Nejlepší hlášky Jiřího Krampola v seriálu o Jakubu skláři

Jiří Krampol si dodnes nemůže vynachválit postavu Pepy Cirkla, jednoho ze synů Jakuba skláře, který se navzdory přání svého otce stane hostinským. V seriálu si dopřál nejednu hlášku – a jeho postavou scenárista Jaroslav Dietl provokoval komunistický režim. Přesvědčte se v neděli v 9.40 na Primě.

Za to, že mu ji režisér Jaroslav Dudek přidělil, je vděčný: „V seriálu Synové a dcery Jakuba skláře jsem si zahrál přepychovou roli, velkou a náročnou. Zvláštní bylo, že jsem se v ní cítil jako doma, padla mi takříkajíc na tělo. Jozífek dokázal dvakrát koupit jednu a tu samou hospodu, aby o ni nakonec definitivně přišel. A když mu nezbylo nic, nastěhoval se do bytu, odkud se mohl na tu svou třikrát ztracenou milovanou hospodu aspoň koukat.“ Po odvysílání seriálu dostal Jiří Krampol za svou roli diváckou cenu Zlatý květ.

Téma: malý živnostník

V postavě bodrého, ale velmi podnikavého hostinského Josefa Cirkla oživil scenárista Dietl v polovině osmdesátých let poměrně odvážně fenomén drobného živnostníka, o němž se za socialismu nemluvilo. Tito malí podnikatelé přežívali v některých profesích až do šedesátých let. Malé soukromé koloniály, trafiky, drobné opravny nechali komunisté tzv. dožít.

Další články o seriálu najdete ZDEDrobní podnikatelé přitom do roku 1948 tvořili významnou část produktivního obyvatelstva. V té době se ještě v pražském Slovanském domě sešla celostátní konference živnostníků, kde bylo řečeno, že práva středních a malých živnostníků budou zajištěna v ústavě. „V našem státě se nikdo z poctivých živnostníků nemusí bát o svou práci a o svou budoucnost,“ slyšeli účastníci konference z úst tehdejšího ministra vnitřního obchodu Krajčíra.

Jakub sklář: Proč se Radek Brzobohatý stal obětí politických procesů

Rok nato se už ale všechno obrátilo proti nim. Byl zaveden dvojí trh: volný, na kterém se dalo kupovat za peníze, ale podstatně dráž než na trhu vázaném, a vázaný, lístkový, z jehož užití byla vyloučena část obyvatelstva, např. právě ti živnostníci, kteří byli v předválečném nebo poválečném období spjatí s vyššími funkcemi. Tito lidé tak museli sahat do svých úspor, ale ani to nebylo jednoduché. Většina těchto úspor byla totiž na vkladech, k nimž neměli fakticky přístup. Takto nastavená pravidla živnostníky diskriminovala.

Z majitele hotelu brigádník

Stát začal zavádět plánované hospodářství a živnostník jako samostatná jednotka do tohoto plánu nezapadal. Někteří živnostníci, např. hostinští, přistoupili na to, že podnik (hospodu) převzal stát a oni tam zůstali jako vedoucí. V případě našeho hrdiny se ovšem funkcionář Bošek (Petr Haničinec) postaral i o to, aby Josef už svůj podnik nevedl.

Seriál Jakub sklář: S nejzápornější postavou si Petr Haničinec dost užil

V seriálových Albrechticích se tak stalo v roce 1954. I tady Dietl odvážně vykreslil tehdy běžné praktiky: Josefa Cirkla, kterému vždy šlo o úroveň služeb a spokojenost zákazníka, nahradí bývalý vedoucí nádražního bufetu, jenž chce místo talířů používat papírové tácky, jen aby ušetřil… V posledním díle, který mapuje rok 1957, se jde Pepa Cirkl do svého bývalého podniku poptat, jestli o něj nemají zájem alespoň jako o brigádníka. Vedoucí provozovny v tom nevidí žádný problém a přijme ho, ačkoli ví, že mu hotel patřil. Společenské poměry se opět mění….

Nejlepší výroky Pepy Cirkla:

„Je lepší být dobrý český hostinský než špatný český sklář.“

„Hostinský je jako lékař. Poskytuje svoje služby každýmu, kdo je potřebuje. A zaplatí.“

„Toho bohdá nebude, aby českej hostinskej z boje utíkal!“

(kov)

Přesvědčte se v neděli v 9.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.