Kdo je kdo v seriálu?

Mistrovsky vykreslené postavy seriálu Synové a dcery Jakuba skláře jsou přímo předurčené k tomu, aby k nim divák snadno získal sympatie, či naopak poznal, že jde o darebáka. Podívejme se na ně v našem přehledu:

Rodina Jakuba Cirkla

Jakub Cirkl – Luděk Munzar, zakladatel dynastie, sklářský mistr. Poznáváme ho jako devatenáctiletého a rozloučíme se s ním na prahu jeho osmdesátky. Je to zásadový chlap, který vychovává své potomky vlastním příkladem.

Luděk Munzar, Foto: isifa.com

Tereza Herálcová-Cirklová – Eva Jakoubková, manželka Jakuba a matka všech sedmi dětí. Za všech okolností oddaná svému muži, podle nějž řídí svůj život, zemře po porodu sedmého syna.

Fanynka Herálcová – Slávka Hozová, Terezčina sestra, která se nezištně a s láskou ujala péče o děti a domácnost Jakuba Cikla, když ovdověl.

Syn Jakub – Petr Kostka, stal se poštmistrem, posléze udělal stranickou kariéru, v soukromí nadlouho podlehl své dominantní a sobecké ženě (Jaroslava Obermaierová), aby posléze pochopil, že to byla špatná volba.

Petr Kostka, Foto: isifa.com

Syn Josef – Jiří Krampol, podnikavý a okouzlující pragmatik, který byl životními okolnostmi přinucen třikrát zaplatit za vlastní hospodu, ale nikdy neztrácel smysl pro humor. Jeho partnerka (Uršula Kluková) je mu vždy oporou.

Herec Jiří Krampol Foto: archiv FTV Prima

Syn Antonín – Svatopluk Skopal, levičák a vlastenec, který jako člen odboje padl za vlast – otci byl povahově nejblíž.

Syn Vojtěch – Jaromír Hanzlík, jediný podědil vztah ke sklářskému řemeslu, stal se komunistou, ale se smyslem pro fair play špatně snášel stranické praktiky. Ožení se s telefonistkou Lízou (Hana Maciuchová), která měla kvůli otčímovi německý původ, a zachrání ji tak z odsunu.

Jaromír Hanzlík

Dcera Terezka – Jana Preissová, její osud ovlivnil partner německého původu, kreslíř skla Hammerschmied (Ladislav Frej), kterého vlastní ambice málem zničily. Terezka se s ním nechá po válce dobrovolně odsunout do Německa.

Dcera Vilemína – Daniela Kolářová, provdá se za statkáře (Petr Čepek) a čeká ji těžká dřina a soužití se zlou tchyní (Stella Zázvorková), má však dost síly čelit všem překážkám.

Daniela Kolářová, Foto: isifa.com

Dcera Anna – Marta Vančurová, čistá a charakterově pevná bytost, která si na pravou lásku musí dlouho počkat; jako svobodná matka vychovává syna s podporou své rodiny.

Marta Vančurová, Foto: isifa.com

Další rodiny

Glosmistr Krahulík – Radovan Lukavský, majitel sklářské hutě, tvrdý, ale spravedlivý podnikatel, který rozuměl řemeslu a uměl své zaměstnance ocenit.

Alžběta Krahulíková – Jana Štěpánková, ambiciózní manželka majitele, která se po jeho smrti ujala vedení skláren, ovšem schopností svého muže zdaleka nedosahovala.

Jana Štěpánková, Foto: isifa.com

Florián – Zdeněk Martínek, sklářský mistr, aktivní člen sociální demokracie a posléze KSČ se smyslem pro čest a solidaritu.

Bořivoj Bošek – Petr Haničinec, hlavní záporná figura – kariérista, který jako chameleon získává za každého režimu výsadní postavení. Teprve na konci seriálu se podaří Jakubu Cirklovi před všemi skláři odhalit jeho pravou tvář a dokázat jeho konfidentství za války.

Petr Haničinec, Foto: isifa.com

Gerhard Schlapcke – Boris Rösner, zastupuje německý prvek v ději. Brusič skla, který se za 2. světové války stane komisařem gestapa a po válce v Německu úspěšně podniká – samozřejmě se sklem.

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.