Irsai Oliver, ideální nejen na burčák! A Fuksa to dobře ví
Koza Terezka a křetický mudrc mají maďarskou odrůdu v lásce, to se dozvíte již v neděli v další epizodě Vinařů. Pro něj je skvělou surovinou pro burčák, pro všechny vinaře a milovníky vína je však její jméno kromě toho i zárukou krásných, voňavých vín.
I když se na našich vinicích pěstuje v takřka stopovém množství, nelze této odrůdě upřít jistou důležitost. Tu získala právě díky tomu, že poskytuje poměrně kvalitní burčák. A burčák, jak známo, je nejen chutný, ale především velmi zdravý!
Má totiž jen nízký obsah alkoholu, ale zároveň v něm najdeme velké množství vitamínů a kvasinek, které jsou skvělým zdrojem komplexu vitamínu B. Blahodárně působí na zažívací ústrojí (díky kyselině pantotenové), na nervovou soustavu i na pleť (kyselina nikotinová a nikotinamid). Je to zkrátka přímo elixír zdraví! Ale pozor, určitě si pamatujte, až ho příště budete pít, že burčákem se neťuká!
Proč se burčákem neťuká? Především proto, že by se tím zakřiklo všechno víno z dané sklizně. A také z mnohem prozaičtějšího důvodu – burčák prostě ještě není hotové víno.
Abychom se ale vrátili zpět k původnímu tématu. Domovinou odrůdy Irsai Oliver je Maďarsko. Vznikla křížením Bratislavského bílého a Čabaňské perly. Oba rodiče se dnes u nás pěstují jen velmi vzácně a spíše na zahrádkách, nicméně Čabaňská perla je stále oblíbená v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.
Ačkoliv je u nás Irsai Oliver odrůdou spíše exotickou, v „rodném“ Maďarsku je to hit! Patří k nejrozšířenějším odrůdám. Na velkých výměrách ji najdete třeba u oblíbeného Balatonu. I jméno samozřejmě pochází z Maďarska, hypotézy se však, jako už tradičně, různí. Podle jedné z nich byl vzorem řidič šlechtitele, podle jiné zase jistý szegedský vinař, který z ní začal jako první vyrábět odrůdová vína. A podle další je to jen náhodně vybrané jméno jednoho z chlapců z Kecskemétu, kde byla odrůda vyšlechtěna. Jak to ve skutečnosti bylo, to už se asi nedozvíme.
Irsai Oliver láká příjemnou muškátovou vůní a jemně kořenitou chutí. Lehká vína světle žluté barvy jsou ideální k rychlé spotřebě. Po sklizni na konci srpna je ideální se do konzumace pustit hned v prosinci a před létem již mít „vypito“. Čím vyšší kyselinku Irsai Oliver má, tím zvýrazněnější bude muškátové aroma. Díky němu se výborně hodí jako dezertní přípitek. Příjemně funguje i snoubení se smetanovými sýry a hutnými dezerty.