zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Indiana Jones slaví 40 let. Jak se měl jmenovat? A proč mu z hlavy nikdy nespadl klobouk?

Indiana Jones.
Autor: profimedia Indiana Jones.
Žaneta Dernerová , Vydáno: 01.07.2021
Zatímco představitel Indiana Jonese, Harrison Ford, oslaví v červenci již 79. narozeniny, ikonickému Indimu je teprve čtyřicet. Přesně tolik let uplynulo v červnu od premiéry prvního dílu legendární filmové ságy o neohroženém dobrodruhovi s typickým kloboukem na hlavě a dovedně se ohánějícím bičem. V současnosti se točí jeho již páté pokračování. Na celou filmovou sérii se můžete těšit v červenci na Primě.

reklama

Postavu jednoho z nejpopulárnějších filmových hrdinů vymysleli režiséři George Lucas a Steven Spielberg v roce 1977 během pobytu na Havajských ostrovech. Přestože chtěl Spielberg původně natočit bondovku, Lucas mu slíbil stvořit ještě lepší postavu, než je slavný agent 007 James Bond. Překvapivé však je, že ač stála za námětem Indiana Jonese tato hvězdná dvojice, dlouho nemohli žádné hollywoodské studio přesvědčit, aby se jejich nápadu chopilo. Nakonec se jim po notném přesvědčování podařilo přemluvit studio Paramount. To nyní jistě nelituje, že jejich nátlaku podlehlo. Stal se prvním dílem ikonické filmové ságy. V roce 2008 se snímek Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy dokonce dostal na 2. místo v žebříčku nejlepších filmů všech dob časopisu Empire. 

Všechny články k tématu Indiana Jones najdete TADY

Skutečná podoba Svatého grálu není známa.
Autor: Paramount Pictures Skutečná podoba Svatého grálu není známa.

Harrison Ford nebyl první volbou pro hlavní roli

Dlouho se ale nevědělo, kdo bude hlavního hrdinu Indiana Jonese na filmovém plátně ztvárňovat. Roli odmítli Nick Nolte, Steve Martin, Chevy Chase i Jack Nicholson. Ač po dotočení série Hvězdných válek nechtěl Lucas s Fordem spolupracovat, byl nakonec Harrison pouhé tři týdny před začátkem natáčení do role obsazen. Nebylo to ale jediné rozhodnutí, které nechali tvůrci na poslední chvíli. Debaty se vedly také kolem příjmení hlavní postavy. Jejich záměrem bylo, aby znělo co nejvíce americky, vážně se tak uvažovalo třeba o příjmení Smith. Definitivně bylo změněno na Jones až v první den natáčení. 

DOBRODRUZI: Kdo byl skutečný Indiana Jones?
Autor: profimedia.cz DOBRODRUZI: Kdo byl skutečný Indiana Jones?

To probíhalo částečně i v Tunisku, kde předtím natáčel George Lucas snímek Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Scény z Káhiry tak byly ve skutečnosti natáčeny zde, v historickém centru města Kairouan. Zajímavé je, že to je typické svou architekturou s bílými fasádami a modrými doplňky a s Káhirou tudíž nemá nic společného.

Legendární klobouk Indiana Jonese

Legendou, zároveň ale i tak trochu terčem posměchu, se stal především Indiho klobouk. I když hlavní hrdina skáče, běhá a dělá všemožné kusy, jeho klobouk mu nikdy nespadne a po celou dobu ho má na hlavě. Tento zřejmý paradox byl ale od počátku záměrem autorů, neboť na záběr, kde by mu spadl, by se špatně navazovalo. Harrison Ford ho tak měl připevněný oboustrannou lepicí páskou. Ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava ale bohužel tento ani žádný jiný způsob nefungoval. Ve scéně, kdy Indy honí tank, selhalo dokonce i lepidlo, Ford tak musel mít klobouk k hlavě „přišitý“.

Image Indiana Jonese byla dokonale promyšlená, nejen co se týče klobouku. Kostymérka Deborah Nadoolmanová měla o Indiho oblečení jasnou představu. Chtěla, aby vypadalo co nejvíc důvěryhodně. Sako hlavního hrdiny tak například ošoupala drátěným kartáčem. Ačkoliv byla původně Indyho vesta nová, filmový štáb starající se o kostýmy ji musel „obnosit“. Při přípravách neponechali nic náhodě a měli ji přichystanou dokonce v deseti variantách. Ani slavný klobouk nezůstal ušetřen, na něm pro změnu nechala kostymérka lidi sedět. 

Harrison Ford jako Indiana Jones

Indiana Jones je ve formě! Nabušený Harrison Ford během natáčení pátého dílu dupe do pedálů

Jiří Štěpnička je dokonalým českým hlasem Harrisona Forda

V televizi k nám dobrodružný archeolog Indiana Jones promlouvá hlasem herce Jiřího Štěpničky. Ten se svěřil, že i po takové řádce let má tuto filmovou ságu v oblibě a rád se na ni znovu podívá. V paměti mu uvízla především vzpomínka, kdy natáčel pro jednu americkou rozhlasovou stanici a ke zvukaři si přisedl inspektor z USA. „Když slyšel můj hlas, tak řekl: ‚Proboha, ten člověk má stejný hlas jako Harrison Ford!‘ A zvukař na to povídá: ‚No, to je Jirka Štěpnička, on tady Harrisona Forda dabuje velmi dobře, ale to nic není, počkejte, až přijde.‘“ Nebyl jediný, kdo byl z řad odborníků a cizinců fascinovaný podobou jejich hlasové výbavy. Pochvaly se prý Jiří Štěpnička dočkal i od profesorky angličtiny, která mu za jeho perfektní dabing vysekla poklonu. 

Jiří Štěpnička.
Autor: FTV Prima Jiří Štěpnička.

Jiří Štěpnička oceňuje na herectví Harrisona Forda především to, že se málokdy nechá zastupovat kaskadéry. Ten v současné době natáčení již páté pokračování Indiana Jonese. Přestože jsou oba herci skoro stejně staří, Štěpnička by si točení takového akčního filmu představit nedovedl. „Přiznám se, že to vůbec nesouvisí s věkem. Jsem činorodý člověk a leccos umím, ale vůbec bych si nedovolil točit takovou filmovou strukturu a ještě k tomu bez zastoupení kaskadérů. Na to já nemám nervy,“ netají se svým obdivem k devětasedmdesátiletému Fordovi Štěpnička.

Filmovou sérii o Indianu Jonesovi můžete sledovat po celý červenec na televizi Prima vždy v neděli od 20:15.

4. července na vás čeká Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

11. července Indiana Jones a Chrám zkázy

18. července zažije Indiana Poslední křížovou výpravu

25. července bude v Království křišťálové lebky.

Harrison Ford a Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 a přistání na Měsíci? Slavný archeolog se vrhne do další éry s novou herečkou

reklama

Související témata: Indiana Jones , Harrison Ford , 40 let , George Lucas , Steven Spielberg

reklama

Přečtěte si také

reklama