Chtějí děti žít zdravě? Podle průzkumu většina ano

Dětem záleží na zdravém životním stylu. Když si ale mají vybrat mezi počítačem, tabletem či mobilem a sportem, kroužky, případně jinými aktivitami, je to pro ně těžké rozhodování.

Volný čas děti dělí napůl mezi počítače, mobily a vše co s nimi souvisí a na ostatní aktivity. To mimo jiné vyplynulo z průzkumu Obecně prospěšné společnosti KOMUNIKUJEME, který proběhl v rámci kampaně Nebuď pecka projektu EYTO. Ten zastřešuje Evropská komise.

Děti chtějí žít zdravě

– Většina dětí chce žít zdravě (62 %), třetina to „neřeší“ a čtyři procenta o zdravý životní styl nestojí

– U dívek je tíhnutí ke zdravému životnímu stylu výraznější – přes dvě třetiny z nich chce žít zdravě, zatímco skoro polovině chlapců na tom nesejde

Internetoví žrouti

– Počítače, mobil, tablet si vezmou polovinu z volného času dotazovaných

– Hodinu a méně u nich tráví 53 %, od jedné do tří hodin 30 % a přes tři hodiny 17 % dětí

– Hodinu a méně tráví u počítačů či mobilů výrazně více dívek (35 %) než chlapců (19 %)

– V rozmezí od jedné do tří hodin vedou chlapci, byť rozdíl není tak výrazný, a více než tři hodiny pak tráví u počítačů a mobilů více než dvojnásobek chlapců než dívek. V celkových počtech je to ale nejméně – chlapců (12 %) a dívek (5 %)

Jde to i bez internetu

– Téměř polovina dotázaných považuje za nejlepší čas ten, který je strávený s kamarády. Dívky vedou v tomto „trávení“ času zhruba o třetinu

– V případě sportovních aktivit mají o čtvrtinu navrch chlapci

– U kroužků (nesportovních) a kultury (např. koncerty) je situace u chlapců a dívek vyrovnaná

O projektu: Celkem v průzkumu odpovědělo 478 respondentů – dětí ze 7. až 9. tříd ze základních škol ve Středočeském kraji. Výzkum proběhl v zimě 2014/15 v rámci projektu EYTO, který zastřešuje Evropská komise. Cílem projektu je vytvořit kampaň podporující pozitivní změny v chování týkající se životního stylu a snížení míry obezity. V České republice připravuje kampaň pod názvem Nebuď pecka – Obecně prospěšná společnost KOMUNIKUJEME. Průzkum proběhl s pomocí dětí zapojených do kampaně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.