5 věcí, které prozradí výtok o vašem zdraví

5 věcí, které prozradí výtok o vašem zdraví

Nepatří to k tématům běžné denní konverzace mezi kamarádkami nebo s partnerem. Nicméně zpozorněte – poševní výtok může velmi napovědět, co se děje ve vašem těle. Většinu času tohle nemusíte řešit, není třeba o tom přemýšlet. Berete to coby přirozenou věc a určitě máte na starosti mnohem zajímavější a atraktivnější věci. Nicméně si určitě všimnete, když se něco změní – barva, textura nebo zápach. To všechno nepodceňujte a naslouchejte svému tělu. Něco vám tím chce sdělit.

Přinášíme vám návod, jak dekódovat podle poševního výtoku váš zdravotní stav.

Máte ovulaci

Když zjistíte, že je váš výtok v jistém smyslu takový pružný, elastický – nabízí se, s prominutím, přirovnání konzistence k syrovým vaječným bílkům – pravděpodobně to znamená, že zrovna prožíváte období ovulace. Vaječníky uvolnily zralé vajíčko, které prochází vejcovodem a může být oplodněno.

Pokud toužíte po miminku, může být tento typ výtoku taková menší nápověda, že na to můžete s partnerem "skočit". Lepkavá tekutina totiž usnadňuje spermiím cestovat k vajíčku. V opačném případě vás to může varovat, abyste se více chránila.

Blíží se vaše perioda

Několik dní po ovulaci se začne výtok zase zmírňovat, ztrácí na síle. Pokud míváte cyklus poměrně ustálený, obvykle míváte menstruaci zhruba 14 dní po ovulaci. Proto vám poševní výtok leckdy naznačí, kdy se blíží vaše perioda. Některé ženy mohou mít hustý bílý výtok pravidelně. Pokud nesvědí nebo nepálí a je bez zápachu, je to normální a obvykle do pár dní ustoupí.

Jste ve stresu

Jste o něco produktivnější než jindy? Nakupila se vám práce, neustále musíte doma něco řešit, máte problémy s penězi nebo vás postihla partnerská krize? Všechno spolu souvisí, proto i stresovější období může mít na svědomí změnu výtoku. Za vším stojí mozek a žlázy s vnitřní sekrecí a jejich produkce hormonů, jejichž hladina se samozřejmě kvůli stresu mění. Je to víceméně takový obranný mechanismus.

Popřemýšlejte, co vás v poslední době vyvedlo z míry, co vás nenechává spát a zda by bylo možné co nejdříve zvolnit. S následujícím klidem by se měla srovnat a vrátit do pohody nejen mysl, ale i vaše tělo – a to se vším všudy.

Špiníte

Tohle ženu často zarazí a znepokojí. Nepropadejte ale panice. Krev ve výtoku může být pozůstatkem menstruační krve nebo jde o zcela náhodné špinění bez jakýchkoliv vážných příčin. Nicméně to nepodceňujte a raději se nechte prohlédnout u gynekologa. Někdy to totiž může signalizovat infekci, a to buď vaginální, děložní či pánevní. Případně se může jednat o těhotenství.

Jestliže si tedy všimnete krve ve výtoku a neočekáváte v dohledné době menstruaci a zároveň pociťujete bolesti v oblasti pánve apod., rozhodně s návštěvou lékaře neotálejte.

Máte infekci

Existují tři znamení, která vám napoví, že se jedná o infekci. Normální, běžný výtok je relativně bez zápachu. Proto jeho zakalenější podoba s „rybím“ zápachem naznačuje, že něco není úplně v pořádku. Hustá a sýrovitá textura může být výmluvným příznakem kvasinkové infekce. Co však mohou signalizovat jednotlivá zbarvení? Šedavá často i se zápachem může znamenat bakteriální vaginózu (až v 50 % případů), žlutá či zelená zase boj bílých krvinek se sexuálně přenosnou infekcí, hnědá může naznačovat, že nákazu způsobuje silnější zánět.

Jestliže si tedy všimnete i změny barvy, určitě se vyvarujte jakékoliv domácí léčby a raději se běžte co nejrychleji poradit s lékařem. Nemusí se jednat o nic závažného. Jen vás to může dost obtěžovat – není to zrovna příjemný pocit a někdy to může i pěkně svědit. Je tedy lepší se toho co nejdříve zbavit.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.