Proč používáme kameru z Avatara? Podívejte se do zákulisí natáčení seriálových medailonků!

Svatby v Benátkách - zákulisí natáčení televizních medailonků

Podívejte se na making of natáčení televizních medailonků pro nový seriál Svatby v Benátkách. Nahlédnete do televizního řemesla, uvidíte rozhovory s herci, ale i zákulisí a atmosféru během náročného natáčení. Dozvíte se i to, proč máme kameru, s kterou natáčel James Cameron slavný snímek Avatar.

"Ticho! Klapka, jedem!" rozléhá se obrovským ateliérem, který připomíná jedno velké mraveniště. A opravdu, všude pobíhá filmový štáb: zvukaři, osvětlovači, rekvizitáři, kameramani, kostymérky, produkční a lidé dalších devíti povolání, o kterých nemáte ani tušení, že existují, ale pro televizní svět jsou nedocenitelná.

Všichni vstávali kolem čtvrté ráno, aby už v pět mohli připravovat scénu, kde se bude natáčet jeden z televizních medailonků. Televizní medailonky mají za úkol během průběžného vysílání představit rychlou a svěží formou nové seriálové postavy, které my, diváci, ještě neznáme. Musí být nápadité a vtipné. A jelikož takové natáčení není žádný med, příštích pár dní odpovídáme na pozdrav "dobré ráno" osvíceni právě vycházejícím slunkem vražedným pohledem. Zdravíme vždy dobře naladěný catering, který nám každé ráno nabízí sladkou dávku kofeinu určenou k jedinému cíli - přežít. Špatná nálada z nevyhnutelného vstávání nám nikdy nevydržela příliš dlouho. Pokud nám nesypali nic nelegálního do ranní kávy, můžu odpřísáhnout, že za to mohla pohodová atmosféra celého štábu. Filmaři jsou totiž veselá kopa (po šestnácti hodinách tvrdé práce jim nic jiného než humor nezbývá), nemluvě o hercích a herečkách. Byla to dokonalá společnost.

Sehraná práce štábu

V sedm ráno už můžete na chodbách ateliéru potkat pečlivě nalíčené herečky v natáčkách a s dobrou náladou. Petra Hřebíčková, představitelka hlavní postavy Olgy Drozdové, která vypadá krásně i nenalíčená, si vybírá šaty v kostymérně, produkční ji poté kvapem doprovází na plac, aby mohla natočit jeden z několika medailonků. Že je pro profesi herectví potřeba trochu toho exhibicionismu, jsem si uvědomila ve chvíli, kdy ji za obrovskou kamerou sleduje zhruba dvacet párů očí. Každý z jiného důvodu, kostymérka hlídá sebemenší kus zmačkané látky, vizážistka dokonalost make-upu a navlněných blonďatých vln, které mají Olze podle přání režiséra jemně splývat do obličeje...

Desetisekundová scéna se natáčí klidně dvě hodiny, protože vše musí být dokonalé. Umělé světlo v ateliéru zajišťují ti nejlepší osvětlovači, kteří natáčejí po celé Evropě hollywoodské filmy. Jeden z nich mi vysvětluje, proč dává před obří reflektor modré a žluté fólie: "Modrá fólie je pro světlo, které má dokreslit umělé světlo žárovky. Žlutá dodá přirozenou barvu venkovního světla." Nejenom natáčení znělek, ale celé natáčení Svateb v Benátkách má jedno velké specifikum: ateliéry jsou nasvíceny filmovým stylem, proto uvidíte krásné záběry klidně proti světlu a obrazovky pak hrají úplně jinými barvami.

Kamera od Jamese Camerona, sklíčka od Ridleyho Scotta

Dokonalou estetiku televizních medailonků pomůže dotvořit hlavně speciální kamera Red Dragon. Jedná se o jeden z nejnovějších typů filmových kamer, s kterou točil James Cameron slavný film Avatar. Modré postavičky na zeleném plátně sice nemáme, ale "redka", jak ji filmaři nazývají, dělá s obrazem hotové zázraky. Nemluvě o takových sklech do objektivu kamery. Ty jsou, k mému údivu, něco jako nejkvalitnější vína. Musí dozrát. Zrají několik let, aby jedno jediné sklíčko mohli odborníci vyčíslit na dobré tři miliony korun. Proto mě už ani nepřekvapuje informace, že "naše" skla přišla přímo z evropského natáčení věhlasného režiséra Ridleyho Scotta (Blade Runner, Thelma a Louisa, Gladiátor).

Celé hvězdné společenství dokresluje příchod herečky a československé filmové hvězdy let padesátých Aleny Vránové...

Podívejte se, jaké je zákulisí televizního světa. Jak vypadají přípravy nového seriálu Svatby v Benátkách, které uvidíte na Primě už 29. června ve 20.05.

Chcete vidět více televizních medailonků?

Redaktorka: Petra Kloidová

Kamera. Jan Kundera

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.