5 zásadních důvodů, proč je líbání zdravé

Za život si vyměníme až 100 tisíc polibků. Při líbání zapojujeme až 34 obličejových svalů. Tělo produkuje více hormonů, tep se zrychlí a zvýší se i krevní tlak. A to nejsou ty nejdůležitější důvody, proč je líbání pro nás tak zdravé.

„Líbání má na organismus výrazně pozitivní vliv,“ říká Thomas Miethke, ředitel Ústavu pro lékařskou mikrobiologii, imunologii a hygienu z Technické univerzity v Mnichově. Proč mají lidé a některá zvířata potřebu se líbat, olizovat a dotýkat rty a nosem? Američtí vědci vidí v líbání pouze výraz sexuálního apetitu – podle nich jde o přípravu na pohlavní styk.

Někteří vědci se přiklánějí k evoluční teorii. Při čichání a lízání si jedinci odnepaměti vyměňovali největší množství informací: chutě, vůně, komunikativnost a přátelské úmysly. Získávali informace o tom, jestli je dotyčný zdravý a vitální. Jiná teorie přepokládá, že líbání se vyvinulo z krmení dítěte přednatrávenou stravou.

Líbání má tyto pozitivní zdravotní účinky:

  1. V závislosti na intenzitě polibku srdce bije rychleji – asi 110krát za minutu, běžný klidový tep je 70–80 tepů.
  2. Teplota a krevní tlak se mírně zvýší. Zrychluje dech – to stimuluje krevní oběh, posiluje plíce a působí jako lehký sportovní trénink.
  3. Nervy rtů a jazyku předávají mnoho podnětů do mozku. Vyplavuje se větší množství serotoninu – hormonu štěstí. Ty působí proti vyplavování stresového hormonu kortizonu. Líbání současně stimuluje počet vzruchů, které proudí přímo do pohlavních orgánů, což zvyšuje produkce pohlavních hormonů.
  4. Intenzivním polibkem si vyměníme i bakterie ústní mikroflóry – je to takové přírodní očkování – stimulace imunity.
  5. Dlouhým polibkem spálíme asi 15 kilokalorií.

Nicméně líbání může představovat i riziko

Můžeme tak chytit různé nemoci: rýmu, kašel, chřipku nebo angínu. Přenáší se tak i zubní kaz, především bakterií, která se jmenuje Streptococcus mutans. Když při líbání získáme zárodky bakterie Helicobacter pylori, mohou se nám rozvinout žaludeční vředy.

Polibek smrti! Tragické následky měl polibek pro kanadskou dívku Christinu Desforges. Dívka trpěla těžkou alergií na arašídy. Když ji její přítel, který o hodinu dříve jedl arašídové máslo, políbil, utrpěla anafylaktický šok a zemřela.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.