Prima maminka

5. listopadu 2018 07:30

Martina Čerňanská

Jak si rozvrhnout vánoční výdaje a ukočírovat napjatý rozpočet

Máte obavy, že letošní svátky nebudou kvůli financím takové, jak byste si je přáli prožít? Poradíme vám, jak zkrotit výdaje a přitom se ani trochu neokrást o nic z jejich atmosféry. Skutečně to jde, ale chce to mít dobře promyšlenou strategii.

Průměrnou českou rodinu vyjdou Vánoce se vším všudy na něco kolem 20 000 až 30 000 Kč, což není zrovna malá částka. Šílíte jen při pomyšlení, že by vás na tolik mělo přijít jen pár dní? Nemusíte padat do mdlob ani si brát nesmyslné půjčky. Ty si naopak zcela zakažte, protože to nemá smysl. Úplně stačí mít všech pět pohromadě a řídit se našimi radami.

Stanovte si maximální částku

Mrkněte na účet, jaká je vaše finanční situace, a podle ní vypočítejte, kolik si můžete dovolit utratit, aniž byste pak byli nuceni přežívat do další výplaty. Výslednou sumu nepřekračujte, spíše dbejte na to, ať je co nejnižší. Budete mít díky tomu mnohem klidnější svátky.

CO VÁS ČEKÁ V ROCE 2019? ČEKAJÍ VÁS VELKÉ ZMĚNY? DOZVÍTE SE JIŽ NYNÍ!

Jak ušetřit na dárcích?

Domluvte se s rodinou, že dárky dáte pouze dětem a sobě vzájemně buďto nic, nebo jen maličkosti. Cenově příznivě vychází například tzv. jedlé dárky nebo handmade kosmetika či svíčky. Mužským naložte utopence, namíchejte jim směs pikantních sýrů a něžnému pohlaví uděláte radost domácím vánočním likérem, pečeným čajem nebo ručně dělanou čokoládou se sušenými višněmi a mandlemi. Skvělé jsou tzv. šumivé bomby do koupele. Nadělí vám hromadu uvolnění a především je vyrobíte s minimem nákladů, což nelze říci o těch v obchodech. Protože se nejedná o příliš levnou záležitost.

 • Mnoho z nás dárky řeší tak, že o Vánocích si předají maličkosti a následně si podarují dary větší, jakmile budou v plném proudu výprodeje. To pak ušetříte mnohem víc než se může zdát.
 • Ceny za dárky na síti porovnejte přes různé srovnávače. Proč nakupovat dráž, když nemusíte.
 • Při online nákupech využívejte také cashback, tedy vrácení hned několika procent z utracené částky.
 • Balicí papír si můžete hravě vyrobit úplně sami. Stačí vám k tomu role papíru, razítka, provázek či vlna a třeba smrková větvička. A je to.
 • Rozhodně si vše zabalte doma, balicí služby v obchodních centrech opravdu jsou všechno je ne levné. V době Vánoc jsou ale tu a tam dokonce zdarma. Tak si na tyto akce počíhejte.
 • Začněte s nákupem dárků ještě dnes, ať pak nejste ve stresu a nekupujete to, co jste stejně nechtěli.

Nekupujte drahé papíry, stačí obyčejný papír a hezká stužka. Foto: istock.com

11 úsporných tipů, co přijdou před svátky víc než vhod:

 1. Šetříte každou korunu? Pak nekupujte živý stromeček a vytáhněte z pod postele ten. umělý. 1500 Kč mít či nemít je opravdu rozdíl, nebo ne?
 2. Dosluhují vám vánoční ozdoby? Ty nové pořiďte, až přijdou na řadu vánoční výprodeje. Raději si ozdoby vytvořte. Úplně stačí nasušit pomeranč, navázat vlašské ořechy na rudou mašli, ušít hvězdičky nebo se spolehnout na voňavé perníčky.
 3. Milujete atmosféru vánočních trhů, ale zdají se vám tam všechny dobroty dvakrát dražší než v obchodech? Vaše oblíbené oříšky či kokosové hrudky v čokoládě si raději kupte v supermarketu a dětem nabídněte ty.
 4. Veškerou vánoční korespondenci klidně a bez ostychu vyřešte přes sociální sítě. Pohledy a přání klidně počkají na další sezonu, až zase nebude potřeba škudlit každou kačku.
 5. S pečením cukroví to nepřehánějte. Za prvé velká spousta se stejně vyhodí a ty ingredience také nejsou zadarmo. Pokud ale bez cukroví nedáte ani ránu a potřebujete mít bohatou zásobu, tak si nakupte všechny ingredience nejlépe v akcích. Vyplatí se hlídat letáky. Třeba takové mandle, lískáče, kakao, máslo, cukr, med a další jdou v tomto směru na dračku.
 6. Vanilkový cukr nekupujte a raději si z vanilkového lusku připravte ten svůj. To stejné platí o skořicovém cukru, stačí jen skořici promíchat s cukrem a je hotovo.
 7. Čekáte velkou sešlost na Štědrý den? Rozhodně pořiďte kapra v celku, kdy ho doma zbavíte šupin a naporcujete, než tu variantu, kdy už máte jednotlivé kousky očištěné a zabalené zvlášť.
 8. Vánoční dekorace nemusíte kupovat. Zkuste si je letos vyrobit. Na stůl můžete povolat citrusové plody ozdobené hřebíčkem, které nádherně provoní místnost esencí štiplavé kůry spolu s exotickým kořením.
 9. Uvažujete nad tím, co pořídíte na hřbitov? Do květináče nasypte zeminu, zapíchněte do ní větvičky a za pomoci drátů je zkroťte do požadovaného tvaru, ať budí dojem vánočního zelenáče. Klidně jeho špičku pro efekt díky drátu nasměrujte na stranu a ozdobte rudými stužkami, rajskými jablíčky a nakonec omotejte zdobným řetězem z korálků. Takto si skvěle vyzdobíte také prostor před vstupními dveřmi.
 10. Nechce se vám utrácet za adventní věnec? Úplně postačí tácek, čtyři svíce, pár baněk a máte hotovo.
 11. Jste schopni za svařák na trzích utratit majlant? Pozvěte sousedy a uvařte si ho ve velkém množství. Domluvte se tak, že každý z nich přinese jednu ingredienci. Společně si nejenom pochutnáte, ale především odplavíte vánoční stres.

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.