10 důvodů, proč jste pořád unavení
10 důvodů, proč jste pořád unavení
Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.
Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.
Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.
Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.
Nepijete dost vody
Nedostatek tekutin způsobuje ztrátu energie. „Ale pozor, nemluvíme tu o nějakých závažných pitných deficitech, vliv má už pokles o pouhá dvě procenta oproti ideálnímu příjmu tekutin,“ vysvětluje dietoložka Amy Goodsonová. Dehydratace totiž způsobuje snížení objemu krve, její zahuštění. Srdce se pak musí více namáhat a stejně pumpuje méně efektivně, což snižuje rychlost, s jakou se kyslík a živiny dostávají do svalů a k orgánům.
„Existuje vzorec pro výpočet obecného příjmu tekutin, který se počítá v závislosti na váze. Svou váhu násobíme koeficientem 0,035 a výsledek označuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech,“ doporučuje Goodsonová, podle níž je třeba ještě za každých 11 kilo nadváhy připočíst k doporučenému množství tekutiny dalších 0,25 litru.
Vynecháváte cvičení, když jste unavení
Když vynecháte trénink, abyste si ušetřili nějakou energii, ve skutečnosti si škodíte. Studie vědců z univerzity v Georgii ukazuje, že dospělí, kteří mají sedavé zaměstnání, ale našli si třikrát týdně čas na cvičení na pouhých 20 minut, se po pouhých šesti týdnech cítili méně unavení a méně ve stresu.
Pravidelné cvičení posiluje sílu a vytrvalost, napomáhá kardiovaskulárnímu systému fungovat efektivněji a lépe dopravovat kyslík a živiny do tkání. Takže příště, až budete v pokušení ulehnout na pohovku, dopřejte si aspoň chvilku svižné chůze, nebudete litovat.
Nemáte dostatečný příjem železa
Nedostatek železa může vyvolávat pocit, že jste pomalí, podráždění, slabí a neschopní se soustředit. „To proto, že se do svalů a buněk obecně dostane méně kyslíku,“ prohlašuje Goodsonová. Zvýšením příjmu železa snižujete riziko anémie.
Dopřejte si proto libové hovězí maso, fazole, tofu, vejce (včetně žloutku), tmavě zelenou listovou zeleninu, ořechy a arašídové máslo. Nejlépe uděláte, když tyto potraviny budete konzumovat s těmi, které mají vysoký obsah vitaminu C (ten totiž zlepšuje vstřebávání železa).
Nedostatek železa může být způsobený zdravotními problémy, takže pokud na sobě pozorujete příznaky, měli byste navštívit svého lékaře.
Jste perfekcionist(k)a
„Snaha být perfektní, což přiznejme si, je nemožné, dělá práci mnohem těžší a delší, než je nutné,“ tvrdí Irene S. Levinová, profesorka psychiatrie na lékařské fakultě Newyorské univerzity. „Když si nastavíte cíle, které jsou nereálné, a je tedy obtížné, nebo dokonce nemožné jich dosáhnout, nezažijete žádné pocity uspokojení.“
Levinová perfekcionistům doporučuje si stanovit určitý časový harmonogram a každému úkolu věnovat jen předem vymezený čas. Čas, který zbyde, je pak nutné věnovat odpočinku, což ve skutečnosti zlepší výsledek práce.
Děláte z komára velblouda
Pokud se hned domníváte, že dostanete padáka, když si vás váš šéf zavolá nečekaně do kanceláře, nebo nejezdíte na kole, protože se bojíte nehody, patříte do skupiny katastrofistů. Tedy k lidem, kteří vždy od života očekávají ten nejhorší scénář. „Tato úzkost vás může paralyzovat a vy jste psychicky vyčerpaní,“ říká Levinová.
Proto když se přistihnete, že máte podobné myšlenky, zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe, jak moc je skutečně pravděpodobné, že se stane to nejhorší. Abyste se lépe vyrovnávali se svými obavami, snažte se být víc venku, meditujte, cvičte a sdílejte obavy s blízkými.
Vynecháváte snídani
Během spánku tělo spotřebuje většinu energie, kterou jste přijali večeří. Ráno proto nemá z čeho fungovat a aby se dobře nastartovalo, je třeba energii doplnit. Když snídani přeskočíte, budete se cítit pomalí. „Snídaně naopak rozběhne váš metabolismus,“ radí Goodsonová, která ráno doporučuje jíst celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky.
Jíte nezdravě
Potraviny plné cukrů a tuků mají vysoký glykemický index (GI), což znamená, že rychle zvýší hladinu krevního cukru. „Velké výkyvy v krevním cukru ale způsobují únavu v průběhu dne,“ vysvětluje Goodsonová, která radí udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Nejlépe konzumací kvalitních bílkovin a celozrnných potravin. Mezi dobré volby patří například pečené kuře a hnědá rýže, losos a sladké brambory nebo salát s kuřecím masem a ovocem.
Máte potíže říkat NE
Někteří lidé rádi potěší ostatní, často však na úkor vlastní energie a štěstí, což postupem času vede k pocitům rozmrzelosti a zloby. Takže až vás příště někdo o něco požádá, zamyslete se, zda mu skutečně chcete vyhovět. A pokud ne, nebojte se odmítnout. „Možná si to ze začátku budete muset natrénovat. Zkoušejte si říkat slovo NE třeba nahlas v autě. To, že uslyšíte toto slovo, vám usnadní jeho vyřčení, až o něco skutečně půjde,“ navrhuje klinická psycholožka Susan Albersová.
Máte nepořádek v kanceláři
Zaplněný stůl vás psychicky vyčerpává, omezuje vaši schopnost soustředit se a brání mozku zpracovávat informace. Na konci každého dne se ujistěte, že vaše práce a osobní předměty jsou zorganizovány a urovnány. To vám další den pomůže odstartovat s dobrým pocitem. Možná vaše kancelář potřebuje zásadní reorganizaci, v tom případě začněte úklidem a vše, co můžete, schovejte do skříní a šuplíků.
Koukáte do mobilu před spaním
Oslňující světlo tabletů, smartphonů a podsvícené monitory počítačů narušují přirozený cirkadiánní rytmus a potlačují produkci melatoninu. To je důležitý hormon, který pomáhá regulovat spánek a probouzet biologické rytmy v těle. Citlivost na digitální záři přístrojů je individuální, ale obecně byste měli technologii odložit zhruba hodinu až dvě před spaním.
Nedokážete usnout, aniž byste zkontrolovali, co se děje na Facebooku nebo e-mailu? Tak alespoň držte přístroj 30 centimetrů od obličeje, abyste snížili riziko narušení spánku.
lk