24. října 2015 04:15
Lucie Průchová9 Věcí, které mají vliv na výši rizika karcinomu prsu
9 Věcí, které mají vliv na výši rizika karcinomu prsu
Prevence, je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro svá prsa udělat. Proto si pozorně projděte tento článek ať víte, na které věci si dát pozor a čeho se ve svém životě vyvarovat.
Slyšeli jste, že ze statistického hlediska se dá předpokládat, že u 1 ženy z 8, bude během života diagnostikována rakovina prsu. Vaše riziko rakoviny je pravděpodobně odlišné než u vaší kamarádky, spolupracovnice, ale asi i sestry. Je to velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech. Zde je devět faktorů, které by měla mít každá žena na paměti, při posuzování vlastní pravděpodobnosti vzniku tohoto onemocnění.
Pozor na nadváhu!
Mít nadváhu nebo dokonce obezitu, může zvýšit riziko rakoviny prsu o 30 až 60 procent. Proč? Estrogen je produkován v tukových buňkách; čím více tukových buněk máte, tím více estrogenu vaše tělo pumpuje, a nárust estrogenu může vést k růstu nádoru.
Tuk v břiše je problém!
Není to jen číslo na váze, na kterém záleží; důležité je, kde ty kila navíc nosíte. V tom je veliký rozdíl. Nedávná studie British Medical Journal zjistila, že nejdůležitějším faktorem zvyšování ženské rakoviny po menopauze je, o kolik se zvětšil obvod vašeho pasu od vašich dvaceti let. Výzkum naznačuje, že uložený tuk ve středu těla je příčinou zvýšeného rizika.
Aktivita vás zachrání!
Zůstat aktivní… To může snížit riziko v mnoha ohledech. Za prvé, posilujete imunitní systém a pohyb se také pokládá za přírodní protizánětlivý proces. Navíc, jím můžete snížit množství hladiny glukózy a inzulínu v krvi. Výzkum také zjistil, že dokonce i ženy ve vysoce rizikové skupině, mohou těžit ze své fyzické kondice. Odborníci doporučují, hýbat se hodinu denně, nejméně čtyři až pětkrát týdně.
Vyhněte se alkoholu!
Několik studií ukázalo, že zvýšená konzumace alkoholu rozhodně přináší větší riziko rakoviny prsu. Výzkum v loňském roce zjistil, že popíjení v době mezi vaší první menstruací a prvním těhotenstvím, může obzvláště zvýšit riziko onemocnění. Je jasné, že čím více se k alkoholu běhen života budete vracet, tím vyšší je riziko onemocnění.
Vyvážená strava!
Z různých výzkumů, kterých stále přibývá, vyplývá, že snížením pojídání červeného maso a tím, že začneme konzumovat více potravin na rostlinné bázi, může zbrzdit růst nádorových buněk. Síla rostlin je nesporná. Dávejte přednost hlavně brukvovité zelenině (zelí, kapusta, květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice, pekingské zelí, křen, řepka) pomůže vyrovnat estrogen a působí v našem těle protizánětlivě. A také si často přidávejte do jídelníčku "barevnou zeleninu", jako je mrkev a rajčata, jsou plné karotenoidu - antioxidant, který je spojován se snížením rizika rakoviny prsu. Omezte také příjem cukru a mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku, to vás také může ochránit.
Geny jsou dané!
Ženy, které si nesou životem mutace genu BRCA1 nebo BRCA2 mají významně zvýšené celoživotní riziko vzniku rakoviny prsu než ženy, které tyto špatné geny nezdědily. Pokud se rakovina prsu ve vaší rodině objevila, poraďte se se svým lékařem o vyšetření, které byste měla navštěvovat pravidelně.
Onemocnění v rodině!
Dokonce i když nejste nositelkou genové mutace rakoviny prsu a někdo jiný ve vaší rodině toto onemocnění prodělal, stačí jeden člověk, (tj., vaše máma, sestra nebo dcera) s rakovinou prsu. Tím se přibližně zdvojnásobuje pravděpodobnost, že bude jednoho dne diagnostikována i u vás.
Etnický původ
Zatímco rakovina prsu zasahuje ženy všech etnických a rasových skupin, černé ženy mají podle nedávné studie o 40 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na toto onemocnění. Odborníci si nejsou jisti proč, ale existuje několik teorií. Některé studie ukazují, že černé ženy mají větší šanci získat více agresivní formu rakoviny prsu, zatímco další výzkumníci upozorňují na fakt, že rozdíl může existovat hlavně z důvodu omezeného přístupu ke špičkovým screeningům. Pokrok v medicíně v těchto zemích je daleko nižší. Ať už je váš etnický původ jakýkoliv, důležité je, dělat si pravidelně vlastní kontrolu a jednou ročně jít na mamograf a trvat na pravidelných návštěvách.
Životní prostředí!
Vzhledem ke zvyšujícímu se výskytu antropogenních látek v prostředí, které mají účinky na endokrinní systém, narůstá riziko rakoviny. Tyto látky nazýváme endokrinní disruptory – jsou to syntetické chemické látky, které se hromadí v tukových buňkách, kde napodobují vlastní přírodní estrogen, což může vést k růstu nádoru. Běžné endokrinní disruptory zahrnují bisfenol A (BPA), což je typ plastu, který se používá k výrobě nádob a plechovek, ale také sem patří konzervační látka, která se používá v kosmetice - ftaláty. Nevystavujte své tělo zbytečně těmto toxinům.