Zdraví a nemoci

23. července 2018 07:30

Martina Čerňanská

Cestovní zácpa trápí až polovinu žen! Nenechte si kazit dovolenou a zatočte s ní

Zácpa na cestách nemusí znamenat jen kolonu cestou do Chorvatska, ale jak mnoho žen potvrdí, i nepříjemný problém s vylučováním. I několik dní po dojezdu na hotel to prostě nejde a nejde….

Všeobecně platí pocit, že nám v létě hrozí hlavně průjmy a na prázdniny jezdíme vybavené černým uhlím a endiaronem. Ale je to také zácpa, která cestovatelkám dokáže pořádně otrávit život.

Dlouho se snažíte dostat do formy, aby jste byla v plavkách dokonalá a pak se týden taháte s plným břichem a dovolená neradostně ubíhá. Proč nám to naše tělo dělá a jak si poradit? Až půlka cestujících žen ví přesně o čem je řeč!

Proč ženy?

Cestovní zácpa je skutečně z velké části způsobená psychikou! Jsou to právě ženy, které cestování prožívají poměrně stresově a není se čemu divit! Vždyť máme na starost tolik věcí, nesmíme nic zapomenout a ještě se snažíme stmelovat rodinnou atmosfáru, která třeba není při cestě ideální. Evoluce nás vybavila citlivým vnímáním, empatií a schopností analyzovat mnoho vjemů naráz. Změ-na prostředí, neustálé požadavky dětí, organizace zavazadel i rodiny. To všechno nás podvědomě nutí odsouvat defekační reflex na “potom”. A zácpa, která vám v dalších dnech znepříjemní život, je na světě.

Co nám zácpa způsobí?

Tak předně opravdu nepříjemný pocit plnosti a těžkého břicha. Všude, kam se vrtnete jste jako vlk z Karkulky, co mu zašili do břicha kamení. Vaše silueta se změní, v bikinách si připadáte jako hroch. A psychika trpí, “blbá” nálada stoupá. Až 75 % žen trpících cestovní zácpou se opravdu hluboce trápí a raději se skrývá na pokoji, než aby vyšla mezi lidi. Cítí se neatraktivní, podrážděné a úzkostné. Na-konec to možná odnese celá rodinka, která netuší, že naštvaná maminka už týden nebyla “na velké”.

Jak se zácpou zatočit?

Možná si myslíte, že vzít si na dovolené projímadlo je dost riskantní. Co když vás to přepadne na lodi při plavbě za delfíny, nebo uprostřed města? Zkuste si to prostě načasovat tak, aby projímadlo začalo působit ráno. Zkuste vsadit na přírodní produkty víc než na chemii, přibalte si do lékárničky třeba čaj ze senny. Vyžeňte rodinu hned po snídani k bazénu a zaberte toaletu pro sebe, potřebujete klid a ne dětské ruce bušící na dveře koupelny.

Pokud se podaří, najeďte na následující režim, aby se zácpa nevrátila:

  • pijte co největší množství čisté vody
  • potřebujete vlákninu! takže ovoce a zelenina v jakémkoli množství
  • k snídani vždy vyhledejte probiotické jogurty
  • zapomeňte na mastná a smažená jídla
  • výrazně omezte živočišné tuky
  • omezte sladkosti, rafinované cukry zácpu zhoršují
  • snažte se jíst ve stejnou hodinu a chodit pravidelně na záchod, zavést režim tělu pomáhá překo-nat změny prostředí a srovnat psychiku

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.