Prima maminka

17. listopadu 2023 10:55

CNN Prima NEWS

Víte, na jaké alimenty máte nárok? Vypočtěte si je v kalkulačce výživného

Jurečka chce valorizaci alimentů

Zatímco na početí dítěte jsou běžně potřeba dva lidé, později na péči, výchovu a zaopatření mnohdy zůstane jen jeden. Jeho každodenní starosti může ještě znepříjemnit neochota druhého rodiče přispívat na život dítěte. Víte, na jaké alimenty máte jako osamělý rodič právo? Ověřte si je pomocí speciální kalkulačky.

Díky speciální kalkulačce můžete zjistit orientační výši alimentů při současné podobě legislativy:

Výši výživného si můžete vypočítat ZDE

Co budete potřebovat? Pro výpočet alimentů je zapotřebí úvest jen tři údaje:

  1. Měsíční čistý příjem druhého rodiče (stačí i orientační částka)
  2. Počet dětí, které s bývalým partnerem máte
  3. Věk dítěte/dětí

Kdo určuje výši výživného?

Každý rodič, který po rozvodu přemýšlí nad výší alimentů pro své dítě, by měl vždy brát v potaz, že tabulky a uvedená procenta z platu bývalého partnera slouží pouze jako doporučení. Záleží jen na soudci, zda se podle nich bude řídit.

I tak si mohou rodiče před návštěvou soudu zjistit alespoň přibližnou výši alimentů. Ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách nabízí i náhled do doporučující tabulky výživného, včetně manuálu k ní. Stejně tak na stránkách resortu naleznete kalkulačku pro výpočet orientační částky alimentů – je o něco složitější, zato více podrobná. Opět nechybí manuál.

Nízké alimenty ve výši stovek korun

V praxi dochází i k tomu, že jsou alimenty stanoveny v řádech stovek korun měsíčně. Taková částka v dnešní době zdaleka nestačí k pokrytí nákladů spojených se spokojeným životem dítěte. I proto by brzy mohlo dojít k úpravě zákona – například v podobě nastavení minimální částky výživného či jeho automatické valorizace. Jak přesně by případná změna měla vypadat, je zatím v jednání.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.