zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

16 pozitivních účinků česneku, o kterých jste možná nevěděli

Každý stroužek je zásobárnou zdraví
Autor: Thinkstock Každý stroužek je zásobárnou zdraví
anna kopečková , Vydáno: 07.02.2017
Nejedno jídlo by bez česneku nebylo ono. Kromě nezaměnitelné chuti je ale česnek nepostradatelný i pro naše zdraví.

reklama

Jako prevence nejrůznějších neduhů a onemocnění se česnek používá odpradávna. Obsahuje řadu sloučenin síry, odtud jeho charakteristické štiplavé aroma. Jedna z nich, alicin, má velké antibakteriální, antimykotické, antivirové i antioxidační vlastnosti. Nejlépe alicin působí, když stroužky jemně nasekáte, rozdrtíte nebo pomelete a chvilku promícháte.

Česnek je také výborným zdrojem selenu. Spolu s dalšími obsaženými látkami tak toto koření snižuje krevní tlak, detoxikuje organismus a pomáhá hojit rány. Funguje vlastně skoro na všechno od rýmy a kašle po horečku, astma, poruchy trávení, nemoci žlučníku či jater, nebo dokonce na střevní červy.

1. Je antibakteriální a antivirotický

Nejčastěji se o česneku mluví jako o přírodním antibiotiku a antivirotiku. Pomáhá proti infekcím, a to i plísňovým. Likviduje i kmeny zlatého stafylokoka nebo bakterie E. coli nebo salmonelu.

2. Léčí kožní infekce

Látky obsažené v česneku spolehlivě bojují s plísňovými kožními infekcemi, jako jsou pásový opar nebo mykóza nohou. Kromě toho česnek také podporuje růst vlasů a nehtů.

3. Ředí krev

Protisrážlivé vlastnosti česneku působí jako prevence vytváření krevních sraženin v těle. Díky tomu odstraňuje bolesti nohou spojené s křečovými žilami a léčí cévní záněty. Na druhou stranu je potřeba právě na toto dávat pozor hlavně po různých operacích, abyste nezvýšili riziko pooperačního krvácení.

4. Snižuje krevní tlak

Hormon angiotenzin II posiluje stahování cév, čímž zvyšuje krevní tlak. Ovšem zmiňovaný alicin jeho činnost blokuje a tlak tím naopak snižuje. Kromě toho se polysulfidy z česneku mění na plyn – sirovodík, který rozšiřuje cévy, a rovněž tak ovlivňuje tlak.

5. Chrání srdce

S česnekem jste o trochu víc chráněni proti nemocem typu srdeční infarkt nebo ateroskleróza. Tuto vlastnost oblíbeného koření odborníci připisují více faktorům. Věkem cévy ztrácejí flexibilitu a česnek toto umí zpomalit. Navíc chrání srdce před působením kyslíkových radikálů.

6. Snižuje cholesterol

Česnek dokáže také mírně snižovat hladinu triglyceridů i celkového cholesterolu a omezuje také tvorbu cévního plaku.

7. Odstraňuje alergie

Protizánětlivé účinky česneku jsou všeobecně známé. Díky tomu máte v kuchyni skvělou zbraň proti alergiím, která navíc zlepšuje i sennou rýmu. Česnekovou šťávu můžete použít k okamžitému zklidnění svědivé vyrážky či po kousnutí hmyzem.

186329377 Foto:

 

8. Zlepšuje potíže s dýcháním

Pokud budete denně konzumovat česnek, rýma a nachlazení se vám budou vyhýbat. Jeho antibakteriální vlastnosti umí pomoci i při bolavém krku a při infekcích horních dýchacích cest. Díky tomu, že uleví i při nemocech plic, jako je astma, nebo při jiných potížích s dýcháním, je česnek skutečně lékem k nezaplacení. Podporuje i vykašlávání, takže je nenahraditelný i u chronické bronchitidy.

9. Chrání před cukrovkou

Česnek zvyšuje uvolňování inzulinu, takže reguluje hladinu cukru v krvi a příznivě působí při cukrovce.

10. Je účinný proti bradavicím a kuřím okům

Potírání kuřích ok na nohou a bradavic na rukou či chodidlech drceným česnekem nebo jen česnekovou šťávou údajně na tyto vřídky skvěle zabírá.

11. Působí jako prevence rakoviny

Odborníci zjistili, že denní konzumace česneku snižuje riziko onemocnění většinou typů rakoviny. Největší protirakovinné účinky má látka allylsulfid. Prokázalo se, že brání přeměně jiných látek na karcinogeny a bojuje tak například proti nádorům prsů. Alicin zase likviduje zárodky rakovinových buněk v žaludku a ve střevech.

12. Zlepšuje metabolismus železa

Česnek zvyšuje produkci proteinu ferroportinu, který se podílí na metabolismu železa v organismu.

13. Umí rozvířit vášně

Nejenže česnek zlepšuje náladu, odstraňuje únavu, úzkost a přecitlivělost, ale také působí jako afrodiziakum. Zlepšuje rovněž krevní oběh, takže umocňuje vzrušení a funguje dobře na potenci.

14. Odstraňuje bolest zubů

Od bolavých zubů si ulevíte jen tím, že si postižené místo potřete drceným česnekem. Dávejte ale pozor, abyste si zbytečně nepodráždili dásně.

15. Snižuje hmotnost

Někteří vědci mají za to, že nadváha a obezita je v podstatě projevem dlouhodobého zánětu v těle. A česnek, jako jedno z nejlepších protizánětlivých činidel, je tedy ten pravý lék. Podle jednoho nedávného výzkumu umí regulovat tvorbu tukových buněk.

16. Zpomaluje stárnutí

U starších lidí česnek zlepšuje funkce mozku, zabraňuje ničení mozkových buněk a podněcuje naopak větvení nových neuronů. Tím bojuje proti stárnutí.

-ana-

5 chutných tipů, jak posílit imunitu

Goji proti únavě

posílení imunity goji

Goji jsou plody kustovnice čínské (Lyciumchinense) a vzdáleně připomínají malé šípky. Mimochodem, správně se jejich název vyslovuje goudži. Jsou známy pro své výrazné antioxidační vlastnosti a obsahují vysoké množství důležitých aminokyselin a karotenoidů. Jsou významným zdrojem vitaminů a minerálních látek v přírodní formě.

 

Obsažené vitaminy B2 a B3 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální činnosti nervové soustavy. Vitamin C přispívá ke správné funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidačním poškozením. Fosfor přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů. Železo přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu.

Vyzkoušejte banánovou posilující bombu:

posílení imunity goji_a_banan Foto:

 

                                                                                                                                                       
Banán nakrájejte na kolečka, namažte arašídovým máslem, posypte plody goji a spojujte dohromady. Můžete namáčet v rozpuštěné čokoládě. Snack lze konzumovat ihned nebo ho dejte na 10 minut zamrazit. Osvěžující, zdravá a křupavá svačina je na světě.

 


reklama

Související témata: česnek , rakovina , cukrovka , bradavice , nachlazení , chřipka , imunita , přírodní antibiotika , mykoza , kuří oko

reklama

Přečtěte si také

reklama