Z deníku koučky: Jak si užít Valentýna, když jste bez partnera

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

14. únor je svatého Valentýna, což je svátek zamilovaných, který se slaví nejen ve světě, ale už i u nás. V zahraničí na svatého Valentýna najdeme dokonce nejvíce nabídek k sňatku. Většina lidí spojuje tento den s láskou a partnerem, ale někdy se stane, že právě partnera nemáme a nejsme šťastně zamilovaní. Přesto si můžeme ten den také užít. Jak se slaví Valentýn ve světě a jak ho slavit, pokud nemáme partnera?

Jedná se o svátek lásky, kdy si lidé, kteří se milují, vyměňují různé dárky ve tvaru srdíček, pohlednice a přáníčka, květiny, medvídky a čokolády. Historicky se svátek nejspíše pojí s římským knězem jménem Valentýn, který tajně oddával mladé páry a vzdoroval tak vládci Claudiusovi II. Vládce Říma zakazoval svým vojákům, aby se ženili, protože měl strach, že zůstanou doma u svých rodin a nepůjdou do boje. Valentýn byl zatčen a 14. února popraven.

Jak se slaví ve světě

Valentýn se nejvíce slaví v Americe, kde jsou ulice plné růžových srdíček a na každém rohu najdete zamilovaný líbající se pár. Vše probíhá přesně tak, jak to vídáme v romantických filmech. Ve Francii je zvykem, že večeři na 14. února vaří muž a žena ten den jen odpočívá. V Bulharsku je tento den spojený s vinařstvím, a tak dávají přednost především vínu. Například v Japonsku si na Valentýna vyměňují přáníčka a čokolády pouze ženy mezi sebou a dokonce i spolu povečeří, muž je v ten den nezajímá. Nejromantičtější jsou prý při předávání dárků Maďaři, dávají svým protějškům plyšáky, květiny a parfémy. U nás to jsou přáníčka, květiny a čokolády.

Svatý Valentýn je spojen s romantikou a vyznáním lásky, společnou večeří a předáváním si malých dárečků, abychom své milované polovičce ukázali, jakou lásku cítíme. Někteří lidé jsou však bez partnera, přesto to neznamená, že musejí být v tento den nešťastní.

Možná máte pocit, že vám všichni budou připomínat, že právě nejste zadaná, nebo to ve vás stále vyvolává pocit bolesti, protože ještě minulý rok jste Valentýna slavila při svitu svíček se svým partnerem. Nenechte se vtáhnout do smutku, že letošní rok nemáte s kým slavit.

Jak oslavit svatého Valentýna i přesto, že nemáte partnera?

• Udělejte si radost a kupte si nějaký krásný dárek, vždyť si zasloužíte obdarovat sama sebe.

• Vyjděte si na večeři s kamarádkou nebo s kamarádem a užijte si to.

• Inspirujte se ženami v Japonsku, které si vyměňují dárky mezi sebou a večer si spolu užijí. Udělejte si dámskou jízdu. Projděte společně šatník, objednejte si velkou pizzu a proberte všechny nové módní výstřelky a kosmetické přípravky.

• Když se vám nechce jít do společnosti nebo právě nemáte nikoho vhodného, s kým byste mohla jít na večeři, udělejte si krásný večer sama doma. Slavnostně se oblečte a připravte si slavnostní jídlo. Oslavte vztah sama se sebou, vždyť to je nejdůležitější vztah vašeho života.

• Pokud nechcete slavit, objednejte se třeba na kosmetiku, ke kadeřnici nebo na masáž a udělejte si krásný odpočinkový den.

• V případě, že Valentýna neuznáváte a neslavíte, si přesto můžete udělat hezký večer a hýčkat sama sebe, třeba jen voňavou lázní a skleničkou vína při večeři.

• Na Valentýna si můžete dát třeba rande s novou známostí, a tak si ten den zpříjemnit.

• Další možností je na Valentýna odjet na wellness a věnovat tak čas odpočinku a relaxaci.

• Pokud jste delší dobu single, naplánujte si na Valentýna seznámení. Zkuste třeba seznámení přes internetovou seznamku.

• Navštivte koncert, jděte do kina nebo divadla.

• Zorganizujte si s přáteli společnou párty. Určitě se někde kolem vás najdou přátelé, kteří nejsou právě zadaní. Objednejte si skvělé jídlo a pití a nebojte se pustit si na párty třeba nějaký americký romantický film. Vždyť se může jednat o recesi na Valentýna.

• Jděte si zacvičit nebo zatancovat. Pohyb, a nejlépe spojený s hudbou, vás naladí a uvolní hormony štěstí. Budete se cítit plná energie a pohody.

• Nedívejte se na tento den jako na černý pátek, pokuste se zbavit se lítosti a deprese, a když bude nejhůř, promluvte si s někým třeba na sociální síti. Uvidíte, kolik se najde lidí, kteří na tom budou možná hůře než vy a vaše povídání jim pomůže.

Přátelé, svátek Valentýna můžete slavit tak, jak chcete vy sami. Není důležité, zda ho slavíte, nebo ne, protože vám přijde jen jako komerční, americký a povrchní. Důležité je věnovat jeden den lásce. A to nemusí být jen láska partnerská, ale třeba láska k dětem, rodičům, přátelům, nebo ta nejdůležitější láska a tou je sebeláska. Věnujte pozornost sami sobě tak, abyste se cítili opravdu dobře. Užijte si prostě ten den klidně po svém. Hlavně, když budete spokojeni.

Přeji vám krásný láskyplný den

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky Amerika Japonsko Francie láska večeře Řím Bulharsko svátek zvíře v rodině dítě a pes Černý pátek Svatý Valentin

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.