Marian Roden jako Mušovák Karel z Vinařů má rád Dornfelder. Co tahle odrůda říká vám?

Desátá epizoda Vinařů s názvem Cimbál se točí kolem zmizení cimbálu. Na svědomí ho budou mít Mušováci v čele s Karlem (Marianem Rodenem). A právě on si moc rád pochutná na Dornfelderu.

Německý „kříženec kříženců“ pochází hned ze čtyř odrůd, tedy vlastně ze dvou – Helfensteiner a Heroldrebe. Jeho rodiči jsou na straně jedné méně známé odrůdy Jakubské a Trolínské (z nichž byla vyšlechtěna odrůda Helfensteiner), na straně druhé populární a oblíbený Modry Portugal s Frankovkou (ti jsou rodiči odrůdy Heroldrebe).

Oba rodiče odrůdy vyšlechtil ve Weinsbergu šlechtitel August Herold, není se tedy čemu divit, že i Dornfelder pochází z Weinsbergu. Pěstuje se zejména v Německu, najdeme ji ale i v Rakousku či Švýcarsku. U nás ji najdeme asi na jednom procentu vinic. Své jméno získala podle zakladatele první vinařské školy v Německu, Immanuelu Dornfelderovi.

Víno tmavě červené barvy má jemně ovocité aroma. Dominantní je vůně a chuť lesních plodů, narazit ale můžete až na oříškové tóny. Díky vysokému obsahu antokyaninových barviv se často užívá do cuvée pro zesílení barvy červených vín. Mladší Dornfeldery se vychutnáte s pokrmy italské kuchyně, vína plnějšího charakteru se hodí k výrazným úpravám masa, zvěřině a pokrmům z grilu.

Na Dornfelderu si můžete pochutnat nejen v láhvi, ale i rovnou na hroznu. Pro přímou konzumaci se totiž vyloženě hodí!

Sdílejte článek
Štítky bílé víno původ historie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.