Ranní versus večerní cvičení? Které je lepší?

Hlavní je, abyste se vůbec donutili cvičit. Pak už záleží spíše na osobním pocitu. Jaké jsou výhody a nevýhody cvičení ráno nebo večer?

Ranní trénink

Má hned několik výhod. Když začnete nový den cvičením, vyrobíte si v mozku endorfiny a tím si zajistíte lepší náladu (což se obzvlášť hodí v pracovním týdnu). Druhým plusem je, že si odcvičíte svůj trénink a po zbytek dne budete mít vystaráno, splněno. Ranním cvičením rozproudíte v těle krev a nastartujete svůj metabolismus, který bude pak efektivněji spalovat přijaté kalorie. Navíc po příjemném pohybu v dopoledních hodinách klesne šance, že byste v průběhu dne toužili po kalorických a tučných dobrotách – když jste udělali takový kus práce pro svoje zdraví a postavu, přece toto úsilí nebudete mařit koblihami.

Spousta lidí má potíže do sebe ráno vpravit cokoliv k jídlu. Brzký trénink pak může svádět ke cvičení na lačno, zvlášť v kombinaci s velmi populárním a rozšířeným mýtem o tom, že takový aerobní trénink s prázdným žaludkem lépe spaluje podkožní tuk. Kvůli nedostatku živin je namáhaný organismus naopak nucený sáhnout po zásobách glykogenu v játrech a cenné svalové hmotě. Nebudete proto hubnout tuk, ale spíš svaly. Jedinci s nižším krevním tlakem a tendencí k výkyvům hladiny krevního cukru mohou během cvičení na lačno zažívat velmi nepříjemné pocity motání hlavy, malátnosti a nevolnosti. Ráno se proto hodně napijte, abyste tělo hydratovali, a dejte si alespoň banán nebo trochu vloček s jogurtem.

Večerní trénink

Fyzická aktivita večer je z hlediska úbytku tukové tkáně i budování svalů stejně přínosná jako ta ranní. Její úskalí spočívá v tom, že i přes veškerá předsevzetí jít večer cvičit na člověka padne únava v okamžiku, kdy po práci dosedne na pohovku v obýváku. Některým jedincům také může dělat problémy večer po tréninku usnout – organismus jede na plné obrátky a může trvat i několik hodin, než se zklidní a je připravený k odpočinku.

Výhodou cvičení večer je čas – nemusíte spěchat do práce a trénink si naplno užijete. Po příchodu domů pak také nebude tolik hrozit, že vypleníte zásoby potravin a přejíte se na noc, protože pár desítek minut po cvičební snaze není na jídlo taková chuť. Jít spát bez doplnění energie ale také není moudré, pracující svaly potřebují živiny pro svou regeneraci, a v případě, že tělu nedodáte tolik potřebné sacharidy a proteiny, tak může spustit úsporný režim a místo hubnutí si bude organismus každý gram tuku bedlivě střežit.

Vsaďte na přirozenost

Lidi lze rozdělit podle toho, ve kterou denní dobu jsou nejaktivnější, na tzv. skřivany a sovy. Skřivani fungují hlavně ráno a dopoledne, a proto je pro ně tahle doba vhodná také k tréninku. Sovy jsou živočichové noční, tudíž by nebylo rozumné nutit je vstávat brzo ráno a přemlouvat je ke cvičení, když zažívají svůj výkonnostní vrchol ve druhé části dne. Při rozhodování, kdy cvičit, respektujte svoje přirozené potřeby a pokud víte, že ráno nejste k použití, trénujte večer a naopak.

Čas od času zkuste změnit svou zajetou rutinu a přemluvte se k výkonu v době, kdy na něj nejste zvyklí. Taková změna může být příjemným oživením a zpestřením cvičení. Ať se hýbete ráno, nebo večer, nikdy nevynechejte jídlo před tréninkem ani po něm. Vaše úspěchy by pak byly sotva poloviční.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky jídlo trénink organismus

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 4. 2024

Je jistě jasné, že svým činům věříte, Berani. Necítíte žádný strach ani pochybnosti, když postupujete ke svým cílům a plujete po klidném moři pod jasnou oblohou. Tato nová atmosféra je pravděpodobně výsledkem vašeho obnoveného odhodlání. Za své úspěchy se rozhodně odměňte, ale s pořádnou oslavou byste měli ještě pár dní počkat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.