zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Ranní cvičení: 10 tipů, jak se k němu donutit

Na ranní cvičení si rychle zvyknete
Autor: iStock Na ranní cvičení si rychle zvyknete
anna kopečková , Vydáno: 08.08.2017
Všimli jste si někdy, že když si ráno zacvičíte, jste celý den pozornější a celkově výkonnější? Ne, vážně to není náhoda! Jenže… Jak se přinutit vstát ráno dřív a rozhýbat tělo?

reklama

Ranní cvičení má plno výhod pro tělo i mysl. Zaprvé, cvičení nastartuje metabolismus a díky tomu spalujete kalorie rychleji, a to dokonce po celý den. Navíc si svou „sportovní povinnost“ splníte hned na začátku dne a pak už se nemusíte bát, že cvičení nestihnete.

Nejste ranní ptáče a těžko se ráno dostáváte z postele, natož kvůli cvičení? Zkuste naše skvělé triky a půjde to lehce!

1. Posuňte budík

Ne, nemáme na mysli posunout čas, ale budík jako takový. Dejte ho dál od postele, takže budete muset opravdu vstát, abyste ho vypnuli. A když už vylezete z vyhřátých peřin, bude jednodušší se protáhnout, obléct do sportovního a vyrazit na svižnou procházku nebo třeba do posilovny. A pokud používáte k buzení mobil, nastavte si na něm nějakou hodně veselou, motivační písničku!

2. Najděte si parťáka na cvičení

Cvičit s někým je vždycky plus a dobrá motivace. Dohodněte se tedy s kamarádkou (nebo s sebou vezměte partnera) a sejděte se v sedm na tenisovém kurtu nebo v bazénu. Nebude se vám chtít odřeknout, když půjde i o někoho dalšího, kdo se musel vykopat z postele.

3. Seznamujte se

Možná zatím nemáte s kým chodit cvičit, ale to také nemusí být problém. Najděte si přátele ve fitku nebo choďte na skupinová cvičení, kde se také můžete seznámit s podobně naladěnými lidmi. Jakmile budete vědět, že někomu při cvičení chybíte, hned se vám bude snáz vstávat. Odborníci to nazývají sociálním faktorem.

PŘEČTĚTE SI: 6 DŮVODŮ, PROČ JE VÝHODNÉ CVIČIT RÁNO NEBO DOPOLEDNE

4. Mějte plán

Každou neděli večer si sedněte ke kalendáři a naplánujte si cvičení na celý týden. Řekněte si třeba, že budete vstávat v 6 v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek a před prací si půjdete zaběhat. A rovnou si to napište do diáře, jako by to byla pracovní schůzka. Co je psáno, to je dáno, to platí i v tomto případě. Navíc si zpětně můžete projít, kolik jste toho nacvičili (a pochválit se za to).

5. Nacpěte si iPod správnou hudbou

Hudba je skvělá pro získání motivace. Ten správný playlist vás dokáže nabudit i ke cvičení hned po ránu. Navíc i několik výzkumů potvrdilo, že pokud při cvičení posloucháte muziku, máte hned lepší náladu a vydržíte sportovat déle a intenzivněji. Nejlépe uděláte, když začnete v rychlém tempu a jak se bude blížit konec cvičení, rytmus zpomalíte.

ranní cvičení Foto:                                                                                                                           Foto: iStock

 

6. Připravte si všechno předem

Ranní cvičení má často jednu nevýhodu - většinou nemáte času nazbyt. Neztrácejte proto čas hledáním oblečení a tenisek, nachystejte si všechno už večer a ráno rovnou vyběhněte.

7. Odměňujte se

Pokud splníte svůj předsevzatý plán, například tedy budete měsíc vstávat 4x týdně a hodinu cvičit před odchodem do práce, odměňte se. Zajděte si na manikúru, do kina nebo si kupte něco pěkného na sebe. Nejlepší by bylo něco, co vás bude motivovat k tomu, abyste vydrželi a donutili se vstávat znovu a znovu.

8. Podělte se se světem

Napište o svém cvičení na Twitter nebo na Facebook. Když o tom bude vědět celý svět, nebude se vám chtít vzdát. Stejně tak, když se podělíte o své úspěchy (uplavali jste 1,5 kilometru, uběhli desítku…), velmi pravděpodobně vás přátelé na Facebooku zahrnou obdivem a namotivují k dalším výkonům.

9. Unavení? Dejte tomu čas

Zpočátku bude těžké budík nevytípnout a nespat dál. Ale věřte, že za týden nebo dva už vám to ani nepřijde a tělo si na dřívější vstávání zvykne. A pokud budete cvičit opravdu pravidelně, zkvalitní se i spánek jako takový. A když se lépe vyspíte, bude se vám také lépe vstávat.

10. Těšte se na snídani

Před cvičením si dejte jen něco rychlého, třeba banán nebo hrst mandlí, abyste si rychle dodali energii. Po zklidnění si ale dopřejte pořádnou snídani, i jako odměnu. Nicméně hned nesahejte po koláči nebo vajíčkách se slaninou, raději si dejte ovesnou kaši s ovocem nebo vejce se zeleninou. I na to se můžete těšit.

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Hýbete se raději po ránu nebo až večer?

Ranní versus večerní cvičení? Které je lepší?

Ranní protažení aneb Co dělat, když jste po ránu ztuhlí

Ranní protažení aneb Co dělat, když jste po ránu ztuhlí

5 osvědčených ajurvédských ranních nápojů na hubnutí

Ajurvéda je prastarý celostní léčebný systém založený na víře, že naše zdraví závisí na rovnováze těla, ducha a mysli. Podle ní je velmi důležité začít každý den správně. Ideální je vstát brzy ráno, krátce se rozhýbat (například pomocí pár cviků jógy) a pak si dát k snídani chuťově vyvážený nápoj (podle ajurvédy by snídaně neměla být hlavním jídlem dne, protože příliš jídla by mohlo po noci způsobit tělu šok).

 

Vyzkoušejte některý ze zázračných a voňavých nápojů plných koření, které přírodní cestou nastartují váš trávicí systém:

Horký rýžový nápoj

Horký rýžový nápoj

Podle ajurvédy jsou teplé nápoje po ránu ideální k nastartování trávení. Tento recept je skvělý v tom, že můžete zužitkovat zbylou vařenou rýži. Skořice pomáhá snižovat krevní cukr a chrání tělo před vznikem cukrovky.

 

Misku vařené rýže nasypte do kastrolu a zalijte nízkotučným mlékem tak, aby rýže byla lehce potopená (můžete použít i sójové nebo mandlové mléko). Oslaďte medem, lehce okořeňte mletou skořicí a krátce povařte. Směs můžete jíst lžící, ale pokud ji chcete jako nápoj, přelijte ji do mixéru a rozmixujte dohladka. Podávejte ihned, dokud je nápoj teplý.

 

reklama

Související témata: běh , hubnutí , trénink , snídaně , ranní cvičení

reklama

Přečtěte si také

reklama