Připomeňte si 8 tváří Gutha-Jarkovského, prvorepublikového mistra etikety!

Vybrané chování za doby První republiky střežil muž, jehož jméno se stalo synonymem dokonalé etikety - Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Čím vším se proslavil?

I když dobám skutečně vybraného chování odzvonilo, zdá se, i v nejvyšších patrech společnosti, jméno Guth-Jarkovský je dodnes známé jako synonymum pro dokonalé způsoby.

Kdo byl tento prvorepublikový gentleman a co nám zanechal?

Autor Společenského katechismu

Stanislava Gutha-Jarkovského známe dnes především jako autora věhlasné knihy Společenský katechismus, která se stala jakýmsi písmem svatým pravidel chování a etikety. Byl to také věhlasný odborník na etiketu a ceremonie.

Syn úředníka

Těžko uvěřit, ale společenský suverén a odborník na etiketu nepocházel ze společenské smetánky, i když ani z chudinské chalupy. Narodil se roku 1861 v Heřmanově Městci Karlu Guthovi a Barboře Guthové. Otec pracoval ve službách hraběte Kinského jako důchodník, což byla úřednická práce.

Koktavý chapec

Malý Jiří byl nesmělý, plachý a křehký chlapec. Když spadl ze žebříku, z traumatu začal koktat, takže nic nenasvědčovalo, že bude jeho jméno známo ještě za sto let jako jednoho z velkých mužů, kteří pracovali na Hradě!

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský jako učitel

Později, když už nebylo pochyb o pedagogickém nadání, stal se vychovatelem a učitelem synů knížete Schaumburg-Lippe v Náchodě. Od roku 1888 do vzniku Československa učil na gymnáziích v Praze a na věhlasné dívčí škole Minerva.

Cestovatel

V dobách na přelomu století se sice už cestovalo o sto šest, ale přeci jen ne tak snadno jako dnes. Proto se Guth-Jarkovský mohl ve společnosti pochlubit, že opravdu viděl svět. S knížecí rodinou totiž procestoval Evropu, Ameriku, Asii i Afriku!

Sportovní funkcionář

Ač byl malý, hubený a nebyl to zkrátka žádný atlet, miloval a podporoval sport! Stal se z něho významný sportovní funkcionář. Pracoval pro obor turistiky, přispíval do časopisu Turista, a v letech 1915 až 1926 předsedou Českého a později Československého svazu turistů. Především však v roce 1899 založil Československý olympijský výbor a čeští sportovci se tak díky němu mohli prezentovat na novodobých olympijských hrách!

Ceremoniář

Hned po vzniku Československé republiky se dostal do kanceláře prezidenta republiky jako odborový rada a v dalších letech pak pracoval jako hlavní ceremoniář T. G. Masaryka. Stal se autorem myšlenky řádu Bílého lva, který dodnes propůjčuje nebo uděluje prezident republiky. Také vypracoval audienční řád a navrhl zámek v Lánech jako jedno z míst prezidentského úřadu. V roce 1925 odešel do výslužby.

Básník a překladatel

Guth-Jarkovský bude asi navždy nejvíce znám jako autor knihy pravidel etikety, ale tím jeho literární tvorba rozhodně nekončila. Psal povídky, romány i básně a překládal z francouzštiny a němčiny. Ve svých dílech chování kladl důraz na slušnost, čestnost, skromnost, vzájemnou úctu.

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.