6 slupek z ovoce a zeleniny, které je lepší sníst než vyhodit

6 slupek z ovoce a zeleniny, které je lepší sníst než vyhodit

Ovocné nebo zeleninové slupky většinou vyhazujeme a sníme jen šťavnatou dužinu. Ale věděli jste, že většina živin v ovoci či zelenině je právě ve slupce či kůrce? Tím, že se jich zbavujeme, ochuzujeme náš organismus o cenné látky. Ačkoli to mnoho lidí dělá, některé druhy ovoce nebo zeleniny vůbec nemusíte zbavovat slupky. Stačí je důkladně omýt teplou vodou, někdy i kartáčkem, případně kupovat chemicky neošetřené plody (to platí hlavně u citrusů).

Které slupky je lepší sníst než vyhodit?

Banánové slupky

Slupka z banánů má překvapivě hodně živin. Obsahuje vitamin B6 a B12, hořčík a draslík. Dokonce v ní najdete více vlákniny než v samotném plodu banánu! Vláknina pomáhá při procesu trávení a podporuje činnost srdce. Banánové slupky také obsahují tryptofan. Tato sloučenina zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. A za co je zodpovědný serotonin? Za dobrou náladu a zabraňování stresu, čili je pro nás nepostradatelný. Tento hormon také snižuje riziko výskytu deprese, protože příznivě ovlivňuje naši náladu.

A jak dále využít slupky z banánu? Třeba ve vašem oblíbeném smoothie! Stačí je jen několik minut povařit ve vodě a „přimixovat“ do chutného nápoje.

Pomerančová kůra

Často bývá jednou z nepostradatelných složek vaření a pečení, dodává totiž pokrmům a mnoha moučníkům vůni a chuť. Kromě toho, že slouží jako zajímavé dochucovadlo, obsahuje i látky s protirakovinnými účinky – tangeretin a nobiletin. Tyto dvě sloučeniny patří do nutriční skupiny zvané flavonoidy. Kůra rovněž obsahuje d-limonen, tedy sloučeninu, která chrání před rakovinou kůže tím, že neutralizuje škodlivé účinky UV záření.

Chcete-li si dát svůj oblíbený zeleninový salát, stačí na něj nastrouhat oranžovou část kůry. Bílou raději ne, protože je velmi hořká.

Slupky z jablek

Věděli jste, že jablková slupka má větší množství protirakovinných látek než samotná jablečná dužina? Další výhodou jablečných slupek je až o 87 % vyšší obsah antioxidantů než má jablko samotné. Výzkum také ukazuje, že celá jablka mají silnější účinky na rakovinné buňky než jablka oloupaná.

Co z toho tedy vyplývá? Pochutnávejte si na celých jablíčkách, slupku neškrábejte, stačí jen umýt a jíst.

Okurkové slupky

Slupky z okurek obsahují oxid křemičitý. Tato chemická sloučenina zvyšuje produkci kolagenu, jenž je nepostradatelný k udržení zdravého stavu pokožky. I maličká okurka má v sobě dostatečné množství této zázračné látky. Chcete-li využít jejích „anti-age“ výhod, kupujte jen takové plody, které nejsou „vyhnané" pesticidy.

Kůra z vodního melounu

I v tomto případě platí – kůra tohoto letního ovoce je ještě výživnější než samotný šťavnatý vnitřek. Nazelenalá nebo bílá kůra z melounu obsahuje aminokyselinu citrulin. Tato sloučenina roztahuje cévy a tím zlepšuje krevní oběh. Může být jednou z prevencí ochrany před vznikem krevních sraženin a před mrtvicí.

Slupky z kiwi

Kiwi je potaženo sice chlupatou, ale jedlou hnědou slupičkou. Jaké jsou její přednosti? Například to, že látky v ní obsažené nás chrání před bakteriálními, plísňovými a virovými infekcemi. Vzhledem k tomu, že je kiwi zvenčí chlupaté, jíst slupku vyžaduje jistou míru odvahy. Proto doporučujeme přidat ji ke svému oblíbenému koktejlu. Stačí ji jen nakrájet na tenké proužky a přimíchat. Nebo ji nakrájejte najemno a přidejte do salátu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.