17 znaků, že vám štítná žláza nefunguje, jak má

17 znaků, že vám štítná žláza nefunguje, jak má

Jste unavená

Pokud máte často pocit, že jste unavená a bez energie, je možné, že trpíte hypotyreózou, poruchou, která je důsledkem příliš nízké hladiny hormonu štítné žlázy. Pokud jste stále unavená po ránu nebo po celý den, ačkoliv jste se dobře vyspala, může to svědčit o tom, že vaše štítná žláza může mít sníženou aktivitu.

Jste smutná

Když máte často neobvykle silnou depresi nebo smutek, může to být také příznakem hypotyreózy. Proč? Když dochází k příliš nízké produkci hormonu štítné žlázy, má to vliv na míru serotoninu v mozku. Ten ovlivňuje, jak se cítíme.

Cítíte úzkost a napětí

Úzkost a neklid může mít také na svědomí hypertyreóza, tedy je-li štítná žláza příliš aktivní a vyplavuje příliš velké množství hormonu. Cítíte neklid a máte pocit, že prostě ani relaxovat nemůžete. Může se dokonce objevit třas rukou nebo celého těla.

Máte zvýšenou nebo sníženou chuť k jídlu

Dokonce je možné, že se vám chutě mění. Najednou vám chutná něco úplně jiného než dříve. Zvýšená chuť k jídlu bývá důsledkem hypertyreózy, tedy nadprodukce hormonu štítné žlázy. A menší chuť má naopak na svědomí snížená produkce hormonů.

Cítíte se zmatená

Mnoho žen se domnívá, že změny, které u nich nastanou, nějak souvisejí s menopauzou nebo stárnutím. Příliš mnoho hormonu štítné žlázy (hypertyreóza) může způsobit potíže se soustředěním, a příliš málo (hypotyreóza) může způsobit zapomnětlivost. To je velmi nepříjemné.

Nemáte chuť na sex

Nechcete se milovat? Může to být vedlejší účinek poruchy štítné žlázy. Příliš málo hormonu štítné žlázy může přispívat k nízkému libidu. Ostatní příznaky poruchy, jako jsou změny tělesné hmotnosti, málo tělesné energie a deprese, také hrají svou roli.

Srdce vám často buší docela silně

Jste nervozní

Hladina hormonů vám kolísá. Proto nemůžete najít klidu. Tělo není ve své kůži. Můžete mít i problém s koncentrací na práci a studium.

Máte suchou kůži

Kůže bez dostatečné vlhkosti může začít svědit. Přidat se mohou křehké nehty. Snížená produkce hormonu štítné žlázy zpomaluje metabolismus a ke kůži se nemohou dostat vyživující látky.

Zácpa a problémy s trávením

Lidé s hypotyreózou si někdy stěžují na zácpu. Narušení hormonální produkce pravděpodobně způsobuje zpomalení trávicích procesů. Na druhé straně hyperaktivní štítná žláza může způsobit průjem nebo častější střevní pohyby.

Nepravidelná menstruace

Při nízké produkci hormonu štítné žlázy může dojít k prodloužení cyklu, menstruace může být silnější a navíc provázená křečemi. A naopak, když máme moc těchto hormonů, tak dochází ke zkracování cyklu. Mohou se objevit i problémy s otěhotněním.

Bolesti a píchání

Když štítná žláza vyrábí příliš málo hormonu, může dojít k poškození nervů, které vysílají signály z mozku a míchy po celém těle. Výsledkem je "nevysvětlitelné" svědění a píchání.

Máte vysoký tlak

Zvýšený krevní tlak může být příznakem onemocnění štítné žlázy. Podle některých odhadů lidé s hypotyreózou mají dvakrát až třikrát větší riziko vzniku hypertenze. Je možné, že nízké množství hormonů štítné žlázy může zpomalit srdeční tep, což může mít vliv na čerpání krve a cévní pružnost stěny a tím i celkový tlak.

Třesete se zimou

Pocit chladu nebo zimnice bývá spojen s hypotyreózou. Je-li štítná žláza zpomalená, znamená to dodání menšího množství energie tělu. Méně energie se rovná méně tepla. Na druhou stranu nadměrná funkce vede k pocení až návalům.

Chraptíte

Změna vašeho hlasu nebo knedlík v krku může být příznakem nemocné štítné žlázy. Je to způsobeno otokem štítné žlázy.

Rozhozený spánkový rytmus

Chce se vám pořád spát? Mohlo by to být hypotyreózou. Stagnující štítná žlázá může zpomalit tělesné funkce až do bodu, kdy spánek (i ve dne) je pro tělo tím nejlepším řešením. Nemůžete spát? Mohlo by to být hypertyreózou. Slabá produkce štítné žlázy může způsobit úzkost a rychlý puls, takže nemůžete jen tak usnout, nebo se dokonce budíte se uprostřed noci.

Přibrala jste/ zhubla

Pokud nejíte víc než dříve a přesto tloustnete, je možné, že na vině je štítná žláza. Pokud chorobně hubnete, nechte si ji také vyšetřit.

Padají vám vlasy

Suché, lámavé vlasy, padání vlasů… to všechno může být příznakem hypotyreózy. Příliš málo hormonu štítné žlázy narušuje cyklus růstu vlasů a klade příliš mnoho folikulů do „klidového“ režimu, což má za následek právě vypadávání vlasů, někdy po celém těle – týkat se to může i obočí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.