Celebrity

25. prosince 2023 06:15

David Laštovka

Táňu Fischerovou muž opustil, když se jim narodil postižený syn. Ona dožívala v hospicu

Herečka, spisovatelka, politička a rovněž někdejší kandidátka na českou prezidentku Táňa Fischerová zemřela před čtyřmi lety, den po Štědrém dni ve věku 72 let. Příčinou byla rakovina, se kterou poslední roky života statečně bojovala. Jaké bylo soukromí nezapomenutelné umělkyně, kterou nejvíce proslavil film Prodloužený čas, v němž představovala partnerku Miloše Kopeckého?

Táňa Fischerová se snažila pracovat do poslední chvíle. Ještě sedm měsíců před smrtí vystupovala na jevišti Činoherního klubu, kde si s kolegou Janem Vodňanským u příležitosti 50. výročí pořadu S úsměvem idiota zazpívala píseň Pověz, miláčku. Další veřejné vystoupení jí zrádná nemoc už nedovolila.

Poslední týdny dožívala v hospicu, kde o ni bylo po všech stránkách dobře postaráno. Věděla, že se konec blíží, umírala smířená. „Volala mi, usmívala se a říkala, že se se mnou loučí. Odcházela s takovým něžným úsměvem. Já jsem se jí ptal, co tady bez ní budeme dělat. Ona mi na to odpověděla, že jsem se zbláznil, že tady bude všechno hezké,“ uvedl po její smrti pro ČTK herec Jan Kačer.

Manžel od ní odešel v době, kdy ho nejvíce potřebovala

S manželem, hudebním skladatelem Petrem Skoumalem, měla Táňa Fischerová syna Kryštofa, který se narodil s postižením, dětskou mozkovou obrnou. Je upoutaný na invalidní vozík a do konce života bude potřebovat nepřetržitou péči. Na jeho výchovu zůstala Táňa sama, neboť Skoumal od nich odešel. Jak se svěřila v pořadu 13. komnata, prožívala tehdy nejtěžší období a byly okamžiky, kdy těžko hledala důvod, proč něco dělat, proč vůbec žít.

Syn mě udělal lepším člověkem, říkala

Nakonec v sobě našla vnitřní sílu a s nelehkým osudem se rvala velmi statečně. „Syn se narodil v termínu, ale měl 1790 gramů, takže byl skutečně maličký, to je vždycky problém. Takže ten porod sice proběhl bez komplikací, ale po porodu došlo ke krvácení do mozku, takže mi ho vzali a dali do inkubátoru. Neměla jsem žádnou zkušenost, oni mi říkali, že to dítě bude postižené, protože ten vstup na svět byl takhle dramatický a že nemůžu čekat, že se bude vyvíjet úplně normálně,“ sdělovala Táňa ve své 13. komnatě. Kryštof býval většinou pět měsíců u ní doma, pak v ústavu. „Myslím, že kdybych ho neměla, byla bych jiný člověk. Byla bych horší. On má svůj svět a je v něm šťastný,“ popisovala herečka, která se celý život angažovala v oblasti charity.

Podívejte se také na rozhovor s Ivou Hüttnerovou:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.