Bylinky na konci léta mají sílu. Které snadno nasbíráte?

Konec léta přináší hojnost léčivých bylin. Které můžete nyní snadno natrhat a využít jejich moc pro své zdraví?

Louky kvetou na plné pecky, na rumištích se to zelená, zahrady jsou vzrostlé a plné rostlin. Příroda prostě dosáhla vrcholu své letní krásy a vy máte možnost načerpat její sílu a moudrost. Které rostliny či byliny právě kvetou a vy je můžete natrhat a využít?

Divizna chrání před ďáblem i kašlem

Štíhlá rumištní kráska se žlutými květy, které samy padají do dlaně. V lidovém léčitelství má renomé a spousty názvů, říká se jí kruželice, psí ocas, pochodňová květina, oranka, Petrova hůl, fousáč či královská svíce. Také se věřívalo, že chrání před ďáblem. Divizny jsou vidět do daleka, takže pokud nějakou potkáte, natrhejte a nasušte pouze její žluté květy! Pomůže hlavně s respiračními chorobami, kašlem a nachlazením.

Petržel odvodní a osvěží dech

Petržel a petrželová nať jsou samozřejmě skvělé do letní polévky, ale můžete si s ní pomoci ještě mnohem více. Pokud jste to přehnali s letními dobrotami a potřebujete po všech grilovačkách pročistit tělo, odvar z nati petržele se bude skvěle hodit. Stimuluje totiž zažívání, působí proti nadýmání a odvádí z těla tekutiny. Také vám začne příjemně vonět dech.

Kopřiva pročistí tělo, posílí vlasy

Nejen na jaře, ale klidně i v srpnu sbírejte kopřivu, tu podceňovanou a trochu nesympatickou rostlinu, kterou trháme v rukavicích ze zapadlých koutů zahrady. Nejenže vám báječně pročistí a detoxikuje organismus, ale nadzemní části obsahují velké množství vitaminu C, který pomáhá zajistit důkladné vstřebávání železa z rostliny do těla. Proto jsou dobrým tonikem při anémii.

V kosmetice se silný výluh kopřivové natě používá k oplachování vlasů, posiluje pokožku na hlavě a odstraňuje lupy. Vlasy zhoustnou, jsou měkké, lesklé a dobře se češou!

Řepík lékařský pomáhal na bojištích

Pozor, řepík není divizna. Lidé si je kvůli žlutým kvítkům na vysoké svíci stonku často pletou. Léčivý je ale také a jak! Jeho léčebnou sílu využívali už staří Egypťané a pro svou schopnost zastavovat krvácení byl řapík nesmírně frekventovný na středověkých bojištích. Řapík je vhodný při krvácení, ale i na všechny záněty v krku, ústech či hrtanu. Čaj z byliny léčí dokonce srdce, potíže žaludku, střev nebo je pomocníkem při léčbě křečových žil.

Hluchavka bílá vyladí menstruaci

Znáte to: kopřiva pálí, hluchavka nepálí. Tak je poznáte bezpečně, ale i podle oblejších listů a bílých sladkých květů. Jinak je to hojný plevel, který snadno objevíte naprosto všude. Kdy vám pomůže? Zejména při problémech s pohlavními orgány. Je osvědčená jako výtečný pomocník proti silnému menstruačnímu krvácení, posiluje dělohu a pomáhá při zánětu vaječníků. Díky jejím močopudným účinkům pomáhá uvolňovat močové cesty.

Řebříček spojenec lůna

Achillova bylina, bylina proti bolestem břicha, husí jazejček, husí ocásek, iva, kočičí chvost, kroupky, krvavník, lék všech škod, mačačinec, matčina bylina, myší chůstek… a mnoho dalších. To všechno jsou jména řebříčku obecného. Poznáte ho podle bílých nebo růžových květů a lístků ve tvaru žebříku.

Dokonce slavný farář Kneipp prohlásil: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ Je to opravdu výborná bylinka pro ženy. Ať už se jedná o nepravidelnou menstruaci, problémy s dělohou nebo potíže při přechodu, řebříček velký je spojenec ženského lůna. Pomůže ale také při chřipce a kašli.

Jitrocel na rány i do sirupu

Jitrocel je doslova legendární rostlinou při hojení ran. O jeho silných účincích věděli už antičtí lékaři a hojně ho využívali. Jitrocel byl vždy považovaný za doslova zázračnou bylinu. Znají ho i všechny maminky, které dětem dávají na kašel a bolesti v krku osvědčený jitrocelový sirup. Ten si klidně vyrobte i doma: čtyři hrsti umytých listů se rozdrtí nebo rozmixují. Ke hmotě přidáte trošku vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vařte na slabém plameni, dokud nevznikne houstnoucí kapalina, kterou ještě horkou nalijte do lahví a uložte do chladničky.

Autor: Kamila U.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.