Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

8 věcí, které jste netušila o své vagině

Žijete s ní už řadu let, ale dost možná vám ostych nedovolil si ji ani pořádně prohlédnout. Třeba byste z toho pohledu omdlela krásou, jako se to stalo jedné z hlavních postav oblíbeného seriálu „Sex ve městě“. Ačkoliv je vagina vaší nezbytnou součástí, někdy jakoby si žila svým vlastním životem – nechce vás poslouchat, dělá si, co se jí zachce. Nebo aspoň máte ten pocit.

Jak více porozumět tomu, co se s ní děje, jaké má vlastnosti, co všechno dokáže? Nemusíte kvůli tomu studovat stohy odborných knížek, stačí si přečíst následující řádky.

Má samočisticí schopnost
vagina samočistící
vagina samočistící
Má samočisticí schopnost

Jestli si ji denně myjete mýdlem či jinými téměř až dezinfekčními prostředky, raději zbrzděte. Vagina se totiž sama udržuje v čistotě. Je lemována řadou žláz, které produkují tekutiny potřebné k lubrikaci a samočištění. Je prokázáno, že drtivá většina vaginálních infekcí je zpravidla způsobena mytím intimních partií sprchovým gelem nebo dokonce výplachem sprchou. Negativním faktorem je také používání různých přípravků s chemickými barvivy a vůněmi během koupání – všelijaké pěny, gely apod. Všechny tyto produkty mohou vaginu velmi dráždit a co je horší, smývají její přirozenou ochrannou mazivovou vrstvu. Jakmile jsou tyto prospěšné látky pryč, dostanou kvasinky a bakterie prostor a mohou způsobit nepříjemné zarudnutí, zápach a svědění.

 

Přestože dnes pořídíte speciální gely na intimní hygienu, používejte je s mírou. Preferujte přípravky na přírodní bázi. A myslete na to, že tělo je natolik dokonalé, že si s čištěním dokáže taky poradit.

Při vzrušení se zvětšuje
vagina vzrušení
vagina vzrušení
Při vzrušení se zvětšuje

Průměrná délka pochvy je 7,5–10 cm. Když si představíte průměrný penis, je to poměrně málo. Nicméně i zde si příroda dokázala poradit. Během milování, při sexuálním vzrušení, dochází ke zvětšování prostoru vaginy až na dvojnásobek, tedy třeba až na 20 cm.

 

Je sice pravda, že u některých mužů je to zbytečně moc, ale na druhou stranu se může stát druhý extrém, kdy je váš partner obdařen nadmíru, že by mu mohli na jeho penis vystavit zbrojní pas. Díky plasticitě vaginy si užijete i milování s „obrem“. Mějte ovšem pro jistotu připravený lubrikant, začněte milostnou předehrou a postupujte krůček po krůčku, centimetr po centimetru. Platí staré známé pravidlo, že čím více jste vzrušená, tím méně to bude bolet a více si to užijete.

 

 

Nemůžete v ní nic ztratit
vagina ztratit
vagina ztratit
Nemůžete v ní nic ztratit

Možná, že jste slyšeli mýtus, že se může ve vagině někde něco ztratit. Bylo by to ale proti přírodě a bermudský trojúhelník tam dole jistě nemáte. Pochva je uvnitř na samém konci ohraničena. Je tedy nemožné, aby se z ní něco dostalo do vašeho těla. Nicméně uvíznout vám v ní samozřejmě něco může, třeba tampon. Osobně si vzpomínám na kamarádku, co si kdysi v telecích letech strkala dovnitř relaxační kuličky, které nemohla dostat ven. Dopadlo to tak, že musela zajet na pohotovost, kde jí jednu z nich vyndali pinzetou. Není to nic strašného, ale do jisté míry je to potupa.

S věkem přicházejí vrásky nejen na obličeji
vagina vrásky
vagina vrásky
S věkem přicházejí vrásky nejen na obličeji

Bohužel, je to tak, přibývající roky člověk nezastaví, ani pokud jde o vaginu. Stydké pysky s ubývající hladinou estrogenu mohou být méně kypré. Zároveň se snižuje produkce mazu a snížené množství kolagenu může způsobovat záhyby kůže, které mohou působit jako vrásky. Kůžička může tmavnout nebo se naopak zesvětlit a klitoris se může zmenšit. Jak již bylo zmíněno, tyto změny způsobuje klesající hladina estrogenu, nicméně naštěstí neovlivňují míru sexuálního vzrušení. Jestli máte zájem udělat něco pro své hormony, zkuste navštívit lekce hormonální jógy, která pomáhá zvyšovat množství estrogenu i progesteronu, dvou hlavních ženských hormonů.

 

 

Některé ženy při orgasmu ejakulují
vagina ejakulují
vagina ejakulují
Některé ženy při orgasmu ejakulují

Zase si můžete vybavit scénku ze „Sexu ve městě“, kdy jedna z hlavních postav zkoušela lesbický vztah a při orálním sexu zjistila, že i ženy mohou ejakulovat. Není to nic neobvyklého. Zdá se, že se jedná o naučenou dovednost, protože se to ženám častěji stává s přibývajícím věkem, kdy už tělo více znají a vědí, jak funguje.

 

Jak se to ale může stát? Kolem močové trubice se nacházejí žlázy. Během dráždění přední stěny vaginy mohou vytvářet tekutiny, která působí jako ejakulát. Oblast močové trubice, spojující močový měchýř s vnějším světem, je někdy popisována jako „ženská prostata“.

 

 

Po porodu se může dramaticky změnit
vagina po porodu
vagina po porodu
Po porodu se může dramaticky změnit

Jestliže žena rodí vaginálně a nedošlo k nějakému většímu potrhání, po kterém zůstávají jizvy, nedá se její pochva rozeznat od žen, které ještě nerodily. Jedná se ovšem o jiný pocit. Nepozná to ani gynekolog, dokud takovou ženu nezačne vyšetřovat – to potřebuje například větší zrcátko na ženu s dvěma dětmi než na bezdětnou.

Každopádně, trénování svalů pánevního dna může zlepšit a vrátit vagině větší pružnost. Co to všechno obnáší? Jenom nenápadné trénování, jehož si vůbec nikdo nevšimne. Zkoušejte párkrát denně zaktivovat svaly, které používáte k začátku čůrání nebo naopak zastavení průtoku moči. Stáhněte je na několik sekund a pak povolte. Opakujte v několika sadách po deseti stazích. Pro lepší ilustraci si představte, že chcete zadržet moč – tím automaticky zapojíte svaly pánevního dna, jejichž posílení je skvělá prevence i proti inkontinenci.

 

 

Je jako biceps
vagina biceps
vagina biceps
Je jako biceps

Vagina zůstává zdravější, když ji používáte – tedy v tom případě, že se jednou za čas pomilujete nebo alespoň procvičujete svaly pánevního dna. Stejně jako ochabnou bicepsy, jestliže je neposilujete, nepečujete o ně, v pochvě může dojít pro změnu ke zkřehnutí vaginálních stěn.

 

S příchodem menopauzy se proto může stát, že se na nich začnou vytvářet jizvičky. Nemusíte se však nutit do sexu, jestliže zrovna není nikdo k mání. Gynekolog vám může poradit účinné cviky, které působí podobně jako pohlavní styk.

Vaginální výtok má každá žena jiný
vagina výtok
vagina výtok
Vaginální výtok má každá žena jiný

Nejspíše jste nikdy nepřemýšlela, jaké množství poševního výtoku produkujete. Průměrná žena v reprodukčním věku si stojí následovně – vylučuje ho po dobu osmi hodin a váží 1,55 gramu (1 gram je zhruba čtvrt čajové lžičky). Nicméně některé ženy ho produkují buď mnohem více, nebo mnohem méně – a je to zcela normální. Množství se mění i v závislosti na různých obdobích, např. během ovulace je to nejvíc, téměř 2 gramy.

 

A jak je to s jeho barvou? Mění se opět v závislosti na vašem cyklu. Normální výtok je bělavý, až lehce nažloutlý. Jestliže je ale nazelenalý, svědí vás, pálí, podivně páchne a do pár dnů nezmizí, raději se poraďte s gynekologem. Důležité tedy není množství výtoku, ale to, aby neobsahoval infekci.

 

-šp-

Reklama