Skláři vzpomínají na natáčení Jakuba skláře: Byla to pro nás událost století!

V bývalé sklářské huti v Tasicích, kde se před 28 lety natáčel seriál Synové a dcery Jakuba skláře, na to místní dodnes vzpomínají. „Byla to pro nás událost století!“ svorně přiznávají.

„Točilo se na podzim 1984 a na jaře 1985, a to za plného provozu. Měli jsme na sobě dobové kostýmy, protože nikdy nebylo jisté, kdo z nás se dostane do záběru,“ řekli mi bývalí skláři pan Filip a pan Nulíček. Ten si navíc v seriálu zahrál i na harmoniku, a to v ateliérové hospodě, kde se natáčela oslava narození syna Vojty Cirkla (Jaromíra Hanzlíka).

Byla to ohromná parta

Skláři se shodují, že režisér Jaroslav Dudek byl zkušený profesionál, kterého jen tak něco nevyvedlo z míry. „Tady po huti se pohybovaly stovky lidí, kromě sklářů také komparsisti a různí čumilové, kteří se přijeli jen tak podívat.

A pan Dudek to zvládal s přehledem a ještě jim oznámil datum dalšího natáčení. A herecká parta byla ohromná, zvlášť pan Luděk Munzar, který se s námi loučil při dotočné, nakoupil buřty a pivo, zpívali jsme a povídali až do noci.“

Krásnou herečku Evu Jakoubkovou zabil alkohol

Nejmladšího komparsistu Tomáše Zajíce, kterému v době natáčení nebyl ještě ani celý rok, a zahrál si syna Emila paní huťmistrové (Jany Štěpánkové), to ovlivnilo natolik, že se dnes věnuje herectví profesionálně. Marie Tvrdíková zase dodnes vzpomíná na to, že měla za úkol ukázat Jaromíru Hanzlíkovi, jak se opukává sklo plamenem, a netušila, že ji v tu chvíli kameraman Ivan Rybák točí.

Na co se můžete těšit v posledním díle seriálu? Čtěte ZDE.Kamarádka Libuše Trpišovská se zase ocitla hned v prvním dílu a dodnes si vybavuje, jak herečka Eva Jakoubková musela několikrát opakovat záběr, v němž vchází do sklárny s jídlem pro svého otce a zdraví přitom „Dobrej večír“. „Ona totiž namísto toho říkala spisovně ‚Dobrý večer‘…“

Děti obuli do dřeváků

Snad všechny děti z Tasic si v seriálu zahrály kompars. „Moc se nám to líbilo, protože jsme se mohly ulejt ze školy, a ještě jsme za to dostali zaplaceno 74 korun za den. Přitom jsme ale vlastně do školy tak trochu chodili – byla tam totiž maskérna a kostymérna. Nejhorší bylo, že nás obuli do dřeváků, ze kterých jsme měli všichni puchýře. Jinak to ale pro nás byl svátek – viděli jsme zblízka slavné herce, které jsme do té doby znali jen z televize,“ vzpomíná Petr Vobořil za všechny komparsisty.

Další články o seriálu najdete ZDE

Místní rodiny se s některými členy štábu skamarádili natolik, že se pak vzájemně navštěvovali. A někteří skláři mohli za odměnu jet do Prahy a prohlédnout si ateliéry na Kavčích horách. Dodnes v Tasicích žije také Květuše Dvořáková, vdova po Miloslavu Dvořákovi, jenž byl v době natáčení vedoucím provozu v tasické huti.

„Můj muž se dokonce mihl v desátém díle, kde důchodci uspořádali směnu, aby vypomohli vedoucímu sklárny. Bral to jako jedinečnou příležitost, jak sklářské řemeslo přiblížit lidem. Díky němu také vím, že původně štáb vyjednával v Sázavě, ale poslali je sem do Tasic, protože tady je nejstarší zachovalá huť, na níž nemuseli prakticky vůbec nic upravovat.“

Znáte Munzarovy lásky?

Seriál skutečně ovlivnil tehdejší patnáctileté při výběru profese, ovšem nejen sklářské, ale i v oboru hotelnictví, a to díky Jiřímu Krampolovi, který svého hostinského Pepu Cirkla zahrál brilantně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.