Za zdraví své rodiny jste zodpovědní vy

Chcete, aby byla vaše rodina zdravá? Chcete to nejlepší pro vaše děti? Tak čtěte pozorně. Tento článek si pro vás připravil Martin Habart, který je zkušeným výživovým specialistou a už několikátým rokem se věnuje výživě dětí a pořádá přednášky ve školách...

Dnes s vámi budu sdílet kroky, které vám pomohou zlepšit stravování zdraví celé rodiny. Jmenuji se Martin Habart, jsem nutriční specialista Projektu 90 a Chytrého jídelníčku a pomáhám snížit váhu lidem po celé České republice. Maminkám navíc radím s tím, jak se stát vzorem pro své děti. A o to se teď podělím i s vámi.

Zamysleli jste se někdy nad tím, co vše ovlivňuje vývoj vašeho dítěte? Škola, sport, naše výchova….. A ano správně – výživa! Jedna třetina dětí ve školním věku trpí nadváhou. Problém je, že 70 % těchto dětí si problémy spojené s kily navíc přenáší do dospělosti, kde s tím už horko těžko bojují. Návyky se nám vytvářejí mezi 3. a 6. rokem života. Měnit jdou vždy, ale každým přibývajícím rokem je to těžší a těžší.

Dalších 30 procent dětí je ohroženo naopak podvýživou. Oba stavy mají vliv na celkové zdraví a vývoj dítěte. A jste to vy rodiče, zodpovědní za to, co celá rodina jí. Pokud budete domů nakupovat nezdravé věci, bude vaše dítě častěji nemocné, neudrží ve škole pozornost a při sportu mu bude hrozit častější zranění. Existují už i důkazy o tom, že výživa může ovlivnit nejen fyzický vývoj dítěte, ale i mentální, tedy snížit nebo zvýšit inteligenci dítěte. Jako hokejový trenér jsem zažil spoustu velmi talentovaných mladých kluků. Pro některé rodiče obětovali úplně vše. Jednou za mnou přišli rodiče Adama, v té době 15letého kluka. Řekli mi, že jejich synovi v klubu bylo řečeno, že musí přes léto nabrat 8 kilo, nebo si podle slov trenéra… nezahraje. Ten kluk měl velký talent, nicméně přicházel do kategorie, kde se střetávaly 3 ročníky dětí a on najednou fyzicky přestával stíhat. Taková je bohužel realita. Říkal jsem tehdy jeho mamince: „No vidíš, platili jste osobní tréninky, vozili ho na všechny možné kempy, stálo vás to spoustu času a peněz, ale podcenili jste to nejdůležitější – každý jeden den – jídlo.“ To jsem si samozřejmě mohl dovolit říct jen proto, že jsem sportovní život Adama znal roky. V podobných případech si 15letí kluci nakoupí skříň doplňků výživy, cpou do sebe kde co a na léto se zavřou do posilovny. Po dvou měsících přijdou o 8 kilo těžší. Bohužel se to projeví na jejich růstovém vývoji, mají zničené klouby a jsou náchylnější na svalová zranění. S Adamem jsme to naštěstí zvládli a osvědčenými metodami dohnali to, co se mělo řešit už od jeho dětství. Jak jsem už řekl. Jste to vy, rodiče, kdo rozhoduje o tom, co se domů nakoupí a co děti jedí. Ukážeme si v našem miniseriálu konkrétní typy, jak se jako rodiče můžete stát inspirací pro celou rodinu.

Poznáte se v těchto zkušenostech a názorech?

Děti raději sladké než zdravé….

My se snažíme jíst doma zdravě, ale co se jí ve škole, neovlivním…

Mé dítě sportuje, má velký výdej energie a nevím, jak k tomu přizpůsobit stravování...

Pokud se poznáváte v některém z těchto bodů, tak se na vás těším v našem miniseriálu, protože vám přinesu konkrétní tipy, abyste se dozvěděli, jak svou rodinu vést přirozeně ke zdravému stravování. Stačí kliknou níže na obrázek a přihlásit se k odběru. Videa vám budeme posílat buď na mail, nebo přes Messenger. Výběr je pak na vás. Těšíme se společné chvilky.

Bc. Martin Habart a Mgr. Sandra Figalová, nutriční specialisté Chytrého jídelníčku


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.