Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s Alzheimerem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s Alzheimerovou chorobou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Jako první toto onemocnění popsali Oskar Fischer a Alois Alzheimer, proto se nazývá Alzheimerova choroba. V současné době není známa příčina jejího vzniku. Projevuje se ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. Prvními příznaky jsou poruchy paměti, postupně se přidává poškození kognitivních, intelektuálních i fyzických schopností. Typické jsou příznaky v oblasti paměti (rychlé zapomínání, opakování stejných otázek, ztrácení předmětů a jejich odkládání na nesprávná místa, pokřivení paměti), jazykových schopností (obtížné hledání správných slov, mezery v řeči, používání nesprávných slov či jednodušších slov pro složitější myšlenku), orientace v prostoru (problém s nalezením cesty, ztrácení se), výkonných funkcí (nesprávná rozhodnutí, obtíže s plánováním relativně jednoduchých aktivit) a chování (apatie, deprese, úzkost, vznětlivost a bludy).

Jaké jsou duševní příčiny potíží Alzheimerovy choroby?

Lidé, kteří trpí touto nemocí, odmítají svět takový, jaký opravdu je. Pociťují tak beznaděj a jsou vůči tomuto světu bezbranní. Mohou pociťovat i hněv. Mozek tak zahlcují velkými nároky na sebe, na ostatní a mají neustálé snahy změnit vše. Mozek se tímto stavem může vyčerpat a unavit. Často se tak děje i na základě smutného odchodu do beznaděje, spojeného s odchodem do důchodu. Tato choroba vzniká i z větší zátěže, než je člověku určena. Jedná se třeba o materiální a existenční starosti. Člověk tak má hodně aktivit, musí postavit dům, dosáhnout úspěchu v práci, zajistit rodinu, koupit si nové auto a nemá žádný odpočinek. Každý organismus vydrží jen nějakou zátěž.

Položte si následující otázky:

Máte se rád/a? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Přetěžujete sebe a svůj mozek? Nabíráte si více starostí, než vám je určeno? Chcete změnit svět?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých problémů s Alzheimerova chorobou.

Jak k nám problémy s Alzheimerovou chorobou promlouvají?

Demencí, ztrátou paměti.

Jak si vyléčit problémy s Alzheimerovou chorobou?

Duchovní příčiny jsou spojeny především s přetěžováním mozku a organismu. Je důležité najít si čas na odpočinek a najít harmonii a rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Mít čas pro sebe, kdy nic neřešíme a pouze přijímáme přítomný okamžik. Dostatek spánku je také přínosem, aby mozek mohl odpočívat a upravit svoje funkce. A především se nesnažíme změnit svět, pokud to nemůžeme zvládnout. Všechny problémy se dají řešit a není potřeba se jimi více zatěžovat. Nemá cenu nakládat si více, než uneseme. Také je důležité naučit se požádat blízké a přátele o pomoc, když už jsme unaveni. V práci více delegovat, pokud to je možné, a také si nenosit práci domů. Skvělé je cvičit si mozek učením se nových věcí a návyků, třeba cizích jazyků.

Na fyzické úrovni je nutné navštívit lékaře, ale pomáhá i kvalitní strava, která obsahuje antioxidanty, vitaminy C, E, A, B, minerály hořčík, zinek, vápník, selen, draslík, a pití zeleného čaje.

Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se všeho, co pro mne není důležité, kde není láska. Vše má své místo.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.