Velký zimní detox aneb Jak zůstat i v zimě fit

Detoxikační kúry bývají většinou spojené s teplým počasím, kdy je k dispozici moře čerstvé zeleniny i ovoce. V zimě ale také nemusí organismus trpět pod záplavou balastu, který se do něho dostane prostřednictvím nesprávného jídla, sladkých tekutin i ze znečištěného vzduchu.

Nevýhodou chladných měsíců je omezená nabídka dobrých čerstvých potravin – na pultech jsou sice k dostání rajčata nebo okurky celoročně, ale jejich chuť a nutriční vlastnosti se těm letním ani zdaleka nevyrovnají. Další překážkou je sychravé počasí, které spíš láká k zachumlání do teplé deky u televize než k pohybovým aktivitám. Je pravda, že i zvířata se v zimě ukládají ke spánku, ale to je z důvodu omezenosti zdrojů obživy. Lidé mají k dispozici nadbytek potravy neustále, takže ani zima nemusí být pobídkou ke zbytečnému lenošení a hromadění podkožního tuku

Jezte kysanou a nakládanou zeleninu

Moderní výživové směry, jako je například „raw“ stravování, zapomínají na to, že lidé nejsou přežvýkavci. Nemáme k dispozici dostatek trávicích enzymů na zpracování syrové zeleniny či ovoce. Podíl syrové stravy v jídelníčku je důležitý, nicméně v zimě uděláme určitě lépe, když si dáme třeba výborné české kysané zelí nebo nakládanou zeleninu.

Kysané a nakládané výrobky jsou k detoxikaci ideální. Doplňte je čerstvým ovocem, pohybem, odpočinkem a tekutinami a můžete si být jistí, že pro zbavení se nežádoucích látek z těla děláte maximum.

Nechte si sestavit jídelníček na míru a jezte podle pravidel zdravé výživy. Více informací naleznete ZDE.

Pijte teplé nápoje

Dalšími pomocníky pro očištění organismu v zimě jsou teplé nápoje. Převařte vodu a přidejte do ní několik kapek citronu a zázvor. Tyto ingredience vás nejen zahřejí, ale také odplaví toxiny pryč. Bylinkové a ovocné čaje popíjejte v průběhu dne, abyste byli dobře hydratovaní. V chladu klesá pocit žízně a na studenou čistou vodu má chuť málokdo.

Jógou k čistšímu tělu

V zimní očistě hraje také významnou roli pohyb. I když se venku moc sportovat nedá, na dlouho procházku teplé oblečení určitě najdete. V tomto ročním období můžete vyzkoušet skupinové lekce ve fitness centru, chodit do posilovny nebo se vrhnout na jógu či pilates.

Ze všech cvičení je k detoxikaci nejvhodnější jóga, protože mnoho jógových pozic je na pročištění těla přímo určených. Jóga vám rozproudí lymfatický systém, protáhnete se, ale také se při výdržích pěkně zapotíte.

Odpočívejte nejen v posteli

Pro správnou funkci všech orgánů, zdravou hmotnost i dobrý stav pokožky je důležitý odpočinek. V rámci toho si zajděte na lymfatickou masáž, která pomůže odvést z těla odpadní látky a tím zmírní rovněž projevy celulitidy. Nebraňte se ani sauně – nikde jinde se nezahřejete tak dobře, jako právě tam. Sauna udělá dobře nejen vašemu organismu, ale také psychice.

Detox není hubnutí

Detoxikace organismu je vlastně proces, kdy se tělo zbaví části nežádoucích látek. Může se zlepšit vzhled kůže, takže vaše stehna budou vypadat štíhlejší a pevnější, protože se v tukové tkáni nebudou hromadit odpadní látky. O několik deka byste ale přijít mohli, a to důsledkem zdravého jídelníčku, pitného režimu a pohybu.

Pokud v průběhu roku jíte dost ovoce a zeleniny, libových proteinů, zdravých tuků, komplexních sacharidů i vlákniny, hodně pijete a dostatečně se hýbete a jen čas od času si dáte nějakou nezdravou laskominu, žádné speciální detoxikační kůry podstupovat nemusíte. Věřte, že si vaše tělo s nějakým tím výjimečným prohřeškem poradí.

Mohlo by vás také zajímat:

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.