Hitpárada vánočních úrazů: Na co si dát nejvíc pozor

Během vánočních svátků se pracovníci na záchrance setkávají s úrazy, které jinak během roku nemusí řešit. Jindřich Hermann pracuje u záchranné služby už přes čtyřicet let, takže má na co vzpomínat.

Jiří Hermann pamatuje ještě doby, kdy sanitní auta jezdila, dokud se nerozpadla, a o resuscitačním kufru se mohlo záchranářům jen zdát. Protože se nikdy neoženil ani nemá děti, bral štědrovečerní služby na záchrance dobrovolně. Podle něj mívají dva odlišné průběhy. „Buď se nic moc neděje, výjezdů je pár a bezvýznamných. Spíš sedíme, pojídáme večeři a cukroví od kolegů, které nám dávají za to, že jsme tam místo nich. Nebo začne už odpoledne takový šrumec, že se do konce služby nikdo z nás nezastaví," vypráví Jiří Hermann.

Přes den vždycky „vedly“ úrazy, hlavně řezné rány při úpravě stromku, porcování ryby. A pokud je náledí, tak to jsou pochopitelně zlomeniny, hlavně rukou, protože když člověk padá, má tendenci dávat ruce před sebe a tlumit jimi náraz.

Domácí kutění

„Na Vysočině, kde bývá o Vánocích sníh, stále vyjíždíme ke klukům, co si namelou při sáňkování. Naštěstí jde jen o boule, vykloubeniny nebo naraženiny. Horší to je u hospodyněk, které při mytí oken či věšení záclon spadnou. Tam jsou už i otřesy mozku nebo ošklivé fraktury," říká záchranář.

V poslední době také přibývá úrazů způsobených elektřinou, což dříve nebývalo. „Každý ´kutil´ chce mít nasvícený dům jako Hradčany, špatně něco zapojí a dostane ránu. Naštěstí v těch zařízeních není tak velké napětí, takže to odnese jen posttraumatickým šokem a drobnými popáleninami," varuje Jiří Hermann.

Hořící stromek a vařící polévka

Vážnější úrazy jsou při požáru stromku. Typická scéna je, že od svíčky chytí umělohmotný řetěz, lidi zpanikaří, chtějí ho strhnout a přitom shodí na koberec celý stromek. . To už se zdravotníky vyjíždí zachraňovat i hasiči. A pozor na levné adventní věnce. Ty prý hoří velmi dobře. Už před Vánoci. U levných elektrických svíček kupovaných v tržnicích často dochází ke zkratu.

„Nejhorší jsou ale opařeniny", varuje záchranář. „Klasika“ je převrhnutý hrnec s polévkou. To se, bohužel, týká dost dětí, které o něj při hře nešťastně zavadí. Pak už rovnou voláme vrtulník na transport do popáleninového centra."

Kosti v krku už nefrčí

Dlouho byla v čele „hitparády“ zaseklá kost v krku. S tou se dnes záchranáři skoro nesetkávají. Je to tím, že lidé si dávají na Štědrý večer místo kapra řízky a pokud už mají nějakou rybu, tak vykostěnou. Navíc, pokud je nepříjemnost v podobě kosti zaseklé v krku přeci jen potká, poradí si sami nebo sednou do auta a jedou na nejbližší pohotovost.

Nezměnily se ale výjezdy k „žlučníkářům“, kteří spoléhají na to, že když hřeší jednou za rok, nic se nestane. Dopřejí si tedy pořádnou porci salátu s majonézou, smažené jídlo a cukroví. A to dělají až do doby, než dostanou koliku, svíjí se v bolestech a zbytek svátků oak musí trávit v nemocnici.

Kombinace těžkých jídel a alkoholu dráždí i slinivku, která zodpovídá za trávení, a častý pak bývá její akutní záchvat. Běžné je i pálení žáhy nebo nadýmání. Lidé při zažívacích potížích většinou udělají to nejhorší, co mohou - lehnou si. Změna polohy ale žaludek ještě více rozbouří.

Šťastný a veselý (infarkt)

„Kdysi nás volali, že dědeček má infarkt. Vypadal tak, potil se, špatně dýchal, cítil bolest na hrudi. Naštěstí šlo o zaražené větry. Cestou v sanitce se uvolnily tak, že se třásla okna. Dědeček dostal antacida a za chvíli byl fit. To bylo radosti, když jsme ho přivezli zpátky domů, " vypráví Jiří Hermann.

Štědrý fackovací večer

Lidé o Vánocích ale potřebují pomoci i jinak. Proto se záchranáři slouží i psycholog, který radí lidem po telefonu. „Loni dostala dvanáctiletá dívka takový hysterický záchvat z toho, že nedostala pod stromeček mobil, jaký chtěla, že jsme ji museli píchnout sedativum!, říká záchranář.

Množí se prý i výjezdy s policií.Dochází k partnerským hádkám, domácímu násilí. Lidé žijí ve stresu a stačí málo a lítají facky.

Příprava na Silvestra?

Menší pauzu záchranáři většinou mají na Štědrý večer mezi devátou a jedenáctou hodinou, kdy se rozdají dárky a je chvíli klid. Pak ale nastoupí milovníci zábavní pyrotechniky, kteří odpalují různé rachejtle, ohňostroje a podobně. Většinu kupodivu neublíží sobě, ale druhým.

Záchranáři také hodně vyjíždí k otravám alkoholem dětí. Ty využijí situace, kdy je rodiče tak nehlídají a všude se válí spousta dobrého pití, a alkohol buď ochutnají nebo ho někdy použijí i k sebevražedným pokusům.

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky alkohol Vánoce Štědrý den silvestr Jiří Hermann

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.