zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

17 znaků, že vám štítná žláza nefunguje, jak má

1/18: Jste unavená
Štítná žláza

Pokud máte často pocit, že jste unavená a bez energie, je možné, že trpíte hypotyreózou, poruchou, která je důsledkem příliš nízké hladiny hormonu štítné žlázy. Pokud jste stále unavená po ránu nebo po celý den, ačkoliv jste se dobře vyspala, může to svědčit o tom, že vaše štítná žláza může mít sníženou aktivitu.

2/18: Jste smutná
Štítná žláza

Když máte často neobvykle silnou depresi nebo smutek, může to být také příznakem hypotyreózy. Proč? Když dochází k příliš nízké produkci hormonu štítné žlázy, má to vliv na míru serotoninu v mozku. Ten ovlivňuje, jak se cítíme.

3/18: Cítíte úzkost a napětí
Štítná žláza

Úzkost a neklid může mít také na svědomí hypertyreóza, tedy je-li štítná žláza příliš aktivní a vyplavuje příliš velké množství hormonu. Cítíte neklid a máte pocit, že prostě ani relaxovat nemůžete. Může se dokonce objevit třas rukou nebo celého těla.

4/18: Máte zvýšenou nebo sníženou chuť k jídlu
Štítná žláza

Dokonce je možné, že se vám chutě mění. Najednou vám chutná něco úplně jiného než dříve. Zvýšená chuť k jídlu bývá důsledkem hypertyreózy, tedy nadprodukce hormonu štítné žlázy. A menší chuť má naopak na svědomí snížená produkce hormonů.

5/18: Cítíte se zmatená
Štítná žláza

Mnoho žen se domnívá, že změny, které u nich nastanou, nějak souvisejí s menopauzou nebo stárnutím. Příliš mnoho hormonu štítné žlázy (hypertyreóza) může způsobit potíže se soustředěním, a příliš málo (hypotyreóza) může způsobit zapomnětlivost. To je velmi nepříjemné.

6/18: Nemáte chuť na sex
Štítná žláza

Nechcete se milovat? Může to být vedlejší účinek poruchy štítné žlázy. Příliš málo hormonu štítné žlázy může přispívat k nízkému libidu. Ostatní příznaky poruchy, jako jsou změny tělesné hmotnosti, málo tělesné energie a deprese, také hrají svou roli.

7/18: Srdce vám často buší docela silně
Štítná žláza
8/18: Jste nervozní
Štítná žláza

Hladina hormonů vám kolísá. Proto nemůžete najít klidu. Tělo není ve své kůži. Můžete mít i problém s koncentrací na práci a studium.

9/18: Máte suchou kůži
Štítná žláza

Kůže bez dostatečné vlhkosti může začít svědit. Přidat se mohou křehké nehty. Snížená produkce hormonu štítné žlázy zpomaluje metabolismus a ke kůži se nemohou dostat vyživující látky.

10/18: Zácpa a problémy s trávením
Štítná žláza

Lidé s hypotyreózou si někdy stěžují na zácpu. Narušení hormonální produkce pravděpodobně způsobuje zpomalení trávicích procesů. Na druhé straně hyperaktivní štítná žláza může způsobit průjem nebo častější střevní pohyby.

11/18: Nepravidelná menstruace
Štítná žláza

Při nízké produkci hormonu štítné žlázy může dojít k prodloužení cyklu, menstruace může být silnější a navíc provázená křečemi. A naopak, když máme moc těchto hormonů, tak dochází ke zkracování cyklu. Mohou se objevit i problémy s otěhotněním.

12/18: Bolesti a píchání
Štítná žláza

Když štítná žláza vyrábí příliš málo hormonu, může dojít k poškození nervů, které vysílají signály z mozku a míchy po celém těle. Výsledkem je "nevysvětlitelné" svědění a píchání.

13/18: Máte vysoký tlak
Štítná žláza

Zvýšený krevní tlak může být příznakem onemocnění štítné žlázy. Podle některých odhadů lidé s hypotyreózou mají dvakrát až třikrát větší riziko vzniku hypertenze. Je možné, že nízké množství hormonů štítné žlázy může zpomalit srdeční tep, což může mít vliv na čerpání krve a cévní pružnost stěny a tím i celkový tlak.

14/18: Třesete se zimou
Štítná žláza!

Pocit chladu nebo zimnice bývá spojen s hypotyreózou. Je-li štítná žláza zpomalená, znamená to dodání menšího množství energie tělu. Méně energie se rovná méně tepla. Na druhou stranu nadměrná funkce vede k pocení až návalům.

15/18: Chraptíte
Štítná žláza

Změna vašeho hlasu nebo knedlík v krku může být příznakem nemocné štítné žlázy. Je to způsobeno otokem štítné žlázy.

16/18: Rozhozený spánkový rytmus
Spinkat!

Chce se vám pořád spát? Mohlo by to být hypotyreózou. Stagnující štítná žlázá může zpomalit tělesné funkce až do bodu, kdy spánek (i ve dne) je pro tělo tím nejlepším řešením. Nemůžete spát? Mohlo by to být hypertyreózou. Slabá produkce štítné žlázy může způsobit úzkost a rychlý puls, takže nemůžete jen tak usnout, nebo se dokonce budíte se uprostřed noci.

17/18: Přibrala jste/ zhubla
Kila ne a ne jít dolů

Pokud nejíte víc než dříve a přesto tloustnete, je možné, že na vině je štítná žláza. Pokud chorobně hubnete, nechte si ji také vyšetřit.

18/18: Padají vám vlasy
Padání vlasů není zdaleka jen mužský problém

Suché, lámavé vlasy, padání vlasů… to všechno může být příznakem hypotyreózy. Příliš málo hormonu štítné žlázy narušuje cyklus růstu vlasů a klade příliš mnoho folikulů do „klidového“ režimu, což má za následek právě vypadávání vlasů, někdy po celém těle – týkat se to může i obočí.

reklama