Co se námi děje, když čteme knihu? Samé skvělé věci!

"Březen, za kamna vlezem" a nejlépe s dobrou knihou! Měsíc knihy připomíná, co je na čtení skvělé, zábavné i zdravé pro náš mozek a osobní rozvoj!

Čtečky, tablety, rychlé informace z časopisů a internetu. To je realita, ve které pluje lidský mozek posledních nejméně patnáct let. Ale staletí před tím se radoval a žasl nad knihami. Proč je čtení knih pro lidský mozek a duševní rozvoj tak důležité?

Knižní trh naštěstí kvete a kniha i přes rozvoj všemožných technologií vyloženě nestrádá. Pořád se rádi ponoříme do natištěných řádek a necháme na sebe působit poutavost příběhu, který se promítá na pozadí naší vlastní fantazie. Postavy, o kterých čteme, se opírají o naše vlastní představy a my máme možnost přemýšlet, domýšlet a snít o literárních příbězích. Aspoň do té doby, než jim některý filmový producent nedá sjednocující tvář v podobě herců a kulis.

Jak by asi vypadal Harry Potter, Bilbo Pytlík nebo slečna Marplová, kdybychom si je mohli pouze představovat?

Čtení je zábavné!

Čtení knih má nepochybně pozitivní dopad na náš mozek. Konkrétně na tu část, která se nazývá centrální mozková brázda. To je kousek mozku, který odpovídá za motorické schopnosti. Právě ta se stimuluje a rozvíjí naše prožitky v říši fantazie. Pokud se v knize odehrává poutavá pasáž popisující například úprk lesem, dokážeme si ji sami v duchu skutečně prožít. Prostě se aktivují neurony, které nám zážitek zprostředkují, jako kdyby byl náš vlastní. Proto se dokážeme vžít do činů a dobrodružství, které zažívá hlavní hrdina.

Čtení zvedá sebevědomí

Čtením knih mozek také krásně cvičíte. Je to stejné jako s tělesným cvičením. Pokud se nechcete zadýchávat do schodů a pozorovat, jak vám kynou boky, chodíte například běhat nebo cvičit pilates. Po čase uběhnete více a s každým cvičením jste sebejistější a silnější. Stejně to funguje i s trénováním mozku. Četní je pro mozek ideální stimul, aktivuje se vaše představivost, intelekt, empatické schopnosti, ale i slovní zásoba a s tím spojené sebevědomí. A zvyšujete IQ!

Čtení podporuje zdraví!

A skutečné zdravotní dopady? Samé výhody! Je vědecky dokázáno, že pravidelným čtením snižujete riziko depresivních stavů. Může také zpomalit Alzheimerovou nemoc nebo demenci. Četní nám pomáhá od stresu, proto často čteme před spaním. Čas strávený s dobrou knihou totiž zbavuje zbytečného napětí, uvolňuje nás a připravuje na klidný spánek. V roce 2009 vědci potvrdili, že stačí pouhých šest minut čtení denně, abyste se zklidnili a vyplavili stres z těla. Pokud se ponoříte do příběhu, tepová frekvence se vám stabilizuje a napětí ve svalech se uvolní.

Čtení knihy, která umí zaujmout, dokáže dokonce zastavit chronickou bolest. Pokud se čtenář dokáže ponořit do zajímavého příběhu, odvede nevědomky pozornost od palčivého problému a bolest se tiší.

Při čtení zhubnete!

Tedy za předpokladu, že u samotného čtení nevyzobáváte čokoládovou bonboniéru nebo brambůrky. Vědci vědí, že čtení je pro náš mozek docela náročná činnost, při které spotřebuje nezanedbatelné množství energie. Podle vědeckých výzkumů tato energie představuje dokonce až jednu pětinu z energie nutné pro fungování celého lidského těla.

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.