zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

V síti je nejlepším dokumentem. Klusák děkoval představitelkám odvážných dvanáctek

Premiéra dokumentu V Síti. Zprava Barbora Chalupová, Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá a Vít Klusák
Autor: profimedia Premiéra dokumentu V Síti. Zprava Barbora Chalupová, Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá a Vít Klusák
Petra Kloidová, kog , Vydáno: 06.03.2021
Režisérská dvojice Vít Klusák, Barbora Chalupová a producent Filip Remunda získali Českého lva za nejlepší dokument V síti o sexuálním predátorství na internetu. Klusák při přebírání ceny poděkoval odvážným aktérkám za to, že ztvárnily dvanáctileté dívky. Herečka Tereza Těžká svou nominaci na ženský herecký výkon v hlavní roli neproměnila. Přečtěte si rozhovor s Vítem Klusákem, který vznikl na podzim loňského roku.

reklama

Dokumentu V Síti otevřel tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Díky němu se podařilo polapit sexuální predátory, někteří z nich již čekají na verdikt soudu. Osvěta spojená s dokumentem pomáhá ochránit další možné dětské oběti on-line násilí. O ojedinělý formát projevily zájem i zahraniční produkce. Třeba i Japonsko, země, kde sexuální násilí oficiálně takřka neexistuje.

Režisér dokumentu V síti a představitelka dvanáctileté dívky Tereza Těžká na předávání cen Český lev.
Autor: profimedia Režisér dokumentu V síti a představitelka dvanáctileté dívky Tereza Těžká na předávání cen Český lev.

Přečtěte si rozhovor s jedním z režisérské dvojice, Vítem Klusákem:

Predátoři nejsou jen pánové v baloňáku, mohou to být sympaťáci, říká Vít Klusák

Dokument V Síti  vyvrátil vžitou představu o podobě sexuálního násilníka, který podle ní musí zákonitě mít diagnózu. Většina takových mužů je ale psychosexuálně zcela zdravá. Jak se díky vašemu dokumentu změnil obraz sexuálního predátora? Změnil se? 

Náš film ukazuje, že se nejedná o nějaké snadno rozpoznatelné odpudivé úchyly, ale že jsou to často na první pohled mladí sympaťáci, kterým nedělá problém s nabídkou virtuálního sexu oslovit dítě. V tomhle je V síti výstrahou už jen tím, že boří tu stereotypní představu pána s rozhaleným baloňákem.

Kauza #Meetoo ukázala, že sexuální násilí zažívají ve velké míře i chlapci. Proč jste se nezaměřili V síti i na ně?

Vedly nás k tomu dva důvody. Nedařilo se nám najít dospělého herce, který by byl herecky přesvědčivý, a přitom ještě nemutoval a nerostly mu vousy a mohl tedy představovat chlapce kolem dvanácti let. Klukům se vůbec daleko výrazněji promění rysy s nástupem dospělosti. A pak tam ještě přibývá motiv sexuální orientace. Kluci, kteří si v tomhle věku píší s cizími muži, ohledávají hranice své sexuální identity. A to už by byla příliš velká odbočka od našeho tématu.

Dokument V síti se zabývá útoky sexuálních predátorů na nezletilé dívky.

Dokumentární hit V síti: Jak se liší dětská verze filmu od té dospělácké?

Dokument potvrdil, že sexuálního násilí na dětech se dopouštějí i ženy. Často zastávají roli zprostředkovatelek a průvodkyň k erotické tužbě muže. Byli jste dostatečně připraveni na to, že mezi predátory budou i ženy?

Ženy to dělají naprosto výjimečně a jak potvrzuje policie i odborníci na sexuální zneužívání v on-line prostředí, jejich motivem je spíš vydírání, nikoliv touha po sexuálním uspokojení. Tahají z kluků třeba video s masturbací a pak pod pohrůžkou zveřejnění požadují peníze. Přesto přiznávám, že žena, která ve filmu doprovodila svého partnera na schůzku se Sabinou Dlouhou, dostala do kolen i nás, kteří jsme toho v té době viděli hodně. Už jen to, s jakou samozřejmostí se domnělého dítěte vyptávala na menstruaci.

Máte představu, kolika dětí a učitelů už vidělo osvětovou verzi filmu V síti: Za školou?

Osvětovou verzi filmu vidělo okolo 60 000 diváků, ale nebýt COVIDU, bylo by to mnohem více, už dvakrát (květen–červen, září–říjen) jsme rušili stovky projekcí pro školy… je to i důvod, proč se teď distributor filmu, společnost Aerofilms, rozhodl, že zorganizuje on-line promítání pro školy. Přípravy jsou v běhu.

Mění se při promítání filmu V síti: Za školou reakce dětí?

Doprovází ho široká škála emocí a největší radost mám z toho, když vidím, že to děti baví. To je totiž ta nejlepší možná půda pro to, aby se ty zaseté poučky, které jsou v tom filmu ukryté, uchytily. Debata po těchto projekcích nikdy netrvá méně jak hodinu, děti nás nechtějí pustit.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ROZHOVOR: Klusák sám v síti: Bylo zajímavé, vyzkoušet si být otloukánkem českého Facebooku

Psycholožka Alžběta Protivanská o sexuálních predátorech a obtěžování dětí na internetu

Jak reagovat na sexuálního predátora? Rodiče na něj nesmí útočit, varuje psycholožka

reklama

Související témata: V síti , V síti za školou , Vít Klusák , Barbora Chalupová , Český lev

reklama

Přečtěte si také

reklama