pro malá zvířata a musí být registrovaný u příslušného úřadu.

Cestovní pojištění on-line Během pár minut najdete tu nejlevnější nabídku pro vás!

Při cestování se zvířetem také hrozí, že způsobí škodu někomu jinému. Většina pojišťoven případné škody způsobené vaším chlupáčem pokryje z pojištění odpovědnosti sjednaného k pojistce do zahraničí. Ověřte si to u své pojišťovny.

Pojištění v České republice

Na běžný pobyt v České republice pojistíte samostatně léčení domácího mazlíčka (jak psa, tak kočku, příp. fretku či hospodářská zvířata) u více pojišťoven. Takové pojištění nabízí například pojišťovna Slavia, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Česká pojišťovna. I zde jsou podmínky, které je třeba splnit. Napříč pojišťovnami se jedná například o:

  • podmínky vstupu do pojištění: pojistit lze psa ve věku 6 měsíců – 8 let pro malé a střední rasy/max. do věku 6 let pro velké rasy; kočku ve věku 5 měsíců – 8 let, resp. pokud této hranice dosáhne za půl roku a dříve nebo je starší, musí zvíře projít komplexní veterinární prohlídkou NEBO u jiné pojišťovny musí být zvíře označeno mikročipem či tetováním, pojištění lze uzavřít pro psy mladší 5 let (velké rasy), pro psy mladší 9 let (malé a střední rasy psů) a pro kočky mladší 8 let
  • pojistit lze pouze domácí zvíře trvalé označené mikročipem nebo tetováním, s „pasem zvířete v zájmovém chovu"
  • spoluúčast min. 30 %, roste s věkem zvířete
  • podmínky vstupu do pojištění:
  • pojištění lze sjednat s limitem plnění na 15 000 Kč, 20 000 Kč, 30 000 Kč

Některé pojišťovny (např. Kooperativa, Uniqa či Pojišťovna ČSOB) pojistí zvíře v rámci pojištění domácnosti. Odpovědnost za škodu způsobenou domácím mazlíčkem v ČR pak pojistí snad všechny pojišťovny v rámci vašeho pojištění odpovědnosti, které může být také součástí pojištění domácnosti.

Na co si dát pozor

Ať už hodláte vycestovat do zahraničí, nebo budete chtít pojistit psa nebo kočku "pro jistotu", stejně jako například sebe, je třeba zvážit, zda se vám takové pojištění vůbec vyplatí. Například roční pojistné na veterinární výlohy v ČR může vyjít od několika stovek až do cca 7 tisíc korun. Čtěte pozorně pojistné podmínky. Pozor si dejte na takzvané výluky. Pojistné plnění se nemusí vztahovat na všechny veterinární zákroky nebo na všechny škody, které by mohli psi někomu způsobit. Pojišťovny například neuhradí náklady na léčení dědičných chorob či pokud pes uhyne kvůli masivnímu napadení vnějším či vnitřním parazitem.

Praktické rady na cestu

Co všechno potřebujete zařídit, než vyrazíte za zahraničními památkami i s vaším psem, kočkou nebo fretkou? A jak se připravit na samotnou cestu? Určitě musíte navštívit veterináře, který vašeho psa naočkuje či očipuje. U některých očkování musí být zvíře přeočkováno před cestou. Pravidla se mohou lišit u různých cílových destinací. Pro svého mazlíčka byste si měli nechat také vyhotovit "pas", kde budou všechna očkování uvedena. Ne vždy také například vezmou vaše zvíře do letadla...Více v následujícím článku, kde najdete 10 praktických rad, které se vám můžou hodit...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Další praktické tipy od Prima Rádce:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.