Kdo je kdo v seriálu?

Mistrovsky vykreslené postavy seriálu Synové a dcery Jakuba skláře jsou přímo předurčené k tomu, aby k nim divák snadno získal sympatie, či naopak poznal, že jde o darebáka. Podívejme se na ně v našem přehledu:

Rodina Jakuba Cirkla

Jakub Cirkl – Luděk Munzar, zakladatel dynastie, sklářský mistr. Poznáváme ho jako devatenáctiletého a rozloučíme se s ním na prahu jeho osmdesátky. Je to zásadový chlap, který vychovává své potomky vlastním příkladem.

Luděk Munzar, Foto: isifa.com

Tereza Herálcová-Cirklová – Eva Jakoubková, manželka Jakuba a matka všech sedmi dětí. Za všech okolností oddaná svému muži, podle nějž řídí svůj život, zemře po porodu sedmého syna.

Fanynka Herálcová – Slávka Hozová, Terezčina sestra, která se nezištně a s láskou ujala péče o děti a domácnost Jakuba Cikla, když ovdověl.

Syn Jakub – Petr Kostka, stal se poštmistrem, posléze udělal stranickou kariéru, v soukromí nadlouho podlehl své dominantní a sobecké ženě (Jaroslava Obermaierová), aby posléze pochopil, že to byla špatná volba.

Petr Kostka, Foto: isifa.com

Syn Josef – Jiří Krampol, podnikavý a okouzlující pragmatik, který byl životními okolnostmi přinucen třikrát zaplatit za vlastní hospodu, ale nikdy neztrácel smysl pro humor. Jeho partnerka (Uršula Kluková) je mu vždy oporou.

Herec Jiří Krampol Foto: archiv FTV Prima

Syn Antonín – Svatopluk Skopal, levičák a vlastenec, který jako člen odboje padl za vlast – otci byl povahově nejblíž.

Syn Vojtěch – Jaromír Hanzlík, jediný podědil vztah ke sklářskému řemeslu, stal se komunistou, ale se smyslem pro fair play špatně snášel stranické praktiky. Ožení se s telefonistkou Lízou (Hana Maciuchová), která měla kvůli otčímovi německý původ, a zachrání ji tak z odsunu.

Jaromír Hanzlík

Dcera Terezka – Jana Preissová, její osud ovlivnil partner německého původu, kreslíř skla Hammerschmied (Ladislav Frej), kterého vlastní ambice málem zničily. Terezka se s ním nechá po válce dobrovolně odsunout do Německa.

Dcera Vilemína – Daniela Kolářová, provdá se za statkáře (Petr Čepek) a čeká ji těžká dřina a soužití se zlou tchyní (Stella Zázvorková), má však dost síly čelit všem překážkám.

Daniela Kolářová, Foto: isifa.com

Dcera Anna – Marta Vančurová, čistá a charakterově pevná bytost, která si na pravou lásku musí dlouho počkat; jako svobodná matka vychovává syna s podporou své rodiny.

Marta Vančurová, Foto: isifa.com

Další rodiny

Glosmistr Krahulík – Radovan Lukavský, majitel sklářské hutě, tvrdý, ale spravedlivý podnikatel, který rozuměl řemeslu a uměl své zaměstnance ocenit.

Alžběta Krahulíková – Jana Štěpánková, ambiciózní manželka majitele, která se po jeho smrti ujala vedení skláren, ovšem schopností svého muže zdaleka nedosahovala.

Jana Štěpánková, Foto: isifa.com

Florián – Zdeněk Martínek, sklářský mistr, aktivní člen sociální demokracie a posléze KSČ se smyslem pro čest a solidaritu.

Bořivoj Bošek – Petr Haničinec, hlavní záporná figura – kariérista, který jako chameleon získává za každého režimu výsadní postavení. Teprve na konci seriálu se podaří Jakubu Cirklovi před všemi skláři odhalit jeho pravou tvář a dokázat jeho konfidentství za války.

Petr Haničinec, Foto: isifa.com

Gerhard Schlapcke – Boris Rösner, zastupuje německý prvek v ději. Brusič skla, který se za 2. světové války stane komisařem gestapa a po válce v Německu úspěšně podniká – samozřejmě se sklem.

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.