EXLUZIVNĚ: Po vizitě šéfa. Rozhovor s odvážnou majitelkou restaurace Bohéma pro iprima.cz
Daniela Kundrová už ví, že na šéfa se připravit nelze. „Bylo to velmi náročné, zvláště zátěžový test se 180 hosty. Pan Pohlreich je ve svém oboru kapacita, ale v některých názorech na vedení restaurace jsem se s ním neshodla. To bylo konečně v pořadu určitě vidět,“ říká.
Přečtěte si náš ROZHOVOR a pusťte si VIDEA
Řídí se dnes váš tým radami obávaného šéfa?
Jak už jsem řekla, ne vždycky jsme se shodli v názorech na vedení restaurace a třeba záležitosti marketingu. Vše o pořadu Už dost, šéfe najdete ZDE Ovšem jeho rady týkající se vedení kuchyně a vaření byly pro nás důležité a řídíme se jimi. Naučili jsem se například dělat citronový koláč podle jeho receptu a ohlasy hostů jsou jen pozitivní.
Pan Pohlreich při natáčení Ano, šéfe! z Bohémy doslova utekl. Předchozí majitelé byli podnikání na míle vzdáleni. Co vás vedlo k převzetí podniku po tak negativní televizní reklamě?
Věřila jsem, že jedinečné prostory Bohémy a její tradice z dřívější doby jsou potenciálem, na kterém se dá stavět. Je ale pravda, že negativní reklama v televizi měla větší dopad a setrvačnost, než jsem si myslela. Důvěra hostů se opravdu obnovuje těžko, proto jsem byla ráda, že se v Bohémě natočil druhý díl Už dost, šéfe!, který restauraci snad ukázal v jiném světle.
Co hlavně jste v provozu změnila?
Jediné, co bylo jen mírně upraveno, byl interiér restaurace. Ten jsem považovala za velice zdařilý a hodící se k tomu, v jakém zaměření jsem restauraci chtěla mít. Vše ostatní se podstatně změnilo – zcela nově byla vybavena kuchyně a nově byl vytvořen tým zaměstnanců restaurace. Sázím na mladé lidi, kteří se chtějí v oboru stále učit a své schopnosti rozvíjet. Chceme nabízet poctivou a cenově přístupnou gastronomii tak, aby pro každého hosta byla návštěva u nás příjemným zážitkem.
Jak se vybírá kuchař do takové restaurace? Vybavíte si, jaká jídla vám při „přijímačkách“ museli připravit ti vaši?
Odpověď je jednoduchá. Těžko. Ale ono ani tak nejde o kuchaře, ten samozřejmě musí mít určité schopnosti. Jde ale také o to, vytvořit z kuchařů jednotný tým. To je podle mě důležitější, než mít v týmu jednu „hvězdu“, která když nevaří, tak to host okamžitě pozná.
Pokud přijímám nového kuchaře, dám mu zpravidla volné zadání. Tedy ať uvaří něco podle své fantazie. A podle toho poznám, jak je kreativní a jaký zájem o obor má.
Nakolik dáváte v kuchyni přednost českým surovinám? Jsou podle vás dostupné a kvalitní?
Zcela jednoznačně. Oproti zahraničním jsou kvalitnější a také levnější. Mám své osvědčené dodavatele po celé Moravě, kteří jsou zárukou kvality. V tomto směru si nestěžuji, myslím, že se na všechno dají najít kvalitní dodavatelé.
Jaké jsou vaše podnikatelské priority v oboru gastronomie?
Chci dělat poctivou gastronomii, což znamená používat kvalitní a pokud možno čerstvé suroviny, využívat možnosti, které dává region jižní Moravy. Máme tu prakticky všechno, co je k dobré gastronomii potřeba. Jiná věc je, že podnikání v gastronomii je v dnešní době velmi těžké. Představa – otevřu si restauraci a budu vydělávat – je naprosto mylná. Restaurací je příliš, jak konstatoval i pan Pohlreich, a přežijí opravdu jen ti nejlepší. A já chci být alespoň v Brně mezi těmi nejlepšími.
Máte hlad? Pojďte do Bohémy.
Autor: Zuzana Schneidewind, video Jan Kundera s využitím záběrů z pořadu Už dost, šéfe!