Chřipka, nebo nachlazení? Jak je rozeznat a léčit

Někteří z nás i běžné nachlazení zaměňují hned za chřipku, a naopak, chřipka je někdy zlehčována a nemocný se může domnívat, že jde jen o klasické nachlazení.

6 symptomů, kterým věnujte pozornost

1. Mám horečku

Horečka skutečně bývá příznakem nemoci, a proto je potřeba se na ni zaměřit. U banálního nachlazení se s ní totiž většinou nesetkáváme, případně máme jen takzvanou „zvýšenou teplotu“, kterou je označován stav od 37 °C do 38 °C a kterou si často ani neuvědomujeme. U chřipky je naopak horečka výrazná, pohybuje se mezi 39°–40°C. Takovouto horečku už není možné přehlédnout, je nám při ní špatně a většinou se nezmůžeme na nic jiného než na polehávání a odpočívání.

Vysoká horečka je jedním z varovných signálů při chřipce.

2. Bolí mě hlava

S bolestí hlavy se můžeme setkat prakticky kdykoli. Způsobit ji může například počasí – v létě úmorná vedra, v zimě zas velký mráz nebo vítr. Na vině může být i nedostatečný pitný režim či únava nebo velký hluk. Bolest hlavy mohou způsobit i oči nebo zuby, ale třeba i stres. I při nachlazení může náš stav provázet bolest hlavy, většinou se ale jedná o mírnou bolest, která většinou sama rychle odezní nebo se z ní vyspíme. Oproti tomu výraznou bolest hlavy můžeme zaznamenat právě při chřipce. Takovou bolest, na kterou jakoby nic nepomáhalo, a to ani spolehlivé tlumící léky.

Silná bolest hlavy je další signál, jak rozlišit chřipku od nachlazení.

3. Trpím kašlem

Právě kašel provází většinu nemocí. Jde totiž o obrannou reakci, kterou se naše tělo snaží uvolnit dýchací cesty od všeho, co je blokuje nebo dráždí. K nachlazení proto patří, a většinou se setkáváme jen s mírným občasným kašlem, který zhruba po dvou týdnech začíná ustupovat. Při nachlazení je kašel mírný a organismus nijak nevyčerpává. Zcela jiná situace je u chřipky, se kterou kašel rovněž souvisí. U ní se už jedná o silný vyčerpávající kašel, který většinou provází i dráždění a pálení v krku.

Silný, vyčerpávající a dráždivý kašel je jedním z příznaků chřipky.

4. Bolest kloubů

Nachlazení se může někdy projevit i bolestí kloubů, většinou se však jedná o mírnou bolest. Mnohdy se nachlazení obejde i bez bolesti kloubů. Pokud tedy trpíte výraznou bolestí kloubů a přemýšlíte, zda jde o chřipku nebo jen o nachlazení či běžnou virózu, bude na vině spíše chřipka.

Velmi výrazná bolest kloubů je jedním z charakteristických rysů chřipky.

5. Únava

Únava může značit řadu onemocnění a problémů. Může jít jen o klasickou únavu z přepracování, vyčerpání nebo stresu, stejně jako může signalizovat i závažnější onemocnění. Pokud jsme nachlazeni, provází pochopitelně únava i tuto nemoc, ale jedná se jen o mírnou únavu, která je spíše způsobena kašlem a dalšími projevy samotného nachlazení. Většinou také únava provázející nachlazení brzy mizí. U chřipky se naopak jedná o výraznou vyčerpávající únavu, která provází nejen samotné onemocnění, ale často trvá i několik týdnů po doléčení. Zpravidla se při chřipce setkáváme se silnou únavou trvající 2–3 týdny.

Výrazná dlouhotrvající únava je dalším ze symptomů chřipky.

6. Komplikace

Dalším signálem pro rozlišení nachlazení od chřipky jsou také komplikace. Při klasickém nachlazení se většinou nesetkáváme s těžkým průběhem. Při takzvaném „přechozeném“ nachlazení to může být například zánět a ucpání dutin, dýchací potíže nebo problém s odkašláváním. Chřipku pro změnu provází komplikace, které jsou velmi závažné až smrtelné. „V ČR ročně umírá přibližně 2000 lidí na nemoci, které s chřipkou souvisejí,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Chřipka tak může vyvolat například zápal plic, záněty srdečního svalu, zánět mozkových blan nebo zhoršit průběh jiných nemocí, které se pak mohou stát smrtelnými.

Závažné až smrtelné komplikace jsou jednou z řady nepříjemných následků chřipky.

Nakonec, výrazný rozdíl je i v léčbě onemocnění. Zatímco léčba nachlazení je krátkodobá a jednouchá, léčba chřipky trvá většinou mnoho týdnů a je poměrně komplikovaná. Navíc chřipka může zanechat následky na celém těle, které se v budoucnu mohou projevit.

Chřipka skutečně není lehké onemocnění a nejsnazším způsobem, jak se jí vyhnout, je očkování. Samotná vakcína pacienta vyjde zhruba na 200 Kč, což je, v porovnání se složitou a zdlouhavou léčbou a možnou finanční ztrátou způsobenou nepřítomností v zaměstnání, naprosto zanedbatelná suma.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.