VIDEO: Tramín červený je bílý, tvrdí František Vlček. Víte to?

Tenhle fórek o bílém „červeném Tramínu“ už určitě znáte, nebo jste se ho dozvěděli právě teď. Jak je ale možné, že bílé víno získalo přízvisko „červený“? A proč mívají Tramín v oblibě hlavně dámy? Vše se dozvíte v našem článku.

Tramín červený je jedna z nejstarších pěstovaných odrůd. Možná byste to nečekali, ale nebýt Tramínu, nepochutnáte si dnes ani na spoustě dalších odrůd. Mimo jiné třeba na Rýňáku (ryzlinku rýnském), Sauvignonu, ale i Veltlínu, jejichž je rodičem. A to už vůbec nemluvíme o takové dobrotě jakou je Pálava, kterou z Mülleru Thurgau a Tramínu červeného vyšlechtili ve Velkých Pavlovicích a posléze samozřejmě na… Ano, tušíte správně, na Pálavě.

Sám původ Tramínu je dost nejasný, nicméně se spekuluje, že za vše mohou Římané – totiž, že došlo k samovolnému zkřížení divoce rostoucí révy lesní s některou z odrůd, kterou si vysazovali na získaných územích. Ještě že měli víno tak rádi!

Proč je Tramín červený bílý? I když je hotové víno bílé, bobulky Tramínu mají růžovou, červenou až červenošedou barvu. Ve vinici je zkrátka opravdu červený, takže název odrůdy nelže!

Za názvem Tramín stojí tradičně stejnojmenné městečko. Pokud jste milovníky lyžování a zavítáte tu a tam na lyžovačku do jižního Tyrolska, můžete se v Traminu (či Termenu, chcete-li po italsku) zastavit. Na náměstí tam najdete vinotéku nacpanou Tramíny téměř k prasknutí. Nicméně nic není, jak vypadá. Tramin byl sice populární kvůli chutnému vínu, leč místní vinaři pracovali spíše s jinými odrůdami než zrovna s Tramínem. Tato odrůda získala svůj věhlas až posléze, když se v Německu vinaři v údolí Rýna snažili navázat na úspěch jihotyrolských vín a zkrátka si název Traminer tak trošku přivlastnili (a nazvali si po něm svoji nejpěstovanější odrůdu). Na druhou stranu, obci Tramin tak vlastně vzdali docela hezký hold, co myslíte?

Podívejte se, co o odrůdě Tramín červený říká odborník:

Ať už to bylo s názvem jakkoliv, Tramín pozná dle vůně a chuti naprostý laik. Víno intenzivní zelenožluté až zlatožluté barvy je výrazně kořenité a mohutné. Hlavní komponentou aroma je růže (právě proto si na odrůdu, ve spojení s vyšším zbytkovým cukrem, potrpí zejména dámy), kterou dle vyzrálosti hroznů doplňuje skořice či hřebíček, kompotované ovoce nebo zralé citrusové plody. V chuti hledejte medové tóny rozinek a také onen „parfém“ plynoucí z aromatu čajové růže. Tramín červený je zkrátka pití pro dámy!

Výrazné k výraznému

Odrůdě Tramín svědčí vyšší zbytkový cukr. Charakterizuje ho totiž nižší obsah kyselin a pokud se enologovi nepodaří kyselinky ve víně udržet, v kombinaci s nízkým cukrem pak může působit fádně. Na druhou stranu trendy ve světě ukazují, že milovníci vína začínají mít zájem spíše o lehčí, „pitnější“ varianty Tramínu, které nejsou postaveny tolik na zbytkovém cukru, a jsou tak výrazně lehčí. Je to zkrátka vše věc šikovnosti vinaře.

Často se stává, že si při degustacích vinař nechává Tramín červený jako perličku na závěr. Není se čemu divit. Díky jeho mohutné aromatice by ve srovnání s ním ostatní lehčí odrůdy neobstály. I vy si nechte Tramín třeba při slavnostním obědě raději na závěr. Krásně doprovodí například výrazné sýry či kořeněné paštiky.

Další epizodu Vinařů, jejímiž patrony jsou odrůda Tramín červený a Hynek Čermák alias František Vlček, sledujte v neděli ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.