Celebrity

26. prosince 2023 08:30

David Laštovka

Zarytý komunista Jaroslav Moučka zavrhl svého bratra. Brutálně mučil a týral lidi

Herec Jaroslav Moučka, který zemřel 26. prosince 2009, v české kinematografii zanechal hlubokou stopu. Ztvárnil desítky filmových a seriálových rolí. Jaké bylo jeho soukromí?

Jaroslav Moučka, rodák z obce Studená u Telče, měl o dva roky staršího bratra Milana, ke kterému velmi vzhlížel. Byli si velmi podobní a lidé si je dokonce pletli. Nakonec se ale rozhádali, utnuli veškeré kontakty a přestali spolu mluvit. Co se mezi nimi stalo?

Hercův sourozenec byl v padesátých letech vyšetřovatelem StB v pražské Ruzyni a přímo se podílel na mučení politických vězňů. Používal přitom hrůzné sadistické praktiky. Odpůrce režimu nemilosrdně mučil dlouhé dny v kuse. Patřil k nejobávanějším „náčelníkům“ totality. Dokonce v StB zavedl soutěž v délce výslechu. Vyhráli estébáci, kteří vězně vyslýchali čtyřicet dní nonstop. Byl to také on, kdo si vynucoval přiznání v procesu s Miladou Horákovou.

A to pro Jaroslava, byť byl přesvědčeným a zarytým komunistou, bylo přes čáru. „Měl jsem bratra strašně rád. Ale když jsem se dozvěděl, co dělá... Přestal jsem s ním mluvit. Bylo to těžké rozhodnutí... Celá ta léta, když byl nahoře, se o nás nezajímal,“ svěřil se pár let před smrtí Jaroslav Moučka deníku Aha!

Milan Moučka byl v roce 2003 Ústavem pro vyšetřování zločinů komunismu obviněn za zneužití pravomoci. O šest let později zemřel ve věku 87 let.

Těšil se na Vánoce s rodinou. Zemřel na otravu krve?

Konec života se stal pro Jaroslava Moučku doslova utrpením. Bojoval s Alzheimerovou chorobou a ztrácel paměť. Jeho milovaná manželka Jiřina, s níž byl šedesát let a měl s ní syna Jaroslava a od něj vnoučata a pravnoučata, už na něj nestačila, a tak poslední roky prožil v pečovatelském domě. Jiřina se synem ho však pravidelně jednou v týdnu na několik dní brávali domů.

Nedávno nás také navždy opustil slavný herec Ladislav Županič:

Ještě v prosinci roku 2009 se všichni těšili, jak spolu jako rodina prožijí Vánoce. Osud však nakonec rozhodl jinak. „Někdy 18. prosince jsme si manžela vzali domů. Motala se mu ale hlava, přestal reagovat. Tak jsme ho zase odvezli do ústavu, aby se na něho podívali lékaři,“ svěřila se tehdy deníku Blesk hercova manželka.

Za pár dní dostala od lékařů zprávu, že Jaroslav zemřel. Skonal ráno, 26. prosince ve věku 86 let. „Řekli, že měl otravu krve, kterou způsobil zánět močového měchýře. Já tomu ale moc nevěřím. Myslím, že to byla hlavně dysfunkčnost mozku,“ prohlásila vdova. Jak dále uvedla, pohřeb si Jaroslav nepřál a chtěl být rozptýlen. Poslední přání mu splnila.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.