Co jíst, abyste sršela optimismem aneb recept na dobrou náladu

Přepadl vás splín? Potřebuje dodat energii a rozveselit? Podívejte se do kuchyně, určitě tam nějaký ten zlepšovač nálady máte.

Když máte náladu pod psa, ztrácíte buď úplně chuť, nebo se naopak přejídáte vším, co vám přijde pod ruku. Jak první, tak i druhý způsob nejsou dobré. Hladová budete totiž oslabená a ještě víc apatická. Nadbytek kalorií zase vyvolává výčitky svědomí a dostane vás ještě do více skličující nálady. Snězte něco, co vám dodá energii, optimismus a dobrou náladu!

Hormon štěstí

Asi nejosvědčenějším vylepšovatelem nálady je banán. A to proto, že toto chutné a výživné ovoce v organismu urychluje produkci serotoninu, nazývaného hormonem štěstí. Sáhněte po banánu vždycky, když jste smutná, něco či někdo vás rozzlobí nebo prostě pocítíte pokles formy. Rozmixováním jednoho banánu s malou sklenkou mléka získáte skvělý energetický drink. Jestli nemáte čas na přípravu koktejlu, slupněte jeden banán či sáhněte po několika sušených plátcích.

Sázka na draslík

Serotonin nejenom zlepšuje náladu, ale také pomáhá snižovat stres, protože má uvolňující účinky. Aby ho organismus produkoval co nejvíce, zařaďte do jídelníčku na bílkoviny bohaté vejce, sýr, ryby. Chybět by neměly ani sacharidy (například rýže, brambory, těstoviny), které dodávají tělu energii. Účinky podobné serotoninu má draslík. Zabraňuje apatii a oslabení. Velká dávka tohoto prvku způsobí, že rychle pocítíte příliv radosti a budete chtít hory přenášet! Draslík najdete třeba v rajčatech, meruňkách nebo oříšcích. Nevyhýbejte se ani ostrým chilli papričkám. Když v ústech ucítíte jejich chuť, v mozku se uvolní endorfiny, vyvolávající pocit radosti!

Nebojte se hřešit

Ve chvílích smutku si dopřejte kávu s hořkou čokoládou. Taková směs bleskově povzbudí a zvýší vylučování endorfinů. Neuškodí také kapka alkoholu (zlepšuje náladu, snižuje pocity únavy). Nějaký hříšný pamlsek může být občas lékem na všechno, a i když je to kalorická bomba (třeba hrníček sladkého kakaa s nadýchaným větrníkem připomínající krásné časy vašeho dětství), nevzdávejte se ho!

(leo)

Foto: istockphoto.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.