Celebrity

9. listopadu 2021 05:59

Šarlota Chmelařová

Cimický čelí dalším obviněním! Promluvila i známá moderátorka: Napadl mě a osahával

Na známého psychiatra Jana Cimického se v poslední době valí jedno obvinění ze sexuálního obtěžování za druhým. Vše odstartovala informace, že prezident Miloš Zeman chce Cimickému udělit vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury. Nejprve promluvila zpěvačka Jana Fabiánová, teď se přidaly i další ženy. Svou nepříjemnou zkušenost s psychiatrem popsala i známá moderátorka, která s ním před lety spolupracovala.

Jan Cimický pracoval řadu let jako psychiatr v Bohnicích, mimoto působil také jako překladatel, dramaturg, scenárista a napsal několik knih. Teď čelí několika obviněním ze sexuálního obtěžování a napadení.

Podle tehdejšího ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice odchod Cimického z ústavu v roce 1996 s obviněním ze sexuálního obtěžování souvisel.

Jako první o nepříjemné zkušenosti s Cimickým promluvila zpěvačka Jana Fabiánová. „Prohlašuji na svou čest: Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Protestuji tímto veřejně proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky,“ napsala na sociální sítě, příspěvek však později odstranila.

V pořadu České televize 168 hodin se poté objevilo svědectví ženy, která k Cimickému docházela v 80. letech, tehdy jako osmnáctiletá. „Po celou hospitalizaci jsem byla nucena mu být k dispozici, kdykoliv si mě pan doktor pozval. Vždy to skončilo stejně. Nevím přesně, jak se to stalo, prostě mi strčil přirození... Vlastně jsem ho musela uspokojit rukou,“ popsala šokující praktiky známého lékaře. Dále jí měl Cimický nepřímo vyhrožovat, že pokud o nich dvou někomu řekne, začne jí aplikovat léčbu elektrošoky. Podle svých slov byla bezradná, netušila, jak z celé situace ven, a dokonce se dvakrát pokusila o sebevraždu.

Moderátorka: Napadl mě, povalil, osahával a líbal

S velice otevřenou zpovědí teď vystoupila také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková. S Cimickým spolupracovala před dvaceti lety v rámci pořadu Co mám dělat, když… „Při přípravě jednoho dílu tohoto pořadu jsem od MUDr. Cimického potřebovala doplňující informace. Navrhl mi, abych se za ním zastavila u něj v ordinaci. Náš pořad jsme tam natáčeli a prostředí ordinace jsem dobře znala. Tentokrát jsem ale byla bez štábu, sama,“ vylíčila moderátorka.

Detailně popsala celou událost: „MUDr. Cimický mě krátce po příchodu napadl. Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus. Ubránila jsem se, ukončila spolupráci na pořadu a dala si závazek, že s panem doktorem se již nikdy osobně nesetkám,“ svěrila se Hynková.

Moderátorka chtěla podpořit svědectví žen, které jsou ve velmi nepříjemné situaci. „To vše píši proto, abych podpořila ženy-pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány. Nebyla jsem pacientka, byla jsem v pořadu jeho kolegyně, moderátorka České televize – a stalo se mi to samé. Na mé psychice se tato událost dlouhodobě nepodepsala, tím ale nechci říct, že mně netrvalo několik měsíců tento otřesný zážitek zpracovat a vyrovnat se s ním,“ uzavřela.

Případem už se začala zabývat pražská policie. Podle premiéra Andreje Babiše by neměl v této situaci Cimický dostat státní vyznamenání, nejprve by měl očistit své jméno. Sám Cimický veškerá obvinění popírá a celou situaci už prý řeší se svými právníky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.