Trápí vás chutě na sladké? Čtěte, jak se jich zbavit!

Také máte problém s tím, že každý den se najde chvilka, kdy byste dali cokoliv za to, abyste snědli něco sladkého? Jsou pro vás sladkosti každodenní rutinou a nevíte, jak se zbavit chuti na ně? Chutěmi na sladké někdo trpí více a někdo méně, ale ve většině případů se více objevují u lidí, kteří mají nedostatečně pestrý a vyvážený jídelníček. Sladkosti už ale nadále nemusí být nedílnou součástí vašeho každodenního stravování, protože chutím na sladk?

Pokud je váš jídelníček jednotvárný a bohatý především na jednoduché cukry, bingo. Právě za tímto většinou stojí chutě na sladké. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět určité živiny či energie, protože dřív či později vám váš organismus dá stejně najevo, že je potřebuje. Také určitě stojí za zmínku glykemický index potravin, který se ale také u každého z nás může projevovat jinak.

Víte, co je to glykemický index potravin?

Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou většinou ty, které obsahují více jednoduchých a snadněji stravitelných sacharidů, které bychom měli jíst v co nejmenší míře.

„Naopak bychom se měli zaměřit na potraviny s nízkým glykemickým indexem. Díky nižšímu glykemickému indexu se sacharidy uvolňují postupně, a nezvyšují tak nárazově hladinu glykémie neboli krevního cukru. Díky tomu pak dokážeme udržet své chutě déle na uzdě a cítíme se sytí o něco déle,“ říká Sandra Figalová, nutriční specialistka.

A vzápětí ji doplňuje kolega Martin Habart: „Své v tom samozřejmě hraje i vláknina obsažená v některých potravinách. Pokud vás zajímá, kolik má jaká potravina hodnotu glykemického indexu, určitě najdete po celém internetu mnoho tabulek, které se více či méně liší. To ale nevadí, protože tyto hodnoty musíme brát i tak pouze orientačně. Každý z nás máme jinak nastavený metabolismus a i tak může na každého potravina se stejným glykemickým indexem působit rozdílně. S tím určitě počítejte a pokuste se tak vše vysledovat hlavně na sobě,“ radí.

Nezapomínejme na vlákninu

Také vláknina, která má vysoký sytící efekt, nám může pomoci před chutěmi na sladké. „Na vlákninu jsou bohaté zejména luštěniny, dále také celozrnné obiloviny, ale i zelenina či ovoce. Množství vlákniny v jídelníčku je u lidí v našich končinách většinou nedostatečné, a proto bychom si její přísun měli hlídat. Průměrně bychom měli denně přijmout něco kolem 3035 g vlákniny, u dětí samozřejmě méně, dle jejich věku,“ vysvětluje dále Sandra Figalová. Dalším problémem u sladkostí bývá to, že je má mnoho lidí spojené s emocemi, ať už s pozitivními, či negativními. Někdo se cpe čokoládou, když je šťastný, jiný zase zahání smutek. Pokud máte pocit, že toto je také váš případ, nebojte se obrátit na odborníka, jako je psycholog či nutriční specialista, který vám doporučí mnoho jiných alternativ útěchy namísto sladkého. Jednou z nich je třeba pohyb, jděte si zasportovat a nebo se jen tak projít. Uvidíte, že přijdete na jiné myšlenky a chutě na sladké budou alespoň menší.

Nemlsejte z nudy

Jíte sladkosti z nudy, protože prostě nemáte zrovna do čeho píchnout? Pozor si dejte například u televize nebo na večírku, kde můžete uždibovat, aniž byste si to uvědomovali. Jednoduše zkuste zaměstnat své ruce jinak a sladké dejte ze svého dosahu. Můžete si ale připravit namísto sladkostí něco zdravějšího, třeba nakrájenou zeleninu s různými dipy nebo ochucený tvaroh a nakrájené ovoce.

Zvolte vhodnější variantu

Pokud chutě na sladké přesto přijdou, zkuste zvolit alespoň něco, co vám přinese kromě sladké chuti i nějaké živiny. Skvěle může posloužit třeba ovoce, hrst oříšků nebo pár kostiček hořké kvalitní čokolády. Zapomeňte na dorty, zmrzlinu, sušenky, tyčinky, bonbóny a jiné sladké pochutiny, které kromě cukru často obsahují i značné množství přidaného, částečně ztuženého tuku a dalších ne příliš vhodných složek.

Kromě druhu potraviny se naučte uhlídat i množství. Rozhodně nevadí, když si jednou za čas dáte něco sladkého, ale musíte znát svou míru a nesníst na posezení například celou čokoládu. Vyhněte se také slazeným limonádám a pozor si dejte třeba i na ovocné džusy, u kterých je obsah cukr někdy opravdu enormní. Hlídejte, aby váš jídelníček byl co nejvíce pestrý, a jistě najdete ve svém stravování brzy rovnováhu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.