Chcete opravdu přestat kouřit? Nenechte se napálit!

O tom, že kouření škodí zdraví, nikdo normální nepochybuje. Navíc přibývá těch, kteří se chtějí tohoto zlozvyku zbavit, takže se z toho stal i výnosný byznys a spousta lidí spoléhá na zázrak.

Farmaceutické firmy nabízejí protikuřácké náplasti, žvýkačky, pastilky, léky, šarlatáni zázračné byliny, speciální odvykací kúry, „unikátní“ – hodně drahý – přístroj, co změří vibraci nedopalku (?!) a přenese do těla opačné vibrace potlačující chuť kouřit. Jsou i poradny, které dávají různé návody, jenže jediné, co spolehlivě zabere, tedy silnou vůli „nenaordinují“. „Kdo ji má a ví o ní, dokáže přestat i ze dne na den. Kdo ne, neuspěje, pokud ji částečně nenahradí silný impulz – vážný zdravotní problém, naléhání citově blízké osoby, dětí," tvrdí psycholog Michal Florian, který se zabývá léčbou závislostí.

Automatické rituály

Nemá cenu snížit dávky, tělo je na nikotin zvyklé, časem si „vyžádá“ původní dávku a light cigarety pak škodí víc než normální! Při odvykání se musí nejen odstranit psychický a fyzický návyk, ale i rituály, které si každý vytvoří – způsob zapálení cigarety, dávání si cigarety u kafe, piva, na lačno – což je nejhorší. „Rituály bývají zautomatizované, neuvědomělé, obtížně se odnaučují. Chybou je odpírání více požitků naráz. Třeba přestat pít kávu, protože při ní máme chuť kouřit. Organismus to nezvládne. Navíc jíst se musí a cigareta je po dobré večeři či obědě považována za vrchol blaha," říká psycholog.

Kouřící elektronika

Momentálně „frčí“ elektronické cigarety. Neobsahují karcinogenní látky (dehet, oxid uhelnatý) nevydávají dým ani zápach, ale mohou mít jiná zdravotní rizika v podobě chemických látek. A naše legislativa umožňuje, že náplně do nich může dělat kdokoli a dát do nich cokoli! A jsou nenápadné, takže se běžně kouří tam, kde je zákaz! „I přes tvrzení výrobců jsou nevhodné k odvykání. Rituály totiž zůstávají, jen jsou jiné. Klíčové je jejich překonání a falešný pocit kuřáka, že mu cigareta zvedá náladu, uklidňuje. Pokud si nemůže zapálit, je nervózní, vystresovaný," tvrdí psycholog.

Nikotin jako heroin

Tělu škodí látky obsažené v tabákovém kouři, ne nikotin. Ten je ale extrémně návykový. V mozku vyvolá chemické reakce stejné jako heroin. Vyplavuje dopamin, který navodí příjemný pocit. Abstinenční příznaky nekouření trvají od tří týdnů po pár měsíců a intenzitou se liší. Vliv má výše denní dávky a délka zlozvyku. Typická je pro ně špatná nálada, podrážděnost, nervozita, neklid, nespavost, nesoustředěnost, deprese, strach, úzkost. Překonat je vlastní silou zvládne jen výjimečně silný člověk, ten ale obvykle kouřit nezačne. Na tuto fázi se zaměřují v úvodu zmíněné farmaceutické pomůcky. Ty pomohou, ale nestačí. Navíc potlačují spíš fyzickou závislost, psychickou moc neřeší.

„Komplexním řešením je hypnóza, nezbytný předpoklad ale je, že kuřák musí být pevně rozhodnut přestat. Pokud to jen kvůli někomu předstírá a ve skutečnosti nechce, nemá žádný smysl. Terapeut v podvědomí posiluje jeho vůli či alespoň odhodlání skončit se zlozvykem, přesvědčí ho, že to dokáže, dodá odvahu. Hypnózou lze působit na čichové buňky – cigarety pak náhle páchnou – i chuťové receptory, které změní příjemný pocit vnímání dýmu v ústech. To ovšem nefunguje úplně na každého," říká o hypnóze PhDr. Florian.

Pozor na recidivu

Zmíněná hypnóza pomáhá s pozitivní stimulací při touze si zapálit. Stačí do podvědomí vložit potřebnou informaci. Pak si člověk v duchu bez přemýšlení řekne: „Kouřit jsem navždy přestal a nikdy nezačnu!“ Stejně reaguje v situaci, kdy mu někdo „nezištně“ nabízí cigaretu. Hypnóza zmírní abstinenční potíže a uklidní mysl. Počet sezení je různý, nejdůležitější jsou v začátcích, mohou být i denně, jen zřídkakdy jich je víc než deset. Terapeut se zaměří i na minimalizaci recidivy. Chuť na cigaretu se totiž časem vrací a člověk myslí, že jedna po delší době neuškodí. To je omyl, za krátkou dobu je zpět na původní dávce...

Chcete zjistit, jak moc jste závislí na cigaretách a nikotinu? Zkuste si jednoduchý Fagerstromův test nikotinové závislosti.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.