Chtějí děti žít zdravě? Podle průzkumu většina ano

Dětem záleží na zdravém životním stylu. Když si ale mají vybrat mezi počítačem, tabletem či mobilem a sportem, kroužky, případně jinými aktivitami, je to pro ně těžké rozhodování.

Volný čas děti dělí napůl mezi počítače, mobily a vše co s nimi souvisí a na ostatní aktivity. To mimo jiné vyplynulo z průzkumu Obecně prospěšné společnosti KOMUNIKUJEME, který proběhl v rámci kampaně Nebuď pecka projektu EYTO. Ten zastřešuje Evropská komise.

Děti chtějí žít zdravě

– Většina dětí chce žít zdravě (62 %), třetina to „neřeší“ a čtyři procenta o zdravý životní styl nestojí

– U dívek je tíhnutí ke zdravému životnímu stylu výraznější – přes dvě třetiny z nich chce žít zdravě, zatímco skoro polovině chlapců na tom nesejde

Internetoví žrouti

– Počítače, mobil, tablet si vezmou polovinu z volného času dotazovaných

– Hodinu a méně u nich tráví 53 %, od jedné do tří hodin 30 % a přes tři hodiny 17 % dětí

– Hodinu a méně tráví u počítačů či mobilů výrazně více dívek (35 %) než chlapců (19 %)

– V rozmezí od jedné do tří hodin vedou chlapci, byť rozdíl není tak výrazný, a více než tři hodiny pak tráví u počítačů a mobilů více než dvojnásobek chlapců než dívek. V celkových počtech je to ale nejméně – chlapců (12 %) a dívek (5 %)

Jde to i bez internetu

– Téměř polovina dotázaných považuje za nejlepší čas ten, který je strávený s kamarády. Dívky vedou v tomto „trávení“ času zhruba o třetinu

– V případě sportovních aktivit mají o čtvrtinu navrch chlapci

– U kroužků (nesportovních) a kultury (např. koncerty) je situace u chlapců a dívek vyrovnaná

O projektu: Celkem v průzkumu odpovědělo 478 respondentů – dětí ze 7. až 9. tříd ze základních škol ve Středočeském kraji. Výzkum proběhl v zimě 2014/15 v rámci projektu EYTO, který zastřešuje Evropská komise. Cílem projektu je vytvořit kampaň podporující pozitivní změny v chování týkající se životního stylu a snížení míry obezity. V České republice připravuje kampaň pod názvem Nebuď pecka – Obecně prospěšná společnost KOMUNIKUJEME. Průzkum proběhl s pomocí dětí zapojených do kampaně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 9. 6. 2023

Berani, vaše nedávné váhání vás možná náhle dostalo do úzkých. Můžete mít pocit, že jste se dostali do slepé uličky a vaše možnosti jsou omezené. Už se nemůžete pevně rozhodnout. Místo toho, abyste se teď snažili udělat nějaký krok, možná budete muset počkat, až se prach usadí a vy budete opět vidět jasně. Nechte situaci uvolnit, než do ní přidáte další třecí plochy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.