Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé

Za život si vyměníme až 100 tisíc polibků. Při líbání zapojujeme až 34 obličejových svalů. Tělo produkuje více hormonů, tep se zrychlí a zvýší se i krevní tlak. A to nejsou ty nejdůležitější důvody, proč je líbání pro nás tak zdravé.
Vydáno: 20.01.2019
5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé
Autor: thinkstock.com 5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Líbání má na organismus výrazně pozitivní vliv,“ říká Thomas Miethke, ředitel Ústavu pro lékařskou mikrobiologii, imunologii a hygienu z Technické univerzity v Mnichově. Proč mají lidé a některá zvířata potřebu se líbat, olizovat a dotýkat rty a nosem? Američtí vědci vidí v líbání pouze výraz sexuálního apetitu – podle nich jde o přípravu na pohlavní styk.

Někteří vědci se přiklánějí k evoluční teorii. Při čichání a lízání si jedinci odnepaměti vyměňovali největší množství informací: chutě, vůně, komunikativnost a přátelské úmysly. Získávali informace o tom, jestli je dotyčný zdravý a vitální. Jiná teorie přepokládá, že líbání se vyvinulo z krmení dítěte přednatrávenou stravou.

Polibek má ve vztahu zásadní význam

Zkažený polibek může znamenat konec vztahu

Líbání má tyto pozitivní zdravotní účinky:

  1. V závislosti na intenzitě polibku srdce bije rychleji – asi 110krát za minutu, běžný klidový tep je 70–80 tepů.
  2. Teplota a krevní tlak se mírně zvýší. Zrychluje dech – to stimuluje krevní oběh, posiluje plíce a působí jako lehký sportovní trénink.
  3. Nervy rtů a jazyku předávají mnoho podnětů do mozku. Vyplavuje se větší množství serotoninu – hormonu štěstí. Ty působí proti vyplavování stresového hormonu kortizonu. Líbání současně stimuluje počet vzruchů, které proudí přímo do pohlavních orgánů, což zvyšuje produkce pohlavních hormonů.
  4. Intenzivním polibkem si vyměníme i bakterie ústní mikroflóry – je to takové přírodní očkování – stimulace imunity.
  5. Dlouhým polibkem spálíme asi 15 kilokalorií.

Nicméně líbání může představovat i riziko

Můžeme tak chytit různé nemoci: rýmu, kašel, chřipku nebo angínu. Přenáší se tak i zubní kaz, především bakterií, která se jmenuje Streptococcus mutans. Když při líbání získáme zárodky bakterie Helicobacter pylori, mohou se nám rozvinout žaludeční vředy.

Polibek smrti! Tragické následky měl polibek pro kanadskou dívku Christinu Desforges. Dívka trpěla těžkou alergií na arašídy. Když ji její přítel, který o hodinu dříve jedl arašídové máslo, políbil, utrpěla anafylaktický šok a zemřela.

Článek je zařazen v: líbání, polibek, polibky, den líbání, líbání s jazykem
Reklama