VIDEO: Ryzlink rýnský je víno králů. A král vín!
Policista Patrik Tauš z Vinařů nedá na svůj oblíbený „Rýňáček“ dopustit. Vždyť je to jedna z nejprestižnějších bílých odrůd! Pojďte se s ní trošku blíže seznámit.
„Rýňák“, jak se mezi vinaři Ryzlinku rýnskému říká, je starobylá odrůda révy vinné. Právě z něho se dělají vysoce ceněná bílá vína, například takové německé vinařství na něm dokonce stojí.
V oceňovaných německých vinařských oblastech Mosela a Rheingau (kolem řeky Rýna) je absolutně dominantní odrůdou. A odvozením od tohoto toku získal Ryzlink také své přízvisko „rýnský“. Pokud uslyšíte kohokoliv bavit se o Ryzlinku, vězte, že má na 99% na mysli ten rýnský, a nikoliv vlašský (tedy pokud nejste zrovna na Pálavě, tam zase dominuje „Vlašák“).
Pozor, Ryzlink rýnský nemá vůbec nic společného s Ryzlinkem vlašským, pouze název Ryzlink!
Na území okolo Rýna se Ryzlink rýnský pěstuje podle písemných dokladů už od roku 1435. Odtud se v následujících staletích rozšířil do většiny německých vinařských oblastí. Tehdy ovšem „Riesling“ nebyl zdaleka takový pojem, jako je dnes. Pěstoval se totiž ve smíšených výsadbách, z nichž se hrozny sbíraly všechny společně a příliš brzy, než aby byl pozdně dozrávající Ryzlink plně vyzrálý. Až v 18. století se v podstatě díky náhodě přišlo na to, jak krásné hrozny umí dát.
Tady pomohla plíseň!
Jakou roli tedy sehrála náhoda? V benediktinském klášteru v Johannisbergu v Porýní potřebovali mniši ke sběru hroznů povolení od převora řádu. Ten ovšem sídlil ve Fuldě a než kurýr povolení dovezl, většina hroznů byl napadena ušlechtilou plísní šedou. Mniši oddělili hrozny napadané a nenapadné a vyrobili z nich víno. A jaké pak bylo jejich překvapení, když zjistili, že víno z napadených hroznů je vůbec nejlepší Ryzlink, jaký kdy pili!
Co se týče historie Ryzlinku rýnského na našem území, podle některých pramenů jeho pěstování ustanovil už Karel IV., věrohodnější je ovšem varianta, že se k nám dostal až v 17. století, kdy jej u nás rozšířil řád Svatého Benedikta. Ať už to bylo jakkoliv, ještě, že se k nám Ryzlink rýnský dostal. Když si s ním totiž vinař (nejen) ve vinohradě pohraje a nechá ho řádně vyzrát, dává krásná vína s potenciálem k mnohaleté archivaci.
Co o Ryzlinku rýnském říká odborník?
Typický Ryzlink rýnský má zelenožlutou barvu, která jde s větší zralostí až do zlatavých odstínů. Vybrat jednu konkrétní skupinu aromat u Ryzlinku nelze, vždy je třeba zohlednit nejen lokalitu, odkud pochází, ale i ročník. Dominantní tóny ve vůni a chuti bývají ovocné – od broskví, nektarinek či meruněk k jablkům, dále se mohou objevit tóny medové i lipové, v závislosti na lokalitě také odstíny minerality. Velmi typickými jsou pro Ryzlink rýnský tóny petrolejové, které získávají na síle při delším zrání v láhvi. Výraznou součástí chuti je kyselina, tu můžete hledat až tvrdě ocelovou, ale i příjemně pikantní, vše v závislosti na kvalitě ročníku.
Díky výrazné kyselince se vína Ryzlinku rýnského hodí k tučným masům, jejich mastnotu zneutralizuje, příjemně nicméně doprovodí i pokrmy ze světlých mas či ryb. Se stoupající hodnotou zbytkového cukru ladí Ryzlink i k dezertům, jejichž cukr se zharmonizuje.