Zdraví a nemoci

20. listopadu 2017 10:00

Martina Čerňanská

6 zásadních důvodů, proč pít zelený čaj každý den

Zelený čaj zná lidstvo více než 5 tisíc let. Je považován za pravý, skutečný čaj. Chemické složení je dnes zcela rozklíčováno a víme, že obsahuje mj. mnoho vitaminů a minerálních látek. Je to jeden z nejzdravějších nápojů!

Zeleného čaje existuje nepřeberné množství – v současné době je u nás velmi oblíbený čaj matcha. Ale skvělé účinky mají všechny druh zeleného čaje. Jediný šálek tohoto nápoje je nabitý antioxidanty a protizánětlivými ingrediencemi.

Přinášíme vám 6 zásadních důvodů, proč si ho dopřávat každý den:

1. Budete se cítit plni energie

Zelený čaj obsahuje kofein, ale v té správné míře. Pokud si dáte šálek tohoto lahodného nápoje, budete se cítit plni energie, ale nebudete tak „nakopnutí“ jako po silném espresu.

2. … a zároveň příjemně uvolnění

A to způsobuje látka, která se nachází právě v zeleném čaji a nazývá se EGCG (Epigalokatechin galát). Bylo prokázáno, že EGCG způsobuje uvolnění a odbourává stres.

3. Zlepší se vám paměť

Z krátkodobého hlediska: Jeden až dva šálky denně mohou zvýšit konektivitu v té části mozku, která je spojená s pracovní pamětí. Z dlouhodobého hlediska: Zelený čaj zpomaluje postupné zhoršování paměti spojené s věkem. Ideální jako prevence proti demenci.

Přidejte do zeleného čaje někdy i kapku citronu. Foto: istock.com

4. Rycheji zhubnete

Šálek zeleného čaje před cvičením vám nejen dodá více energie, ale také díky obsahu kofeinu nastartuje váš metabolismus a kila půjdou dolů úplně sama!

5. Budete zdravější

Zelený čaj je přímo nabitý antioxidanty podporujícími imunitu, které se nazývají katechiny. Ty mj. napomáhají spalování tuků, chrání buňky v lidském těle a působí proti ukládání cholesterolu v cévách. Přidejte do šálku zeleného čaje pár kapek citronu – pomůže k lepšímu vstřebávání katechinu do vašeho těla.

6. Vaše pleť bude vyčištěná a zářivá

Popíjení zeleného čaje chrání pokožku před volnými radikály a také sniží míru jejího poškození slunečními paprsky. Nebo si silným a vlažným zeleným čajem opláchněte vyčištěnou pleť. Odmastí ji a osvěží. Ne nadarmo se výtažek ze zeleného čaje přidává do mnoha kosmetických produktů.

Mohlo by vás také zajímat:

Autorka: Martina Hrušková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.