Proč se VyVolení nezbláznili jako vězni ve Standfordském experimentu?

VyVolení celý víkend měli vězeňský režim přesně podle rozpisu jako vězni z ostravské věznice. Celá akce připomínala slavný Standfordský vězeňský experiment provedený v sedmdesátých letech. Ten se však vědcům vymkl z rukou...

V roce 1971 se americký psycholog Phillip Zimbard rozhodl se svými kolegy zkoumat to, jak lidé budou reagovat v drsných podmínkách. Na univerzitě ve Standfordu vybral na inzerát dvacet čtyři psychicky zdravých jedinců, rozdělil je do dvou skupin po tuctu. Jedna skupina byli vězni, druhá dozorci. Tedy naprosto stejný princip, kteří zažili tento víkend VyVolení.

Zatímco VyVolení na konci víkendu začali vězeňský režim naprosto bojkotovat (viď, Regino), vězni a dozorci ve sklepení Standfordské univerzity se do svých rolí vžili extrémně rychle a začali používat svou moc v brutálním zacházení s vězni, kteří se poté zhroutili. I psycholog Zimbard se přiznal, že se do role ředitele věznice vžil extrémně rychle. Experiment byl prohlášen za neetický, nicméně ukázal, jak snadné je pro lidskou bytost v krutých podmínkách využít své moci a stát se tak naprosto jiným člověkem.

Experiment na VyVolených se úplně nezdařil. Proč?

Důvodů, proč následky víkendu ve vile nebyly tak extrémní, je hned několik:

Růžová ložnice vs. vězení

Za prvé, aby vědci dobrovolníkům navodili iluzi opravdového vězení, bylo sklepení standfordské univerzity upraveno přesně tak, aby vypadalo jako vězení. To jsou šedé zdi, nepohodlné postele a hlavně mříže. Růžové polštářky a měkké postele v ložnici VyVolených, kde museli jednu dobu za trest zůstat, atmosféru vězení rozhodně nenavodilo.

Uniformy bez spodního pravidla

Za druhé, zatímco VyVolení nosili vězeňské uniformy, dobrovolníci ve Standfordu nedostali na vybranou. Po drsném zatčení byli vysvlečeni donaha, prohlídnuti a osprejováni sprejem proti vším. S uniformou však nedostali žádné spodní prádlo. Na filmových záběrech už bylo vidět, jak se vězni cítí naprosto poníženi. Muži se pod touto tíhou zlomili, jejich gestikulace a pohyby se stávaly jemnější, ženštější.

Těžký řetěz nedal zapomenout

Za třetí, aby standfordští vězni nezapomínali na fakt, že jsou ve vězení, dostali na nohu těžký řetěz. Těžký řetěz si nemohli sundat ani ve spánku právě proto, aby je při každém pohybu vrátil do vězeňské reality, kterou zrovna prožívali.

Známé prostředí

Za čtvrté, dozorčí ve Standfordu dostali jen dva úkoly. Udržet pořádek a získat si respekt od uvězněných trestanců tak, aby nepoužívali fyzických trestů. Neměli žádná pravidla, všechna si vytvořili sami překvapivě rychle. A to byl důkaz, že vědcům se imitace vězení opravdu povedla. Štáb VyVolených samozřejmě nemohl a ani nechtěl vytvořit opravdové vězení. A tak známé prostředí pro Vladka a spol. přispělo k tomu, že se obyvatelé vily do akce přiliš nezapojili a na konci víkendu ji dokonce bojkotovali.

Lidé, které neznáte, se týrají lépe

Za páté, výzkumnící ze Standfordu najali sice psychicky zdravé jedince, ale také to byli lidé, kteří se neznali a neměli mezi s sebou vytvořené žádné citové vazby. VyVolení spolu tráví čas dva měsíce dvacet čtyři hodin denně. Co si budeme povídat, cizí lidé se přece týrají snadněji. Kromě toho, že se VyVolení znají, je přítomnost kamer neustále uklidňovala a ujišťovala v tom, že tahle hra "na policajty a zloděje" brzy skončí. Takový luxus ve Standfordu rozhodně neměli.

Sledujte VyVolené už dnes při Zúčtování na Primě ve 20.15.

Hned poté ve 21.20 uvidíte na Prima love Denní rekapitulaci!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.