V neděli vařil šéf zeleninu. Koukněte na jeho recepty!
Takto upravená zelenina zachutná každému. Jak poznáte hned po spolknutí prvního sousta, jde o jídla, která uspokojí i ty nejnáročnější gurmány. Možná budete překvapeni, jak jsou při tom jednoduchá na přípravu.
Vše o pořadu Teď vaří šéf! Najdete TADY
Poslední díl sledujte opět v neděli od 18.00 na Primě!
STUDENÁ ZELENINOVÁ POLÉVKA
Suroviny:
2 rajčata salátová okurka 2 červené papriky červený vinný ocet majonéza koktejlové krevety chilli paprička česnek olivový olej sůl, pepř bazalka
Postup:
Z rajčat vykrojíme bubáka, okurku oloupeme, rozřízneme a zbavíme ji semínek. Papriky také očistíme od semínek. Všechnu zeleninu nakrájíme na kousky a vhodíme do nádoby. Osolíme, opepříme a přidáme kousek chilli papričky podle chuti. Zakápneme olivovým olejem a červeným vinným octem a vše rozmixujeme. Polévku dochutíme pár bazalkovými lístky, zjemníme asi 2 lžícemi majonézy a znovu promixujeme. Polévka získá hladký krémovitý charakter. Pro chuť jen krátce v polévce promícháme stroužek česneku, aby získala lehoučký česnekový nádech.
Polévku dáme vychladit do lednice, ideálně i s talířem, na kterém se bude servírovat. Při podávání ozdobíme vařenými krevetami, kapkou olivového oleje a čerstvou bazalkou.
CELEROVÉ RAVIOLI PLNĚNÉ PEČENOU PAPRIKOU
Suroviny:
celerová bulva česnek cibule 2–3 papriky zázvor grepová kůra máslo olivový olej sůl, pepř pažitka
Postup:
Celerovou bulvu dobře očistíme a nakrájíme z ní stejně tenké kulaté plátky – na jednu raviolu dva plátky. Necháme je doměkka spařit ve vroucí osolené vodě a ihned zchladíme v ledu.
V kastrolu na olivovém oleji orestujeme nasekaný česnek a cibuli.
Papriky dáme do pekáče a pečeme na 200 °C, dokud slupka nezčerná. Pak pekáč přikryjeme fólií a necháme zapařit, tím se papriky budou snadněji loupat. Oloupané je nakrájíme na stejně velké kousky a přihodíme k orestované cibulce. Osolíme, opepříme a přidáme kousek nasekaného zázvoru. Z grepu uloupneme proužek kůry a nakrájíme nadrobno, přidáme do kastrolu.
Mezitím plátky celeru osušíme v papírové utěrce a doladíme je do kulatého tvaru, ořízneme kraje pomocí skleničky.
V pánvi rozehřejeme kousek másla a plátky celeru na něm ohřejeme.
Pažitku nasekáme na droboučko a smícháme s olivovým olejem. Na dno talíře olej nakapeme, na něj položíme plátky celeru. Na plátky navršíme paprikovou náplň a přikryjeme dalším plátkem celeru. Ozdobíme ještě kapkou olivového oleje s pažitkou a podáváme.
JELÍTKO SE SÓJOVÝMI BOBY
Suroviny:
400 g sójových lusků krvavé jelítko máslo šalotky česnek mrkev jablko hladká mouka rostlinný olej celá skořice kajenský pepř sůl, černý pepř
Postup:
Sójové lusky spaříme ve vroucí osolené vodě, po minutce vyndáme a zchladíme v ledové vodě.
V hrnci rozpustíme máslo, nasekáme k němu jednu šalotku, malý stroužek česneku a stonky petržele a necháme zpěnit. Boby vyloupeme z lusků a přidáme do hrnce, necháme krátce povařit.
V pánvi na oleji orestujeme nakrájenou šalotku s kouskem mrkve. Směs přidáme k bobům.
Pánev vrátíme na sporák, zakápneme olejem a pro vůni do ní vhodíme celou skořici. Jelítko nakrájíme na kolečka, lehce obalíme v mouce a z obou stran opečeme v pánvi. Mezitím nakrájíme asi čtvrtku jablka na kostičky. Do pánve přidáme kousek másla a přihodíme jablko, dochutíme špetkou kajenského a černého pepře.
Na talíř dáme porci bobů, na ni položíme kousky jelita a na každý kousek naservírujeme orestovaná jablka.
ZAPEČENÝ LILEK
Suroviny:
lilek 3 stroužky česneku hladká mouka plechovka loupaných rajčat 2 bochánky mozzarelly parmazán piniové oříšky strouhanka rostlinný olej olivový olej sůl, pepř bazalka
Postup:
Lilek nakrájíme na tenká kolečka a rozprostřeme na papírovou utěrku, dobře osolíme a počkáme, až se z lilku začne odpařovat voda. Mezitím rozehřejeme v hluboké pánvi dostatek rostlinného oleje. Vodu z lilků osušíme, plátky zlehka obalíme v hladké mouce a osmažíme v oleji do zlatova.
V rendlíku na olivovém oleji orestujeme tři celé stroužky česneku, pak přidáme loupaná rajčata, osolíme a opepříme a necháme prohřát.
Na dno pekáče nalijeme trošku rajčatové omáčky a na ni vyskládáme osmažená kolečka lilku. Na ně rozprostřeme plátky mozzarelly a posypeme lístky čerstvé bazalky. Opět zakryjeme rajčatovou vrstvou a proces opakujeme, dokud pekáč nenaplníme. Poslední vrstvou bude mozzarella a strouhaný parmazán, do kterého zamícháme trošku strouhanky a piniové oříšky. Pekáč dáme do předehřáté trouby na 170 °C a pečeme dozlatova takových 25 minut.
Zapečené lilky můžete jíst teplé, studené, ohřáté, vystydlé, všelijak!
PEČENÁ CIBULE
Suroviny:
3–4 fialové cibule kokosové mléko smetana mléko česnek dvě hrsti rozinek ½ manga špetka kurkumy špetka kajenského pepře citronová šťáva máslo olivový olej sůl tymián
A teď něco pro gurmány.
V rendlíku ohřejeme asi 2 dl kokosového mléka, 2 dl smetany a kapku kravského mléka. Omáčka se bude pomalu redukovat do husta.
V pánvi rozehřejeme olivový olej a orestujeme na něm celé hlavičky cibule, ochutíme solí, pepřem a ze všech stran je trochu opečeme. Mezitím do pekáče nasypeme asi centimetrovou vrstvu soli, přidáme k ní pár snítek tymiánu a půl paličky česneku. Opečenou cibuli do soli posadíme a dáme do trouby rozehřáté na 180 °C a asi 20 minut pečeme do změknutí.
Do dalšího rendlíku nasypeme rozinky, zalijeme naběračkou kokosové mléčné směsi a necháme pomalu vařit. Máme čas na to, abychom oloupali mango a nakrájeli ho na kostičky, které přidáme k rozinkám. Jakmile směs zhoustne, kápneme do ní trochu citronové šťávy a vypneme.
Jestliže vám zbylo trochu cibule, rozehřejte v pánvi kousek másla, kolečka cibule orestujte a ochuťte špetkou kurkumy. Získáte tak další vrstvu chuti.
Cibuli po upečení vyndáme z pekáče, otřeme přebytek soli a podélně rozřízneme na půl.
Svařené mléko dochutíme špetkou kajenského pepře.
A servírujeme. Na dno talíře nalijeme mléčný krém, na něj dáme rozinky s mangem, položíme půlky cibulek a kolem ozdobíme orestovanými kousky cibulky s kurkumou. Majstrštyk!
BAGNA CAUDA
Suroviny:
6 filet ančoviček česnek mrkev fenykl řapíkatý celer rajčata a jiná čerstvá zelenina olivový olej sůl
Postup:
V rendlíku rozehřejeme olivový olej, necháme v něm rozpustit tak 6 filátek ančoviček, přihodíme nasekaný stroužek česneku.
Mezitím naservírujeme na talíř různé druhy čerstvé zeleniny – mrkev, fenykl, rajčátka, řapíkatý celer... zeleninu osolíme a pokapeme citronovou šťávou.
Jakmile se ančovičky rozpustí, omáčku vypneme a zamícháme do ní kousek másla, zakápneme opět citronovou šťávou. Servírujeme v misce k čerstvé zelenině.
Autor receptů: Zdeněk Pohlreich
Toto by vás mohlo bavit:
Není kuchyně jako kuchyně. Mrkněte na ingredience hvězd.