Seriály a filmy

24. července 2014 08:38

Gabriela Gabrielová

Jak se hledaly lokace na natáčení Svateb v Benátkách?

Říká se, že výhoda malého města je v tom, že pokud zrovna netušíte, co děláte, zaručeně to ví někdo jiný. Svatby v Benátkách ukazuje provázané životy nejen na maloměstě, ale i na vesnici. Poznejte zákulisí seriálu, jak se hledají lokace? Jak se vytváří ateliér seriálu?

O tom, jak se vybírají nejvhodnější lokace pro natáčení, jsme si povídali s architektkou seriálu Barborou Erniholdovou.

Seriál se odehrává v malém městečku Benátky nad Jizerou. Proč zrovna tam?

Dostala jsem prvních pět scénářů a podle nich jsme s režisérem vytipovali místa, které budeme hledat. Věděli jsme, že potřebujeme náměstíčko a krásný dům, který hraje ústřední roli mezi lokacemi, protože je v něm nejen svatební salon, ale i byty hlavních postav a zubařská ordinace.

Jak se takové místo hledá?

Objíždí se malá města v dojezdné vzdálenosti od Prahy - tedy cca do 60 km. Byli jsme v Berouně, Mělníku i v Lysé nad Labem. Nakonec nás zaujaly právě Benátky, protože jejich náměstíčko je nejen fotogenické a malebné, ale i klidné. Většina ruchu se odehrává až za řekou a filmaři ocení klid na práci. Vyhlídli jsme si dům, který splňoval naše požadavky. Měl dvě krásné výlohy a byl dvoupatrový, takže je uvěřitelné, že v něm bude žít tolik lidí.

Od vyhlédnutí k samotnému natáčení je ale ještě kus cesty

To ano:). Dům patří městu, starosta nám dovolil natáčet před domem a i v domě ve společných prostorách. Se samotnými obyvateli domu jsme se pak museli domluvit na tom, že nás nechají natočit vstupy do bytů. Jsou velmi ochotní, všechno probíhá bezproblémově.

Vy tedy s herci vstupujete lidem do jejich privátních bytů?

Ano, ale hned první pohled zevnitř bytu, to už je ateliér. Musíme tedy vytvořit stejné dveře, podobnou předsíň, aby nic nebylo poznat. A dokonce jsme se i reálnými byty inspirovala. Chtěla jsem, aby dům co nejvíce korespondoval se skutečnými interiéry. Hodně věcí je samozřejmě upraveno přesně na míru filmařům, ale jsou tam prvky, které v bytech toho domu najdete.

Kolik máte tedy v ateliéru vytvořených interiérů?

Sedm. Svatební salon, 3 byty, zubařská ordinace, čajovna a interiér statku.

Když jsme u statku, další dominanty seriálu, jak jste ho vybírali?

Na něj bylo kladeno hodně požadavků. Musel být veliký, mít uvěřitelný byt v patře, velký dvůr, zahradu a stodolu. Hledali jsme v okolí Benátek, ale tam jsme nic nenašli, museli jsme tedy o kousek dál.

Máme si to představit tak, že sednete do auta a objíždíte vesnice?

Ano:). Podívám se na leteckou mapu, vytipuji si místa a vyrazíme. Je to dobrodružné hledání, protože já tuším jen půdorys, ale jak dům ve skutečnosti vypadá, ne. Tento jsme našli na návsi jedné středočeské vesnice. Hned naproti rybníčku. Krása.

Měli tam králíkárny? Víme, že seriálový obyvatel Alois Drozd králíky chová ve velkém.

Ty jsme tam postavili, ale jinak měl statek všechno. Včetně sena, na kterém se odehrává jedna z úvodních scén. Místo se ukázalo skvělé i v tom, že jsme v okolí našli jednu zavřenou hospodu, kterou jsme využili. Nemuseli jsme ji tedy stavět v ateliéru.

Pojďme tedy představit interiéry. Jak vznikají?

Ve 3D programu nakreslím svou představu, kterou doladíme s režisérem. Stavba v ateliéru postaví stěny, umístí dveře a okna. Ty musí korespondovat s těmi reálnými, které natáčíme zvenku. A pak spolu s Václavem Kuncem, který má na starosti výpravu (tedy nábytek a rekvizity) vyrazíme na nákupy.

Kam?

Hodně jsme vybírali v anticích, ve starožitnictvích, v bazarech i běžných obchodech.

Je zařízení bytu funkční?

Jak co. Třeba linka u paní Krejzové, je plně funkční. Odkoupili jsme jí na inzerát. V jiných bytech jsou funkční jen důležité části.

Když opustíme seriál a zeptáme se na vaši práci osobně. Jaká je vaše vysněná lokace, kde byste chtěla natáčet?

Lázně v Liberci. Bohužel je dům v rekonstrukci, takže už ztratil to kouzlo, které měl. Ale byla to překrásná historická budova. Natáčel se tam film Kráska a netvor.

Točíte radši v reálných prostorech nebo v ateliéru

Obojí má něco do sebe. Reálné prostory mám moc ráda, ale mají své limity, se kterými je třeba počítat. Například do panelákového bytu štáb dostanete jen velmi obtížně. Reálné prostory se hůř svítí, mají často nižší stropy.

Děkujeme za rozhovor

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.