Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

6 důvodů, proč byste neměli nikdy spát s otevřenou pusou

Možná jste zaregistrovali zprávu, že vaším zubům škodí pití perlivých nápojů. Jenže je dost možné, že je pro váš chrup horší spánek s ústy pěkně dokořán. Alespoň to tvrdí nedávno publikovaná studie v časopisu „Journal of Oral Rehabilitation“. Je tomu tak proto, že proud vzduchu vdechovaný ústy je vysušuje. V důsledku dochází k odstraňování ochranného plaku ze zubů a snížení množství slin, které jsou přirozeně schopné zabíjet bakterie v ústech. Dýchání tímto způsobem, nejčastěji během spánku, může být i příčinou dalších problémů, například zvětšených mandlí, alergií nebo poruch spánku. Jestliže tímto problémem trpíte vy sami nebo někdo z vašich blízkých, věnujte mu raději pozornost a navštivte praktického lékaře.

Co všechno vás může trápit, dýcháte-li při spaní místo nosem pusou?

Zubní kazy
otevřená pusa kaz
otevřená pusa kaz
Zubní kazy

Opět se vracíme k ochranné funkci slin, mezi něž patří i schopnost samočištění ústní dutiny včetně odstranění nežádoucích kyselin, které poškozují zubní sklovinu. V důsledku dýchání pusou dochází ke snížení pH plaku a tím se naopak zvýší počet nežádoucích bakterií. Kvůli tomu masivně vzrůstá pravděpodobnost vzniku zubního kazu, někdy dokonce může dojít až ke ztrátě zubů.

Suchá ústa a rty
otevřená pusa rty
otevřená pusa rty
Suchá ústa a rty

Nejenže se během dýchání pusou odpařuje vlhkost ze rtů, které jsou pak popraskané, ale zároveň se snižuje přirozeně vlhké prostředí v ústech. To má za následek nedostatek slin, rapidně se tak snižuje jejich ochranná schopnost. To však není všechno – můžete mít i problémy s polykáním, v extrémním případě se můžete začít dusit.

 

 

Zápach z úst
otevřená pusa dech
otevřená pusa dech
Zápach z úst

Nikdo z nás si jistě nepřeje, aby někam vešel, začal mluvit a lidi se od něj znechuceně odtahovali proto, že je mu cítit z pusy. I to může být následek dýchání prostřednictvím úst během spánku. Co je na vině? Redukované množství slin, a tudíž i jejich omezená samočistící schopnost. V této situaci ale bohužel narůstá množství bakteriální flóry. Nepříjemný zápach z úst může způsobovat i již zmíněný zubní kaz.

Různé deformace
otevřená pusa deformace
otevřená pusa deformace
Různé deformace

Když roste hlava, lebka a čelisti, přizpůsobují se také našemu dýchání. Jestliže tak činíme ústy, může to mít vliv na tvarování zubních oblouků a polohování samotných zubů. To může vést k dominovému efektu zasahujícímu rty, jazyk a patro. U lidí, kteří dýchají ústy, si můžeme všimnout společných obličejových rysů. Mají kratší tváře, vytěsněné zuby, zúžené nosní dírky, menší bradu a úzké, pevné, až přísně vyhlížející rty.

Abnormální polykání
otevřená pusa polykání
otevřená pusa polykání
Abnormální polykání

Protože máte sucho v ústech, nemůžete polykat tak, jako lidi, kteří dýchají nosem a mají optimální množství slin. Místo, abyste polykali se zavřenými ústy, vrazíte jazyk dopředu a mezi rty se vám vytvoří menší štěrbina. Při klasickém polykání jazyk vytváří na horní patro tlak, tím vznikají jakési vlny, které posílají potravu do jícnu a následně do žaludku. Při dýchání ústy polykáte mnohem více vzduchu, což může ovlivňovat žaludeční reflux (jídlo se vrací do jícnu). Nic příjemného.

 

 

Zvýšená únava
otevřená pusa únava
otevřená pusa únava
Zvýšená únava

Dýchání nosem je svým způsobem ekonomické. Nejenže se můžete vyhnout již zmiňovaným nepříjemnostem, ale zároveň vám šetří energii. Pokud dýcháte často ústy a přijdete si unavení, zkuste se zaměřit právě na nápravu dechu, na jeho změnu. Pomohou vám různá dechová cvičení, případně navštivte lékaře, rozhodně se nemáte za co stydět. Je možné, že se se změnou dýchacích návyků zlepší i jiné problémy, které pramenily právě z nesprávného dýchání.

 

-šp-

 

Reklama