24. června 2013 11:55
Markéta ZídkováPět důvodů, proč vás bude bavit Jakub sklář
Řeknete si zase jeden komunistický seriál. A budete mít pravdu. Ale není seriál jako seriál. Jsou takové, na které se nedalo dívat ani za minulého režimu – jako je Okres na severu. Vedle toho existují kousky, na které se rádi podíváte i o 30 let později. A k těm patří i Synové a dcery Jakuba skláře.
1. Autor scénáře – Jaroslav Dietl byl skvělý vypravěč
Možná vám to připadá jako banální konstatování, ale kolik scenáristů dnes dokáže napsat kvalitní příběh tak, aby měl hlavu a patu – a ryzí příběhy, to je nakonec to, co máme všichni nejraději. Chceme sledovat osudy druhých, ať už je to Frodo Pytlík putující s Prstenem do nitra Mordoru v Pánu prstenů nebo Jakub Cirkl, mladý sklář, který bojuje o své místo na slunci a musí se prosadit i proti svému tchánovi. Dietlovy příběhy jsou vždy velmi precizně vystavěné, jednotlivé zápletky fungují a mají svou logiku.
2. Jaroslav Dietl dokázal napsat skvělé dialogy
Opět to zní banálně, ale kolikrát z rozhovorů v televizi cítíte na sto honů psací náčiní. Napsat dobrý dialog, aby zněl přirozeně a přitom fungoval v televizi, je jako když jdete na návštěvu ke tchyni a dokonale předstíráte, že ji milujete. Přímé řeči Dietlových hrdinů jsou odposlouchané ze života, přitom upravené tak, aby je unesla obrazovka.
3. Nostalgie
Když jsme byli děti, byl narozeninový dort větší, nebe modřejší a čokoláda sladší. Taky nás méně bolely klouby, prožívali jsme první lásky, zkrátka mládí je ta doba, kdy nám na světě bylo dobře. Co na tom, že to mládí bylo za komunismu. A tak se rádi do té doby vracíme. Starší diváci si tak díky seriálům připomínají dobu, v níž žili, a zároveň herce, které obdivovali. Kdykoli se Dietlovy seriály reprízují, okamžitě stoupá sledovanost a diváci si je nenechají ujít.
4. Osmdesátky jsou cool
A retro frčí i mezi mladými. Podívejte se do interiérových obchodů, ulítlých módních obchodů. Co na tom, že osmdesátky tady byly komunistické. Člověk si z nich vypreparuje, co potřebuje, a ideologii hodí z okna. Mladší generace se na ně dívá i jako na idylickou pohádku z dávných věků a nezná dobové souvislosti.
5. Jakub sklář má parametry velkofilmu
Taky jste jako děti neměli v televizi rádi pohádky, které se odehrávaly v kreslených kulisách se třemi herci? I malé dítě pozná, když je les jen nakreslený, a naopak ocení, když na obrazovce defilují desítky postav. Stejně tak Seriál Synové a dcery Jakuba skláře není vystavěný z papundeklu, ale točilo se v opravdové sklářské huti v Tasicích i v dalších lokacích, například v Mnichovicích, v několika televizních studiích vyrostly náročné interiéry.
Už jsme vás přesvědčili, že to bude stát za to? Chcete vědět víc? Další fakta o seriálu najdete ZDE