60 sekund pro zdravější srdce

Pojďme si na chvíli „posvítit" na onemocnění srdce. 9 z 10 lidí má alespoň jeden rizikový faktor pro vznik onemocnění srdce. Srdeční onemocnění si nevybíráme; bez ohledu na váš věk, pohlaví nebo etnickou skupinu, nyní je ten správný čas, abyste se postarali o své srdce.

80 % onemocnění srdce a cévní mozkové příhody je možné se vyhnout úpravou stravy a životním stylem.1

I když myšlenka diety nebo změny životního stylu může vypadat strašně, existují jednoduchá opatření ke snížení rizika srdečních onemocnění, pokud se stane součástí vašeho každodenního života. Mnohé z nich vám nezaberou ani minutu! Dokážete dnes udělat něco z toho za 60 sekund?

Strava

Konzumace zdravé a vyvážené stravy je jednou z nejlepších možností, jak zlepšit své zdraví. Jídlo, které upřednostňuje vaše srdce, zahrnuje prospěšné tuky, vlákninu, čerstvé ovoce a zeleninu. Některé potraviny přispívají ke snížení zánětu v těle, což je jeden z klíčových faktorů ve vývoji srdečních onemocnění.

Vezměte si ovoce s vysokým obsahem vlákniny a živinami, jako např. jablko, nebo si přidejte nějaké bobulové ovoce do smoothie nebo k ovesným vločkám.

Místo steaku si dnes v obchodě vyberte lososa.

Hledáte něco extra výživného? Nahraďte obvyklou svačinu jednoduchou a zdravou alternativou, která prospěje vašemu srdci. Avokádo je nejen skvělý zdroj prospěšných tuků a vlákniny, ale také výborně chutná.

Odlomte si kostičku hořké čokolády. Hořká čokoláda je lahodná a jako bonus obsahuje antioxidanty, které jsou prospěšné pro vaše srdce.

Při přípravě večeře přidávejte k jídlu lžičku kurkumy. Uděláte něco pro zdraví vašeho srdce, i když ji nebudete v jídle tolik „cítit“.

• Užívejte si zelený čaj místo kávy.

Stres

Je prokázané, že stres podporuje zánět. Když jsme ve stresu, naše tělo produkuje stresový hormon kortizol. Vysoké hladiny kortizolu způsobují vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus a krevní sraženiny, což zvyšuje riziko infarktu. Tip: méně stresu.

Ať už jste doma, v práci nebo v dopravní zácpě, soustřeďte se na několik vteřin na hluboké dýchání. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak pomoci zmírnit příznaky úzkosti a stresu. Pokud se uvolníte a soustředíte se na dýchání, zvýšené zásobování kyslíkem pomůže uklidnit mozek.

Jste ve stresu? Máte přeplněný seznam úkolů? Řekni dnes něčemu "NE". Bude to trvat jen sekundu. Neberte si toho více, než sami dokážete unést.

Cvičení

Je dokázáno, že pravidelné cvičení, kromě fyzických přínosů, které přináší vašemu tělu, také přispívá ke snížení rizika nebo rizikových faktorů onemocnění srdce, jako jsou např. obezita, stres, vysoký krevní tlak a cukrovka. Máte zájem o další výhody cvičení? Během několika týdnů pravidelné fyzické aktivity zaznamenáte značné rozdíly, jako např. snížení krevního tlaku. 2

Vyzkoušejte cvičení, které můžete dělat také v kanceláři, např. protahování nebo dřepy. Nebo se stačí chvilku procházet. Sedavé zaměstnání může mít velký vliv na to, kolik hodin denně věnujete fyzické aktivitě.

Zjistěte, jaké fitness aktivity nabízí vaše okolí, a zkuste se přihlásit. Využijte dnešní den jako startovací bod – vyzkoušejte novou aktivitu, např. jóga, pilates, skupinové cvičení nebo si najděte zajímavé turistické stezky ve vaší oblasti.

Když půjdete nakupovat, zaparkujte trochu dále než obvykle. Pokud jste v práci, snažte se jít někam ven na oběd.

Výživové doplňky

Nechutnají vám ryby? Možná budete muset zvážit každodenní doplňky stravy. Omega-3 esenciální mastné kyseliny prokazatelně snižují zánět, pomáhají snižovat hladiny triglyceridů, puls a krevní tlak. Výzkum ukazuje, že vitamín D přispívá ke zlepšení celkového zdraví a že může existovat vazba mezi nízkou hladinou vitamínu D a onemocněním srdce.

Denní používání doplňků stravy nevyžaduje úsilí. Je to nejjednodušší způsob, jak začít svojí cestu za zdravějším srdcem. Dopřejte tělu extra omega-3 s doplňkem stravy Jamieson Essentials™ Omega-3 Extra Strength. K vaší denní dávce vitamínů můžete přidat Jamieson Essentials™ Vitamín D, který přispívá k snížení rizikových faktorů souvisejících s onemocněním srdce.

[1] http://www.heartandstroke.ca/heart/risk-and-prevention

[2] http://www.heartandstroke.ca/get-healthy/stay-active/benefits-of-physical-activity


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.