zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rakovina prsu: Za 30 let nárůst o 120 procent, ženy přicházejí pozdě

Prevence je důležitá
Autor: thinkstock.com Prevence je důležitá
motlovk , Vydáno: 29.07.2013
Neschovávejte hlavu do písku a zajděte si na vyšetření. Nejdůležitější je přijít včas!

reklama

Zpěvačka Anna K. spustila novou kampaň zaměřenou na podporu prevence rakoviny prsu s názvem Anna K. proti rakovině prsu s heslem Teď jde o tebe. Navazuje na tři roky starou kampaň Chceš žít jako já?, v rámci které těžce nemocná zpěvačka uspořádala charitativní vystoupení v brněnské Flédě a ve Velkém sále pražské Lucerny. Koncerty tehdy symbolicky pojmenovala Žiju, zpívám a děkuju.

Kampaň Anny K. nabádající k včasnému vyšetření prsou a pravidelným kontrolám má za cíl oslovit všechny ženy, aby šly a nechaly se vyšetřit. "Nejlépe hned, a pak pravidelně! Zabere to pár minut, a ta krátká chvíle, kterou si věnujete, vám může zachránit život," vzkazuje ženám Anna K.

Na svých stránkách www.annakprotirakovineprsu.cz ženám předkládá informace o rakovině prsu, prevenci a léčbě či životě s touto nemocí. Několikanásobná držitelka ocenění Anděl si původně myslela, že udělá jen jednu kampaň. Zjistila však, jak velký význam a dopad měla ta předchozí a změnila názor.

"Z vlastní zkušenosti vím, že mohu využít své známější jméno a motivovat tak další lidi. Dostalo se ke mně, že moje první kampaň zachránila několik životů. Cítím povinnost a poslání v mém snažení pokračovat," uvedla Anna K.

Prevence Foto: thinkstock.com

 Foto: thinkstock.com

Podle zástupců kampaně je alarmující nárůst mladých žen, které tato nemoc postihla. Za posledních třicet let vzrostl v Česku výskyt rakoviny prsu u žen podle odborného serveru www.mamo.cz přibližně o 120 procent. Je to nejvíc ze všech zhoubných nádorů. "Většinou je to strach, který způsobí, že mnoho žen přichází k lékaři pozdě. V pokročilém stadiu nemoci je pak již léčba velmi obtížná," sdělila zakladatelka a primářka Mamma centra v Praze Miroslava Skovajsová.

Nepohoda při menstruaci trápí mnoho žen

Menstruační volno: Braly byste?

V ČR platí zdravotní pojišťovny preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let, horní hranice není omezena. Na mamografický screening, který dokáže rakovinu prsu odhalit, však chodí jen asi polovina žen v České republice.

 

 Zdroj: ČTK

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama